Sari la conținut
Forum Roportal
Adrian_Daniel_Tm

Prietenul, ce este el ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

...prieten este acea persoana care e alaturi de tine in orice moment nu numai atunci cand iti este bine,este umarul pe care plangi cand te simti neimplinit si ai dezamagiri..te ajuta sa mergi mai departe atunci cand simti ca nu mai exista nimic in lume care sa te intereseze...iti spune ceea ce e gresit chiar dac stie ca acest lucru nu iti convine in totdeauna........pacat ca in ultimul timp iti gasesti prieteni adevarati destul de greu...majoritatea se imprietenesc cu tn doar pentru ca au nevoie de ceva sau pur si simplu stiu ca o eventuala prietenie le poate aduce nenumarate avantaje....:|

 

 

EXCELENT pct. de vedre.

 

Eu cred ca dimpotriva.

Este ceva extrem de simplu. Atat de simplu incat, simti ca esti tu doar in alta expresie materiala.

Prietenul, este acea fiinta identica cu tine, o reflexie a propriei tale personalitati regasita intr-o anumita masura intr-o alta persoana.

Cu cat te regasesti mai mult in spiritul si sufletul acelei persoane, cu atat prietenia este mai puternica.

Nu este nevoie de vorbe, de gesturi, de nimic.

Simte exact ca si tine, si tu simti ca si el.

Nivelul de "empatie" este exact proportional cu "nivelul" de prietenie pe care il ai cu celalalt.

Iar cand se intalnesc persoane de sex opus, se naste o iubire pasionala, iar cand ea nu este posibila, o prietenie pe viata.

 

Simplu sau complex, imi este greu sa fac diferenta, oare nu reprezinta acelasi lucru?!; doar unghiul din care privesti este schimbat (amintesc opera lui Platon "Teoria Ideilor" in care printre altele analizeaza ce este "1" daca este o sipla diviziune a ceva, indivizibila la randului ei sau este o pluralitate nesfarsita, divizibila la infinit), oricum sunt deacord cu toate afirmatiile tale prietenia poate fi ceva simplu, dar daca vrei sa aprofundezi ideea atunci regasesti in prietenie cel putin urmatoarele componente care la randul lor sunt complexe: (Afectiune, Autocunoastere, Etica, Moralitate, ................ )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

prietenul este acea fiinta care iti demonstreza ori de cate ori are ocazia ca esti mai important decat orice pe lume.

A avea prieteni adevarati, consider ca este unul dintre darurile extraordinare pe care le poti primi de la viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cateva citate despre prietenie:

 

"Prietenii sunt acei oameni rari care te

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Edit: am postat după ce am editat ce am scris mai sus, şi s-a făcut un alt post.

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu exista prieteni

 

:spiteful:

si eu cred la fel

 

restul, sunt cunostinte cu care faci schimb de idei

prietenia ori nu a existat niciodata , ori a fost interpretata gresit

ceea ce se se scrie despre prietenie nu concorda NICIODATA cu realitatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Aha, deci lucrezi la pompe funebre.

 

 

 

Din prietenia asta tot iubirea aia paionala rezulta, chiar daca este sau nu posibila.

Nu lucrez la pompe funebre dar cosciugul nu mi-e dusman deci mi-e prieten si el nu ma tradeaza ca oamenii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Simplu sau complex, imi este greu sa fac diferenta, oare nu reprezinta acelasi lucru?!; doar unghiul din care privesti este schimbat (amintesc opera lui Platon "Teoria Ideilor" in care printre altele analizeaza ce este "1" daca este o sipla diviziune a ceva, indivizibila la randului ei sau este o pluralitate nesfarsita, divizibila la infinit), oricum sunt deacord cu toate afirmatiile tale prietenia poate fi ceva simplu, dar daca vrei sa aprofundezi ideea atunci regasesti in prietenie cel putin urmatoarele componente care la randul lor sunt complexe: (Afectiune, Autocunoastere, Etica, Moralitate, ................ )

Nu, nu este acelasi lucru.

Asta pentru ca lucrurile in esenta sunt simple, noua ne place sa le complicam. Exact ca si tine acum.

Prietenia se simte, nu se analizeaza.

Componentele enumerate de tine, pot doar sa stabileasca nivelul de prietenie intre doua sau mai multe persoane. Atat!

 

Aud pe mulţi spun

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu, nu este acelasi lucru.

Asta pentru ca lucrurile in esenta sunt simple, noua ne place sa le complicam. Exact ca si tine acum.

Prietenia se simte, nu se analizeaza.

Componentele enumerate de tine, pot doar sa stabileasca nivelul de prietenie intre doua sau mai multe persoane. Atat!

 

Cred ca m-ai inteles gresit, e adevarat ca un sentiment se simte si ca o esenta este simpla prin insasi natura ei de esenta DAR lucrurile sunt simple sau complexe depinde cum le privim, iti dau exemplu "timpul" daca il iei ca atare si il simti e cel mai simplu din toate, dar daca esti deschis spre analiza vei recunoaste ca timpul nu e simplu si ca probabil ca cu cat ne uitam mai atent la acest fenomen constatam ca nu intelegem mai deloc ce este aceasta notiune de "timp" , depinde cat de atent te uiti la o problema

Tu imi atragi atentia ca daca lasi armonia lucrurilor sa existe de la sine totul e simplu si frumos, si e adevarat, dar in natura noastra umana exista tendinta de a ne rupe de la aceasta armonie si de a analiza lucrurile pt a le putea impartasi si altora...............

Prietenia in primul rand se simte (foarte corect) dar daca vrei sa ajungi la o intelegere a ei trebuie analizata, regula valabila oriunde si la orice subiect, nu e suficent sa recunosti instinctiv un lucru cred ca trebuie sa il si analizezi pt a-l cunoaste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca m-ai inteles gresit, e adevarat ca un sentiment se simte si ca o esenta este simpla prin insasi natura ei de esenta DAR lucrurile sunt simple sau complexe depinde cum le privim, iti dau exemplu "timpul" daca il iei ca atare si il simti e cel mai simplu din toate, dar daca esti deschis spre analiza vei recunoaste ca timpul nu e simplu si ca probabil ca cu cat ne uitam mai atent la acest fenomen constatam ca nu intelegem mai deloc ce este aceasta notiune de "timp" , depinde cat de atent te uiti la o problema

Tu imi atragi atentia ca daca lasi armonia lucrurilor sa existe de la sine totul e simplu si frumos, si e adevarat, dar in natura noastra umana exista tendinta de a ne rupe de la aceasta armonie si de a analiza lucrurile pt a le putea impartasi si altora...............

Prietenia in primul rand se simte (foarte corect) dar daca vrei sa ajungi la o intelegere a ei trebuie analizata, regula valabila oriunde si la orice subiect, nu e suficent sa recunosti instinctiv un lucru cred ca trebuie sa il si analizezi pt a-l cunoaste.

De acord cu tine, desi nu in totalitate.

Intrebare: de ce trebuie sa il analizez pentru a-l cunoaste ? :blink:

 

Adica, de ce sa complic lucrurile simple ?

 

 

P.S. Cat despre notiunea timpului, chiar si analizat, mi se pare chiar mult mai simplu decat l-as percepe.

Sau poate sunt eu mai ciudat, atunci cand percep ceva, il simt ca si analizat. Altfel nu il percep deloc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De acord cu tine, desi nu in totalitate.

Intrebare: de ce trebuie sa il analizez pentru a-l cunoaste ? :blink:

 

Adica, de ce sa complic lucrurile simple ?

 

 

P.S. Cat despre notiunea timpului, chiar si analizat, mi se pare chiar mult mai simplu decat l-as percepe.

Sau poate sunt eu mai ciudat, atunci cand percep ceva, il simt ca si analizat. Altfel nu il percep deloc.

 

'ncearca sa ma urmaresti te rog, Nu exista nimic atata timp cat nu exista un "observator" (observatorul fiind orice finta constienta prezenta la un momentdat sau un instrument ce poate stoca informatii pt aceasta, o gramada de exemple relative gasesti in fizica quantica "

), nu se sustrag de la regula nici emoti nici lucruri, nimic, acum ce vreau eu sa spun este ca un lucru sau fenomen exista sub forma de idee mai mult decat intr-o forma reala pura, daca m-ai intelege de ce spun ca simplu sau complex nu prea vad diferenta cred ca ai fi deacord cu mine, o idee poate fi simpla daca tu o vezi simpla, deasemena aceiasi idee poate fi complexa daca o vezi complexa, noi intelegem lumea mai intai prin perceptii iar apoi prin analiza lor, ce am vrut eu sa zic cu timpul este ca el poate fi perceput ca un tot unitar dar deasemena poate fi divizat in secunde, ..., ani, ..., milenii, sutimi de secunde...etc, aceste diviziuni ale timpului sunt idei ale noastre nu sunt si reale in comparatie cu insusi timpul, ideea e ca timpul este totodata si un intreg dar si un infinit adica o infinita posibilitate de divizare a intregului, totul depinde cum il privesti, oricum daca esti intrigat de simplu sau complex recomand "TEORIA IDEEILOR" de PLATON, e putin greoaie la inceput dar cred ca lamureste niste lucruri destul de competent

Imi cer scuze daca nu am reusit sa ma fac inteles dar azi ma exprim mai greu :doh:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×