Sari la conținut
Forum Roportal
Adrian_Daniel_Tm

Prietenul, ce este el ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cred ca la un momentdat fiecare a constat ca o anumita persoana care in mintea ta era denumit generic "prieten", nu se califica nici pe departe de a primii acest titlu; Ma intreb ce este defapt un prieten, ce asteptari avem noi de la un prieten si ce oferim in schimb ?

 

Cateva citate despre prietenie:

 

"Prietenii sunt acei oameni rari care te

Editat de Adrian_Daniel_Tm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e un topic de discutii diverse mai degraba...

 

"Prieten se numeste omul care te ajuta fara ca verbul sa fie urmat de un complement circumstantial de timp. loc sau de mod " ( NS-Jurnalul fericirii)

 

"Prietenii sunt ca stelele... Desi nu le poti vedea mereu, poti sa fii sigur ca sunt acolo"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

prietenia a devenit o rara avis, poate vremurile au contribuit si ele la departarea dintre oameni

din ce in ce avem mai multe cunostinte

o prietenie se bazeaza pe adevar, unui prieten nu trebuie sa-i ceri nimic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Ranile facute de un prieten dovedesc credinciosia lui" Proverbe 27:7.

Eu zic ca acea persoana care are puterea sa-ti spuna verde in fata un lucru dureros este cu adevarat un prieten.

Si acela care atunci cand te bucuri se bucura cu tine, iar cand plangi, plange cu tine sau....incepe sa se strambe ca sa te faca sa razi putin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prietenul este lupul imbracat in blana de oaie.Prietenii care tii faci in romania au intotdeauna 2 fetze

Poate prietenii care tii faci in alte tari sunt altfel dar in romania stiu sigur ca asa sunt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-as defini niciodata un prieten prin comparatie cu ce altii nu sunt, caci pe el il stii dupa o strangere de mana sau o imbratisare.

 

Prefratul meu: "Prietenii sunt rude pe care ţi le faci." Eustache Deschamps

:cheer: Eu de exemplu ii primesc in dar.

Editat de Lassio

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e un topic de discutii diverse mai degraba...

 

"Prieten se numeste omul care te ajuta fara ca verbul sa fie urmat de un complement circumstantial de timp. loc sau de mod " ( NS-Jurnalul fericirii)

 

"Prietenii sunt ca stelele... Desi nu le poti vedea mereu, poti sa fii sigur ca sunt acolo"

 

 

Cred ca e un topic potrivit pt sectiunea Filosofie (amintesc ca si parintele filosofiei vestice, PLATON (ARISTOCLES) in dialogul "Lysis" trateaza acest subiect cu precadere), cred ca e o tema filosofica cel putin la fel de importanta ca si oricare alta, mentionez ca la o privire mai atenta asupra subiectului se poate concluziona ca prietenia este "ceva" foarte complex aproape la fel de complex ca insasi natura umana, prietenia fiind unul din roadele cele mai de pret ale acesteia.

Editat de Adrian_Daniel_Tm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

un prieten este acea persoana care ii pasa de tine si te cauta mereu incercand sa afle ce iti trebuie si sa te ajute atata timp cat poate....consider ca un prieten adevarat daca tine la tine "ar trebui sa-si dea camasa de pe el."

Editat de Raffaello_Venutti

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
N-as defini niciodata un prieten prin comparatie cu ce altii nu sunt, caci pe el il stii dupa o strangere de mana sau o imbratisare.

 

 

:wacko: Eu de exemplu ii primesc in dar.

Cum adica ii primest in dar?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

...prieten este acea persoana care e alaturi de tine in orice moment nu numai atunci cand iti este bine,este umarul pe care plangi cand te simti neimplinit si ai dezamagiri..te ajuta sa mergi mai departe atunci cand simti ca nu mai exista nimic in lume care sa te intereseze...iti spune ceea ce e gresit chiar dac stie ca acest lucru nu iti convine in totdeauna........pacat ca in ultimul timp iti gasesti prieteni adevarati destul de greu...majoritatea se imprietenesc cu tn doar pentru ca au nevoie de ceva sau pur si simplu stiu ca o eventuala prietenie le poate aduce nenumarate avantaje....:|

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×