Sari la conținut
Forum Roportal
tzushk

Dificil

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu daca mi-am ales bine locul postarii...insa tin sa va povestesc...sa va impartasesc un mic lucru.Totodata as vrea sa stiu daca mai sunt oameni ca mine.Cu totii am suferit din dragoste,cel putin o data.Atunci simtim ca e cea mai urata perioada din viata noastra si credem ca nu ne vom reveni sau ca nu vom ierta niciodata persoana care ne-a ranit.Insa eu...desi sufar mult pe moment...iert si culmea,uit.De exemplu,daca persoana iubita m-a facut sa sufar odata...si ziceam atunci ca niciodata nu va mai fi la fel...am uitat si lucrurile au fost frumoase in continuare,cu mici mici reprosuri (aici nu ma refer la greseli f grave,cum ar fi inselat,batut,injurat s.a.).Nu stiu,eu o pot lua de la capat cu o persoana care mi-a facut rau,asta daca stiu ca regreta si ca nu a facut-o cu rea intentie.Stiu,o sa ziceti ca sunt nebuna.Insa eu iert,si cand spun ca iert,asta implica categoric si uitarea.Mie mi se pare putin ciudat,insa ma bucur ca mereu am taria de a o lua de la capat si de a nu tine ranchiuna in suflet.Si aici ma refer doar la persoanele la care am tinut,la relatii de dragoste.Nu stiu daca m-am facut inteleasa.Daca va plictisiti,incercati sa intelegeti,daca nu,nu :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt de acord , cu iertarea , dar nu in totalitate cu uitarea . Poti sa ierti si sa nu uiti , dar ceea ce nu uiti poate sa nu iti provoace rau , intelegi ? E acolo daca il scoti la iveala doar ...dar mereu acolo

De exemplu eu eram asa ...daca nu ma baga in seama , daca incerca sa ma cucereasca sau sa ma seduca asa pentru o aventura , nu era mare lucru , ma descurcam , si am mers mereu cu capul inainte pe sus , fara sa imi fie rusine de ceva - nu cedam eu asa usor , desi muream sa fiu cu cate unul . Mai bine sufeream decat sa fiu batjocorita . Deci pana aici e simplu , ierti usor . Cand cineva imi facea un rau mai mare - pai , in primul rand , mereu am vrut sa stiu , cum , de ce , unde , cine , si faceam pe detectivul si asa mai departe - cu informatiile in mana ma trezeam ca analizez si ma intrebam ce sa fac - bine , eram lasa , nu faceam nimic - si a fost mai bine asa - aveam ganduri de razbunare si adevarate scenarii in mintea mea - dar mereu au fost doar in mintea mea - ma rugam mult si asta ma ajuta sa realizez si sa cred ca se va face dreptate si inca in asa masura sa imi fie mie bine

Si uite ca iertarea vine de la sine , vine ziua in care ceva ce te-a durut foarte tare , nu te mai doare

Nu mai doare , dar e acolo , nu pot sa uit - si totusi e mai bine sa iti amintesti zambind ca si cum ai spune - gata , a trecut cosmarul

Sper ca ati inteles ce am vrut sa spun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×