Sari la conținut
Forum Roportal
eeea

Adevarul despre Cedo

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Atentie la Cedo , statistica arata ca peste 90% din cereri sunt declarate inadmisibile de judecatori , intreaga procedura de respingere se face prin trimitere la articolul 35 , fara nici o raportare la faptele acuzate deci poti crede ori ca tegiverseaza sau nu citesc fiind foarte ocupati , la acest procent nu se poate vorbi in mod real de dreptate si in mod normal toate cererile respinse ar trebui prezentate opiniei publice sau sa publice cel putin plangerile in care victima ii acuza ca au tegiversat cauza .

 

Problema incarcarii Cedo e din cauza regulilor invechite , birocratie made in Europe care nu accepta sa trimiti acte scanate si formulare electronice si pierd timpul cu tone de harti , nu fac o comunicare prin email ... , prelucrarea , traducerea actelor s-ar face mult mai repede , eu recomand a nu se mai pierde timpul cautand dreptatea la Cedo .

 

La Cedo nu se decide dupa Conventie , vedeti la rubrica Reports de pe siteul www.echr.coe.int in fiecare an decizile sunt aproape identice , cititi incepand cu pagina 128 in ' 08 si 138 in ' 07 ... cate plangeri sunt declarate admisibile si cate inadmisibile , proportia se cam pastreaza in fiecare an pentru fiecare tara , in mod normal nu ar trebui sa fie asa , ce dovedeste ca curtea atat are capacitatea de a declara cereri admisibile si in realitate face o selectie din plangeri .

 

Judecatorii care m-au tegiversat sunt Gyulumyan A. presedinta si Ziemele I. , Guerra L. judecatori .

post-137426-1238399845_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema cu cererile la CEDO este legată de condiţiile de formă şi conţinut care nu sunt respectate de către petiţionari sau de faptul că nu intră

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am studiat problema si mi-am petrecut cateva luni in biblioteca facultati de drept din oras, am citit pp, cp, cpp, cpc..., am trimis 3 cereri la cedo pt avocata, culpa medicala si anpc ce le puteti analiza pe sitele http://problemecujustitia.blogspot.com si pt toate 3 am primit acel umilitor si jignitor raspuns.

 

Probabil sunteti av. si asta zice tot, pt ca intre av., judecatori, procurori... functioneaza COLEGIANISMUL pana la un puct si la mine a functionat, toate cauzele ce le-am depus au fost respinse...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am studiat problema si mi-am petrecut cateva luni in biblioteca facultati de drept din oras, am citit pp, cp, cpp, cpc..., am trimis 3 cereri la cedo pt avocata, culpa medicala si anpc ce le puteti analiza pe sitele http://problemecujustitia.blogspot.com si pt toate 3 am primit acel umilitor si jignitor raspuns.

 

Probabil sunteti av. si asta zice tot, pt ca intre av., judecatori, procurori... functioneaza COLEGIANISMUL pana la un puct si la mine a functionat, toate cauzele ce le-am depus au fost respinse...

 

Curtea nu intervine în afacerile dintre particulari. Litigiul trebuie să fie între o persoană fizică şi un stat (firma să fie a statului, aşa mai departe)...

Nu ţin cu nimeni.

 

În ceea ce priveşte litigiul culpei medicale, dacă acţiunea e prescrisă nu prea văd ce aţi putea face. Eventual, să vorbiţi cu un avocat (eu sunt studentă), să vedeţi dacă puteţi să deschideţi un proces în materie civilă pentru despăgubiri materiale + morale pentru consecinţele din prezent, dacă se poate dovedi culpa medicului.

Editat de Lady Kapa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As cere daca ar fi din asigurarea medicala a medicului (asa ar fi normal) dar decat sa cheltui bani cu taxe si av. si sa risc sa pierd si mai mult mai bine stau linistit.

 

Dupa ce mia facut av. pur si simplu mie frica sa mai apelez la av.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As cere daca ar fi din asigurarea medicala a medicului (asa ar fi normal) dar decat sa cheltui bani cu taxe si av. si sa risc sa pierd si mai mult mai bine stau linistit.

 

Dupa ce mia facut av. pur si simplu mie frica sa mai apelez la av.

 

Am o petiție la CEDO din 2005 luna iunie.De atunci am corespondat cu acest for,trimiț

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca se aglomereaza singuri pt ca aloca prea mult timp la cele admisibile, fiecare decizie se intinde pe zeci de pagini, se repeta ce sa intamplat la fiecare termen, declaratii..., in loc de o scurta recapitulare a problemei si decizia...

 

Lady kapa actiunea nu e intre particulari sunt decizii judecatoresti (cu av., inspector anpc, medic...) ce sunt ale statului iar vatamarea corporala sa produs in 2003 deci nu poate fi prescrisa...

Editat de Ader

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca se aglomereaza singuri pt ca aloca prea mult timp la cele admisibile, fiecare decizie se intinde pe zeci de pagini, se repeta ce sa intamplat la fiecare termen, declaratii..., in loc de o scurta recapitulare a problemei si decizia...

 

Lady kapa actiunea nu e intre particulari sunt decizii judecatoresti (cu av., inspector anpc, medic...) ce sunt ale statului iar vatamarea corporala sa produs in 2003 deci nu poate fi prescrisa...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Problema e ca se aglomereaza singuri pt ca aloca prea mult timp la cele admisibile, fiecare decizie se intinde pe zeci de pagini, se repeta ce sa intamplat la fiecare termen, declaratii..., in loc de o scurta recapitulare a problemei si decizia...

 

Lady kapa actiunea nu e intre particulari sunt decizii judecatoresti (cu av., inspector anpc, medic...) ce sunt ale statului iar vatamarea corporala sa produs in 2003 deci nu poate fi prescrisa...

 

Domnule, avocatii nu sunt platiti de stat... Nu intra in aria statului sa raspunda.

 

Daca ati mers la un cabinet particular la dentist, din nou... Statul nu are nimic cu treaba asta.

 

Din nou, depinde ce tip de vatamare corporala e... Eu as aproxima asa... cam 5 ani prescriptia (daca pedeapsa e inchisoarea e de la 6 luni la 5 ani) ... Din 2003 pana in 2008... S-a prescris.

Editat de Lady Kapa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×