Sari la conținut
Forum Roportal
Two

Pedeapsa cu moartea - pareri

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu este moral, si nici corect, indiferent de fapta savarsita ce va duce la acea sentinta. :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi cer scuze daca mai exista un topic pe aceasta tema; n-am reusit sa gasesc unul. Iarasi scuze daca nu e unde trebuie; n-am stiut sigur unde s-ar incadra.

Acum cateva zile am avut neplacerea de a viziona un documentar despre Romania in ultimii ani ai regimului comunist, documentar ce continea scene cu ultimele minute din viata sotilor Ceausescu si executia lor. Nu am avut niciodata curiozitatea sa aflu detalii; nu am trait suficient in perioada respectiva incat sa constientizez ce se intampla. Repet, nu cunosc decat ce cunoaste in mare generatia mea, si stiu ca cei doi au fost detestati si moartea lor a fost un prilej de bucurie pentru multi. Cu toate astea, m-a marcat din punct de vedere uman sa vad exact cum s-a intamplat, cum li s-a spus ca vor fi impuscati, cum au fost legati si pe urma executati. N-am vazut un cuplu de dictatori, ci doi oameni in varsta, socati ca aveau sa moara. E oribila inregistrarea; probabil ati vazut-o.

Nu stiu ce poate trece prin capul cuiva in asemenea momente; nu pot nici sa-mi inchipui.

Nu cred ca un om are dreptul sa-i ia viata altuia.

Cu toate astea, daca un om mi-ar viola sau mi-ar omori copilul, cred ca mi-ar veni sa-i tai gatul cu mana mea. Presupun ca depinde de perspectiva...

Sper ca pedeapsa cu moartea nu va fi reintrodusa niciodata in Romania (existand printre altele si posibilitatea unui verdict gresit).

 

Ma rog, ca sa nu ma acuze nimeni ca bat campii... ce credeti despre asta? E...moral? E acceptabil? Desigur ca nu e din punct de vedere religios, pentru crestini, cel putin teoretic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu suport pedeapsa cu moartea pentru ca este prea usoara ..... sa iei un glont e mult mai mica pedeapsa comparativ cu 30 de ani in inchisoare unde sa inveti ca sexul are nenumarate feluri de a se manifesta :blink:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ar trebui sa instauram pedeapsa cu moartea pentru sefii de stat si de guverne. Cum minte sau fura unul... pac... jos capul, urmatorul... :blink:

 

Minciuna si hotia le practici cu smenarii la colt, dar nici intr-un caz unde soarta a milioane de oameni depinde de actiunile tale. Am avut presedinte un cizmar, dar acum ne putem "mandri" cu un Golan! :doh: La teapa cu ei! :o:

 

Nu este moral, si nici corect, indiferent de fapta savarsita ce va duce la acea sentinta. :o:

Dar nici in libertate nu poti lasa criminalii ca in Romania... risti sa ajunga sefi de stat si de guvern :D

 

Cu coruptia din jur, pedeapsa cu moartea ar fi o adevarata drama; ar fi executati doar gainari si oameni nevinovati.

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar trebui sa instauram pedeapsa cu moartea pentru sefii de stat si de guverne. Cum minte sau fura unul... pac... jos capul, urmatorul... :blink:

 

Minciuna si hotia le practici cu smenarii la colt, dar nici intr-un caz unde soarta a milioane de oameni depinde de actiunile tale. Am avut presedinte un cizmar, dar acum ne putem "mandri" cu un Golan! :o: La teapa cu ei! :D

Scartz!

De parca astia ar veni de pe Luna, nu tot din popor. :o:

 

Sa imi reamintesti cand voi ajunge eu Presedinte, sa nu te pun Ministrul Justitiei. :doh:

Editat de laurent-III-rd

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt impotriva pedepsei cu moartea deoarece este un pret prea mare de platit de catre un om oricat de mult rau ar fi facut....toti suntem manjiti de pacate nu este unul mai presus decat celalalt. Orice viata este importanta si trebuie lasata sa traiasca atat cat ii este scris.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

se spune ca aunci cand iei viata unui om cu buna stiinta, toate pacatele lui se rasfrang asupra ta si urmeaza sa i le porti tu in spate..pentru ca omorandu-l i-ai luat orice sansa de a si le indrepta, in caz ca poate..in 2 3 ani de parnaie ar fi descoperit si alte adevaruri..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul lui Ceausescu, da am fost de acord cu pedeapsa cu moartea, dar in cazul ei cazul nu... as fi vrut sa o vad macar saptamanal la stiri cum isi duce viata la Jilava, alaturi de alte femei, una care si-a omorat sotul cu sapa, alta care si-a impuscat amantul, etc.

La fel cum mi-ar place ca Gigi Becali sa tina post anul acesta si sa fie ajutat de Dumnezeu sa inainteze intru credinta si adevar.

Editat de Fluff

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai tineti minte Legea Talionului? Probabil ca nu, de pe vremea lui Moise pana acum memoria se mai intuneca. Legea Talionului expune principiul "ochi pentru ochi, dinte pentru dinte" si este foarte explicita in Vechiul Testament:

 

"Dar dacă se

post-218887-1238921021_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cu coruptia din jur, pedeapsa cu moartea ar fi o adevarata drama; ar fi executati doar gainari si oameni nevinovati.

 

ai foarte mare dreptate,nu s-ar rezolva nimik daca s-ar introduce pedeapsa cu moartea,dimpotriva cel care fura un kg de mere ar fi pus pe scaunul electric,iar cel care fura miliarde ar ramane in libertate,ca la cat de dreapta e justitia la noi in tara sunt pe deplin convinsa ca nu o sa se intample invers. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×