Sari la conținut
Forum Roportal
Two

Pedeapsa cu moartea - pareri

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De acord cu tine, dar, a-i tine inchisi nu mi se pare de ajuns. Ar fi mai productiv sa fie condamnati la munca fortata, adica sclavie. Cu cat este mai grava fapta, cu atat mai grea sa fie pedeapsa. De ce sa impusti sau sa electrocutezi un om sanatos, cand poti sa-l pui la munca?

Care justitie garanteaza ca acela va munci o viata intreaga ? Sunt mari sanse ca el sa iasa doar dupa ce isi ispaseste o parte din pedeasa,dupa cum se intampla si in prezent. Nu putem lucra asa.

 

Ori e pedeapsa cu moartea,ori e nimic.

 

Oricum, se tin cont si de circumstantele de la data faptei.

Care circumstante.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...

E...moral? E acceptabil?

 

Decat sa stea respectivul in inchisoare pe banii statului care la randul lor sunt banii oamenilor (impozitele) mai bine 6 feet under. Sunt total deacord cu aceasta pedeapsa dar numai pentru omor cu premeditare,treason si espionaj.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Care justitie garanteaza ca acela va munci o viata intreaga ? Sunt mari sanse ca el sa iasa doar dupa ce isi ispaseste o parte din pedeasa,dupa cum se intampla si in prezent. Nu putem lucra asa.

 

Ori e pedeapsa cu moartea,ori e nimic. Care circumstante.

 

True, true, true.

Adevarul e ca, din ceea ce am vazut cu proprii mei ochi, sorry, dar persoanele care au comis infractiuni grave si foarte grave, desi e cam incorect spus, chiar nu au suflet, constiinta, nimic. Sunt mult, mult mai prejos decat animalele, carora nu le poate pretinde nimeni nimic.

In ziua de cauze penale in care sunt implicate si parti civile si vine duba cu ei in catuse , bine paziti etc, se invarte tot in jurul meu. De atat timp vad asta si tot nu ma pot obisnui.

La inceput ii priveam cu compasiune, asta e prima reactie fireasca a oricarui om, apoi am indraznit sa-i studiez mai indeaproape, sa le studiez ochii, mimica, gesturile, vorbirea totul. Din pacate.......

De reprezentat in instanta nici nu poate fi vorba.

Problema e ca nimic, nici o circumstanta din lumea asta, ABSOLUT NIMIC nu poate justifica, nu poate motiva sau scuza o infractiune, de orice nivel ar fi ea. Cel putin cele premeditate, pregatite, gandite, calculate, clocite....sorry.

De multe ori chiar judecatorii habar nu au ce sentinta sa dea. Trebuie sa aplice legea....si atat. Daca o pot aplica si p-aia.

 

Exact la fel e si pe verticala. Pentru ca in marea parte Codul Penal isi are originea in Biblie, o parte din procedura penala la fel, o parte din codul si procedura civila de asemenea, ma gandeam sa fac un topic cu subiectul asta. Da' nu stiu daca merita efortul, din punctul de vedere al calitatii dezbaterilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Decat sa stea respectivul in inchisoare pe banii statului care la randul lor sunt banii oamenilor (impozitele) mai bine 6 feet under. Sunt total deacord cu aceasta pedeapsa dar numai pentru omor cu premeditare,treason si espionaj.

Violul si pedofilia, infractiunile din categoria asta ucid victima pe loc. Singurul care ramane in viata e trupul. Nici o terapie din lume nu poate vindeca asa ceva, nu poate da inapoi inocenta. Nimic.

Astea ce pedeapsa merita?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca s-ar realiza un referendum pe tema aceasta,cu siguranta as fi pro,insa sa nu crezi ca nu voi avea mustrari de constiinta daca o asemenea pedeapsa devine legala si datorita votului meu.

 

Insa la crimele cu premeditare este singura solutie. Nu este morala,intr-adevar,insa este...eficienta.

 

Atunci...nu vota. Singurul meu raspuns este asta: Pe cine nu lasi sa moara, cu siguranta nu te va lasa sa traiesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
True, true, true.

Daca s-ar realiza un referendum pe tema aceasta,cu siguranta as fi pro,insa sa nu crezi ca nu voi avea mustrari de constiinta daca o asemenea pedeapsa devine legala si datorita votului meu.

 

Insa la crimele cu premeditare este singura solutie. Nu este morala,intr-adevar,insa este...eficienta.

 

Decat sa stea respectivul in inchisoare pe banii statului care la randul lor sunt banii oamenilor (impozitele) mai bine 6 feet under. Sunt total deacord cu aceasta pedeapsa dar numai pentru omor cu premeditare,treason si espionaj.

 

Spionaj you say ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci...nu vota. Singurul meu raspuns este asta: Pe cine nu lasi sa moara, cu siguranta nu te va lasa sa traiesti.

 

Nu,nu. Votez pro,caci rationamentul primeaza. Nu inima.

Editat de -Iskander-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca vei aplica principiul asta in toate domeniile vietii tale, vei avea numai si numai de castigat. INTOTDEAUNA.

maine-i ziua ta?

la multi ani! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×