Sari la conținut
Forum Roportal
ingerashu

Cum se ingrijeste planta Diffenbachia?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am si eu o intrebare:cum se ingrijeste planta diffenbachia.am primit recent una si vreau sa-i asigur toate conditiile.

mai sunt si alti pasionati de flori pe roportal? :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate are si o denumire populara...numele asta nu imi zice nimic...Oricum te poti interesa oricand la florarie sau poti cauta informatii pe net....Ai incercat asta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poate are si o denumire populara...numele asta nu imi zice nimic...Oricum te poti interesa oricand la florarie sau poti cauta informatii pe net....Ai incercat asta?

[/quote

numele popular nu-l stiu!ma bazez pe sfaturile unui posesor de floare caci mi-am luat tepe de la mari florari din orasul meu..si da am cautat pe net dar nu m-au satisfacut raspunsurile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am si eu o intrebare:cum se ingrijeste planta diffenbachia.am primit recent una si vreau sa-i asigur toate conditiile.

mai sunt si alti pasionati de flori pe roportal? :)

Eu m-am ghidat dupa urmatoarele sfaturi luate de pe net, cu mici completari: ii pun ingrasamant mai-septembrie o data la 10 zile, nu o tin direct in soare, iar pulverizarea frunzelor o fac zilnic vara si mai rar iarna. Daca vrei sa sti si cum se inmulteste iti pot fi de folos, eu am o planta adulta si trei puiuti. Bafta :crazy:

"Diffenbachia este o planta iubitoare de apa, mai ales de umiditate atmosferica. Udatul controlat inseamna ca i se da apa atat cat ii trebuie, adica intre 2 udari se lasa pamantul sa se usuce usor la suprafata. Nu se mentine solul permanent umed in exces. Vara se uda mai des (uneori si de 2 ori pe zi, daca vasul e mic si e foarte cald si lumina multa in incapere). Iarna, udatul se face mai rar. Pentru a nu se usca varfurile frunzelor, acestea trebuie pulverizate cu apa (la 1-7 zile o data, in functie de caldura din incapere).

Lumina trebuie sa fie suficienta (altfel planta se intoarce spre sursa de lumina). In zilele cu soare foarte puternic se umbreste.

Solul folosit este un amestec de pamant de frunze, mranita, nisip, turba, pamant de gradina (amestec universal; se poate gasi la florarie), permeabil si hranitor. Daca solul e bun nu are neaparat nevoie de ingrasaminte."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu m-am ghidat dupa urmatoarele sfaturi luate de pe net, cu mici completari: ii pun ingrasamant mai-septembrie o data la 10 zile, nu o tin direct in soare, iar pulverizarea frunzelor o fac zilnic vara si mai rar iarna. Daca vrei sa sti si cum se inmulteste iti pot fi de folos, eu am o planta adulta si trei puiuti. Bafta :)

"Diffenbachia este o planta iubitoare de apa, mai ales de umiditate atmosferica. Udatul controlat inseamna ca i se da apa atat cat ii trebuie, adica intre 2 udari se lasa pamantul sa se usuce usor la suprafata. Nu se mentine solul permanent umed in exces. Vara se uda mai des (uneori si de 2 ori pe zi, daca vasul e mic si e foarte cald si lumina multa in incapere). Iarna, udatul se face mai rar. Pentru a nu se usca varfurile frunzelor, acestea trebuie pulverizate cu apa (la 1-7 zile o data, in functie de caldura din incapere).

Lumina trebuie sa fie suficienta (altfel planta se intoarce spre sursa de lumina). In zilele cu soare foarte puternic se umbreste.

Solul folosit este un amestec de pamant de frunze, mranita, nisip, turba, pamant de gradina (amestec universal; se poate gasi la florarie), permeabil si hranitor. Daca solul e bun nu are neaparat nevoie de ingrasaminte."

multam fain...despre inmultit nu poate fi vorba acum intrucat e prea mica inca...am inteles ca se taie si se pune in apa la inradacinat.asa e?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
multam fain...despre inmultit nu poate fi vorba acum intrucat e prea mica inca...am inteles ca se taie si se pune in apa la inradacinat.asa e?

 

Da, ai auzit bine. La cat mai multi puiuti! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, ai auzit bine. La cat mai multi puiuti! :)

multam.sunt pasionata de flori.daca mai e cineva pe aici sa discutam..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:yahoo: Diffenbachia nu este pretentioasa si creste bine inspatii luminoase.Ai grija sa nu-i pui apa prea multa ca-i putrezesc radacinile.Frunzele trebuie sterse o data pe luna de praf cu unburete umed.Succes!!! ^_^

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×