Sari la conținut
Forum Roportal
Niky

Apendicita - operatie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna. Tocmai cautam pe google informatii despre operatie cu laser pt apendicita. Sunt din Iasi si as dori sa stiu daca exista vreun cabinet sau ceva de incredere unde se poate face o astfel de operatie. De asemenea as dori sa stiu cum se desfasoara operatia. Am consultat un doctor homeopat (care l-a tratat pe prietenul meu de psoriazis). M-a consultat la un aparat performant si mi-a zis ca apendicita e inflamata. A zis ca e acuta si pot sta cu ea toata viata fara sa fie nevoie sa ma operez. Insa nu m-a tratat deoarecea tot ma jeneaza in partea dreapta. Sunt si la facultatea de sport si mi-e frica sa nu se intample ceva de la atata efort. Imi este foarte teama de injectii, am o fobie de care nu pot scapa. Numai cand ma gandesc imi vine rau, mi se face greata si am senzatia ca intru in panica. De asemenea sunt foarte agitata si numai gandul ma omoara. Stie cineva daca exista tratamente, remedii sau retzete "babesti" pt a scapa de aceasta problema? Nu vreau sa ajung la operatie!! Citisem un articol de pe acest forum unde scria ca din cauza apendicitei nu se poate ingrasa. Eu am aceeasi problema ca cineva de acolo. Am 1.80 si 55 kg. Oricat as manca nu ma pot ingrasa. Tot dr. homeopat mi-a zis ca din cauza tiroidei nu ma pot ingrasa.

Frica asta de durere si fobia pt injectii nu o pot controla, ma gandeam sa consult un psiholog. Asta e inca o informatie pe care v-o cer. Daca stiti unul bun.

Va multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand am vazut postul tau,mi`am dat seama ca sunt in tema cu subiectul asta....m`am operat acum aproape 3 ani,tot asa,era vorba despre o apendicita acuta....in Braila ,la doctorul Dan Sabau...iti recomand sa faci operatia asta acolo,cu laser,asa cum am facut`o si eu,in cazul in care vei avea cu adevarat nevoie....este renumit pentru operatiile de apendicita cu laser pe care le face intr`un timp record....de exemplu a mea a durat in jur de 7 minute,dupa ceas....mi`a fost si mie foarte frika dar ma durea de vreo 2 ani si trebuia sa o fac si pe`asta...m`a durut foarte putin,si la o ora jumatate m`am ridicat din pat si am plecat aks...nu au existat repercursiuni si m`am simtit excelent....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu daca as avea vreodata curajul sa ma duc de buna voie la o operatie :- Operatia cu laser se poate face si la urgenta? De aia speram sa fie una in Iasi... Oricum, multumesc mult pt reply.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

realtv, am auzit ca operatia cu laser costa cateva milioane, ceea ce as face tot posibilul sa dau.

Maria, asta am auzit si eu..mie mi-a dat doctorul homeopat remedii pt apendicita inflamata dar nu stiu daca e ok sau nu, caci totusi ma streseaza. Daca stii solutii sa-mi treaca de tot , spune-mi te rog.

Oricum, acum m-a mai lasat jena din partea dreapta. Nu mai simt nimic. Sper sa nu ma mai apuce

Multumesc.

Editat de Niky

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Maria, asta am auzit si eu..mie mi-a dat doctorul homeopat remedii pt apendicita inflamata dar nu stiu daca e ok sau nu, caci totusi ma streseaza. Daca stii solutii sa-mi treaca de tot , spune-mi te rog.

Oricum, acum m-a mai lasat jena din partea dreapta. Nu mai simt nimic. Sper sa nu ma mai apuce

Multumesc.

 

stiu despre remediile homeopate ca sunt eficiente, dar stiu ca este absolut necesar ca doctorul sa "te citeasca" corect, pentru ca o mica greseala poate dauna mai mult...

 

eu stiu de la cursurile de yoga o metoda de curatare a apendicelui, dare nu stiu daca este bine sa ti-o recomand eu - pentru o indrumare exacta, ar fi bine sa gasesti un medic naturist care practica yoga (eu cunosc unul, dar este in Bucuresti) - daca poti trece pe aici, este suficienta o singura consultatie - restul faci singura

 

metoda arata cam asa:

bei multa apa (intr-un anumit ritm), faci cateva miscari ritmic, si alimini apa pe anus

cateva zile trebuie sa ai un regim de hranire diferit, dar nu este imposibil

in ziua respectiva trebuie sa stai acasa, pe langa baie...

 

este un exercitiu recomandat pentru curatarea intestinelor de doua ori pe an

am facut si eu de cateva ori si m-am simtit bine

 

succes si sanatate!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit despre aceasta "curatire". La Bucuresti sunt atatea cabinete si medici ca lumea, ai de unde alege...aici sunt mai putine optiuni. Am inceput tratamentul homeopatic si sper sa fie treaba buna. De cateva zile bune nu mai simt nimic. M-am apasat singura si nu simt nimic. Am facut si echografie si n-am nimic la ovare sau la abdomen.

Mai e o chestie care vreau sa va intreb : la Bucuresti mi-a zis doctorul cand imi facea echo abdominala ca apendicita are dimensiuni normale (anul trecut), iar la Iasi mi-a zis doctorul ca nici un echograf nu poate vedea apendicita. Cum e pana la urma?

Nu stiu ce sa mai cred, de aia nici nu vreau sa ma duc la doctori ca sunt foarte multe pareri si nu fac decat sa ma induca in eroare.

Multumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poblema mea este legata tot de o apendicita....care s-a produs anul acesta in iulie....

In prima saptamana mi s-a pus diagnostic de toxinfectie alimentara....varsam..aveam dureri...39 grade....;)

 

dupa care am ajuns la spital la municipal..unde au vrut sa ma opereze, cu diagnostic de apendicita acuta....dupa 3zile de zacut in spital am avut norocul sa ma ia sub supraveghere un profesor care mi-a pus diagnosticul de plastron apendicular....si mi-a dat niste antibiotice care m-au pus pe picioare...

Am slabit 5kg in 2saptamani....si nici nu m-am mai ingrasat de atunci:doh:

 

Pe scurt o forma de apendicita rara...care trebuie racita in cel mai bun caz, iar apoi operata dupa 2-3luni de la declansare....:P

 

Dar acuum trebuie sa ma operez si nu stiu daca se poate face operatie la laparoscopic,---- in cazul meu..poate a facut cineva operatie la laparoscopic si imi zice si mie un nume de doctor bun..sa cer o consultatie ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poblema mea este legata de o apendicita....care s-a produs anul acesta in iulie....

In prima saptamana mi s-a pus diagnostic de toxinfectie alimentara ....varsam..aveam dureri...39 grade.... ;)

 

dupa care am ajuns la spital la municipal..unde au vrut sa ma opereze, cu diagnostic de apendicita acuta ....dupa 3zile de zacut in spital am avut norocul sa ma ia sub supraveghere un profesor care mi-a pus diagnosticul de plastron apendicular ....si mi-a dat niste antibiotice care m-au pus pe picioare...

Am slabit 5kg in 2saptamani....si nici nu m-am mai ingrasat de atunci:doh: :)

 

Pe scurt o forma de apendicita rara...care trebuie racita in cel mai bun caz, iar apoi operata dupa 2-3luni de la declansare....;)

 

Dar acuum trebuie sa ma operez si nu stiu daca se poate face operatie la laparoscop ,---- in cazul meu..poate a facut cineva operatie la laparoscopic si imi zice si mie un nume de doctor bun..sa cer o consultatie :P

Editat de ralucii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×