Sari la conținut
Forum Roportal
Adrian_Daniel_Tm

Prietenul, ce este el ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Resping opusul, pentru că nu-mi place.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prietenia este precum o zecimala, nu poate exista intr-o singura cifra!

 

Suma divizorilor lui 220 este 1 + 2 + 4 + 5 + 10 + 20 + 11 + 22 + 44 + 55 + 110 = 284

 

Suma divizorilor lui 284 este 1 + 2 + 4 + 71 + 142 = 220

 

După cum se vede, suma divizorilor unuia, dă exact celălalat număr. Aceste numere se numesc numere prietene.

 

Oamenii nu pot fi luaţi la

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce te face sa crezi ca te scapa de o suferinta inutila?

Asta ar presupune ca ratiunea iti este ceva cu totul strain. Daca altii trebuie sa judece in locul tau si sa iti spuna ce e bine si ce nu.

Mama iti va spune ce e gresit si ce nu, din prisma propriei sale experiente care este mai bogata ca a ta, si pentru ca te iubeste neconditionat. Dar asta nu inseamna ca nici ea nu poate gresi.

Sincer, prefer ca prietenul sa imi fie aproape atunci cand am nevoie de el. Nu sa imi spuna ca e gresit ce fac atunci cand fac. Pentru asta, fiecare avem propriul nostru discernamant.

 

chiar nu consider ca acest lucru presupune ca ratiunea e ceva strain....atata timp cat esti capabil sa asculti cand cineva iti spune ca grasesti inseamna sa dai dovada de maturitate....si oricum asta e parea mea,io nu as suporta ca cineva sa rada pe la spate,mai ales prietenu/prietena mea...sunt momente cand din anumite motive nu reusesti se iti dai seama ce e bn si ce e rau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te intreb, DE CE trebuie sa analizezi TU, toate lucrurile ce in esenta sunt simple ?

Eu stiu de ce le analizez.Nu stiu tu de ce ? Asta pentru ca vad ca le si complici.

 

 

Si findca tot ai pomenit de conceptul Teoriei Ideilor, o sa iti explic ce spunea Platon in "Republica" Si anume, despre cunoasterea ideilor pe mai multe trepte, si prin mitul prexistentei sufletului face referire la reamintire. Astfel cand intalnesti anumite lucruri, prin reamintire , intrucat le-ai mai trait in alta viata, le iintelegi doar prin perceptie, nemaiavand nevoie de analiza. Adica cunoasterea intuitiva, cea mai superioara treapta, si mai presus de conoasterea logica.se:

 

E adevarat ce spui tu ca in esenta toate lucrurile sunt simple (poti sa imi spui si care este esenta lucrurilor si daca cumva poti atunci spunemi daca nu singura cale spre cunoasterea unei esente este analiza ....... ), sa nu ma intelegi gresit sunt deacord cu ce ai afirmat tu si chiar vin cu o mica completare si anume ca simplitatea unui lucru il apropie de perfectiune.

 

Si daca spui ca Platon pune reamintirea pe primul loc (cea ce in cateva dialoguri o face), care este metoda prin care platon a ajuns sa inteleaga si sa scrie operele sale? pls sa nu spui ca prin reamintire :)

Imi place mult ideea prin care explica Platon intelegerea intuitiva a unor lucruri complet straine noua (prin reamintire) dar eu ma refeream la un alt dialog (din pacate nu imi aduc aminte numele dialogului) cand am spus ca daca "1" este o sipla diviziune a ceva, indivizibila la randului ei sau este o pluralitate nesfarsita, divizibila la infinit am vrut sa spun ca lucrurile in sine nu au o valoare pana in momentul in care cineva le-o atribuie (e dezbatuta destul de bine ideea in dialogul respectiv), deci continui sa spun ca acelasi lucru este simplu sau complex depinde de cum il privesti.

Editat de Adrian_Daniel_Tm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si de ce ma rog sunt dusmanul tau?....nu mi-ai dat nicio sansa ca s ma cunosti......destul de usor poti sa cataloghezi oamenii dupa aparente,io asa am impresia ca faci tu acum cu mn,imi zici ca sunt dusmanul tau doar ca ti-am raspuns la commentul pe care l-ai dat...interesant.....da sunt curioasa toti oamenii iti sunt dusmani??? :)

gata acum ai ignore nu ma intereseaza cine esti.Curiosii mor repede,ai grija

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
gata acum ai ignore nu ma intereseaza cine esti.Curiosii mor repede,ai grija

 

 

 

mai bn sa mori de curios decat sa mori cand iti e vremea si sa fi nestiutor:)....acu ai facut ca varumio care are 10 ani dac vrea sa vb cu mn pe mess si nu ii raspund atat de repede cat isi doreste de fiecare data imi zice acelas lucru:"paaaaaaaaaa dnd ca iti dau ignore"...dain cate am vazut u parc ai 17 ani nu?esti mai mic ca mn cu 1 an si anu trecut din cate imi amintesc nu ziceam la cineva "iti dau ignore"......pe tine nu stiu ce te deranjeaza?? :) la topicul asta se vorbeste despre prietenie....iar tu ce faci dac nu iti convine cva"ignore" si gata crezi ca ai rezolvat problema...oare e asa?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai bn sa mori de curios decat sa mori cand iti e vremea si sa fi nestiutor:)....acu ai facut ca varumio care are 10 ani dac vrea sa vb cu mn pe mess si nu ii raspund atat de repede cat isi doreste de fiecare data imi zice acelas lucru:"paaaaaaaaaa dnd ca iti dau ignore"...dain cate am vazut u parc ai 17 ani nu?esti mai mic ca mn cu 1 an si anu trecut din cate imi amintesc nu ziceam la cineva "iti dau ignore"......pe tine nu stiu ce te deranjeaza?? :) la topicul asta se vorbeste despre prietenie....iar tu ce faci dac nu iti convine cva"ignore" si gata crezi ca ai rezolvat problema...oare e asa?

Acesta e ultimu mesaj adresat tie:si eu am var dar a murit pentru mine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acesta e ultimu mesaj adresat tie:si eu am var dar a murit pentru mine

 

am o singura intrebare,mai bine zis mai multe:D....cine mai treieste pentru tine??toti oamenii sunti morti in viziunea ta.Ce te-a facut sa privesti lucrurile in felul in care faci acum??ma abat de la subiectul topicului asta da curiozitatea ma roade(poate o s mor repede cine stie???)......nu stiu daca o sa imi raspunzi avand in vedere ca ai zis ca mesajul trecut a fost ultimu' adressat mie,sar imi incerc norocul:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

prietenii nu tii gasesti, ci ii descoperi prin felul in care se comporta fata de tine si in problemele tale. daca ai o gramada de amicii, ai o problema urgenta de rezolvat si ii suni sa vezi care dintre ei vor veni sa te ajute atunci poti spune ca ai prieteni care ar face orice pentru tine, din pacate prietenii adevarati sunt rari :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prietenii nu tii gasesti, ci ii descoperi prin felul in care se comporta fata de tine si in problemele tale. daca ai o gramada de amicii, ai o problema urgenta de rezolvat si ii suni sa vezi care dintre ei vor veni sa te ajute atunci poti spune ca ai prieteni care ar face orice pentru tine, din pacate prietenii adevarati sunt rari :)

Omule nu m-au ajutat niciodata cand am avut probleme ce nu intelegi din nu exista prieteni si la probleme toti fug de tine?Ieri sau alalteieri cand m-au luat afara dupa 3 saptamani le-am zis in fata ,,eu nu am prieteni'' iar ieri iara m-au luat afara asta inseamna ca,chiar se plictisesc si n-au ce face

PS:eu nu dispun de bani sau anumite avantaje deci parte cu prieteni din interes nu exista la mine poate doar interesul lor de a ma face sa ma simt prost.In rest ma cheama afara pentru ca atata ii duce capul(i-am refuzat de sute de ori)si oricum cand ies afara trebuie sa le ascult kkturile si viata lor vai de mo^ti lor...Asa ca cine sufera ca n-are prieteni ii dau eu la schimb pe ai mei pe o punga de seminte

Editat de deceivedC

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×