Sari la conținut
Forum Roportal
pegassus

CV european - acum si in Romania

Postări Recomandate

CV european - acum si in Romania

 

 

In Monitorul Oficial, Partea I nr. 633 din 13/07/2004 a fost publicata Hotararea nr. 1021/2004 din 25/06/2004 pentru aprobarea modelului comun european de curriculum vitae, "in scopul sporirii transparentei si exactitatii informatiilor existente pe piata fortei de munca si pentru alinierea legislatiei romane la reglementarile comunitare in domeniu" - modelul comun european de curriculum vitae constituind "un mod de prezentare sistematic, cronologic si flexibil a calificarii si competentelor fiecarei persoane". Hotarirea transpune Recomandarea Comisiei Europene nr. C(2002)/516 din 11 martie 2002 privind Modelul comun european pentru curriculum vitae, publicata in Jurnalul Oficial al Comunitatilor Europene L079 din 22 martie 2002.

 

 

In pagina http://www.europe.org.ro/euroatlantic_club...CV_european.php gasiti actul normativ, precum si formular CV in format Word, instructiuni privind completarea acestuia si un model de CV - in engleza, franceza si germana.

 

Cum actul cu pricina, ca si unele particularitati ale CV-ului model, au stirnit, deja, ceva discutii, sint curios...:(

 

lucian

 

_______________

EuroAtlantic Club

monitoring Romania'sa efforts to join the EU

http://www.europe.org.ro/euroatlantic_club/

mail to: pe.O.Box 13-166, Bucharest 70700

e-mail to: lucian.branea@gmail.com

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
CV european - acum si in Romania

 

In pagina http://www.europe.org.ro/euroatlantic_club...CV_european.php gasiti actul normativ, precum si formular CV in format Word, instructiuni privind completarea acestuia si un model de CV - in engleza, franceza si germana.

 

Cum actul cu pricina, ca si unele particularitati ale CV-ului model, au stirnit, deja, ceva discutii, sint curios...:(

 

lucian

             

 

Bine ai venit pe forumul nostru, pegassus, adica Lucian!

:) Multumim pentru informatii, sunt intr-adevar interesante si eu, cel putin am de gand sa le studiez mai in detaliu si mai discutam!

 

CIAO

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

... am citit modelul de cv nu si actul normati. dar aceia care au incercat sa-si gaseasca un post mai bun la o societate aliniata la cerintele comunitatii deja au complectat un asemena cv. cei care au facut cursuri de genul CODECS stiu deja acest model de cv. in plus revista CAPITAL a facut mai demult un articol prin care aratau cum trebuie intocmit un cv cu care sa ai sanse la un interviu.

o intrebare - pentru femeia de servici este nevoie de cv :?:

 

concluzie - acest model de cv este si functioneaza in romania de cel putin 5 ani

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
acest model de cv este si functioneaza in romania de cel putin 5 ani

 

eu am vorbit serios cind am scris ca acest model propus de CEDEFOP a fost adoptat in 2002... sper ca nu e vorba de vreo chestie protocronista - cu romanii care au descoperit CV-ul european inaintea europenilor, dar au fost sariti de la festivitatea de premiere din considerente geostrategice...:cry:

 

stiu cel putin trei institutii din Romania care si-au angajat si soferii si femeile de serviciu cu CV si interviu - si asta cu mai multi ani in urma...

am pe undeva prin casa un articol de prin 2000 sau 2001 caruia i sa-a parut stire faptul ca, iata, carutasul angajat de un liceu din Craiova a trecut printr-un proces de angajare 'ca la carte'..

 

acuma, depinde cum vrem sa-o luam.. in 1996, in Praga, am vizionat un documentar educational britanic care trecea in revista procesul formal de angajare, inclusiv o serie de interviuri prezentate demonstrativ, pentru slujba de gunoier !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc ca te-ai gandit sa faci cunoscut acest lucru important :crazy: . Eu oricum sunt o novice in acest domeniu si m-a ajutat... :ok: ! :offtopic:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×