Sari la conținut
Forum Roportal
DSpawn

Padis

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Te referi la Padis,jud Bihor nu?

ei daca da pot sa spun ca e super peisaj,din pacate nu am poze dar crede-ma pe cuvant ca merita experienta!sunt atatea de vazut in zona,cetatile ponorului,pestera cu ghetarul Scarisoara,pestera ursilor...ce sa mai e splendid.

trebuie doar sa ai echipament adecvat pt ca sunt multe grote si ai nevoie obligatoriu de lanterna.in rest super ca lumea mai ales daca mergi cu cortul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce lucruri trebuie sa ai la tine pentru o excurie in Padis?

vrem sa vizitam Catatile Ponorului si intamplator am aflat ca trebuie neaparat sa luam lanterne...mergand ptr prima data la munte, nici prin cap nu ne-a trecut ca o lanterna ar fi folositoare :sorry:

Ce altceva ar mai trebui luat in considerare?

Merci

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Incaltari de munte - neaparat. Si daca mergeti in Cetati, geci mai groase la voi. Si mai bine, impermeabile. Am vazut anu' trecut niste "turisti" care au iesit cam degerati in... "pantaloni scurti".

 

Restul, depinde de voi. Stati la plaja, va plimbati pe drum forestier sau faceti drumetii. Stati in gazda, sau la cabana, sau mergeti cu cortul... :sorry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

depinde si ce fel de drumetii veti face ! incaltarile sunt musai, briceag, dulciuri ! - eu fara aste nu plec la munte ! :sorry:

 

daca mergeti cu cortul te sfatuiesc sa ai mereu la tine o prelata impermeabila pt cort, indiferent daca casuta ta e impermeabila, cu ploile de la munte nu te joci !!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

got it :blink:

 

merci mult

 

Ptr prima data, nu ne vom aventura direct cu cortul.Incercam sa stam la cabana . sambata vrem sa mergem la cetati iar duminica daca mai suntem in stare si nu o sa avem febra musculara de sa nu putem sta in picioare :sorry:, poate mergem sa vedem si lumea pierduta :scare:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Anul trecut am trecut prin Cetati- e imperios necesar sa aveti lanterne si pantofiori impermeabili, de fapt haine impermeabile usor de dat jos ca oricum trebuie sa le dati jos. :sorry: dupa ce m-am tot stresat sa nu-mi ud incaltarile - am ajuns la iesire la un bazin prin care a trebuit sa trecem- desculti...ca tziganul la mal...la iesire storceam sosete ca oricum nu ai cum sa eviti apa...nu gasesti nici o stanca uscata

Sosetele de rezerva sunt bune...si da , e frig inauntru...

La Grajduri am fost "cazati" la cort...e super locatia...dar drumul de acces ...brr masina de teren...

Trebe neaparat sa vezi si Taramul Pierdut...cred ca asa ii zice- Raiul pe pamant!

Tot anul trecut am vizitat si pestera Scarisoara, acum mi s-au intors cativa prieteni de acolo- nu urcati la pestera cu masina decat daca aveti masina de teren...naspa drumul!

Ah da...

Balcoanele sunt iar foarte faine...ai perspectiva spre toata valea...

E naspa daca mergi fara cineva care nu a mai fost...poate reusiti sa va lipiti acolo de un grup cunoscator...

La Focul Viu - mi-au spus prietenii ca a fost spart ghetarul, dar ei nu au ajuns ...au auzit de la alti turisti...mai sunt multe avene si pesteri mai mici...am mai fost la unul inainte de Scarisoara - intrare prin satul Garda- Poarta lui.... nu stiu cum se numea ...dar era un nume romanesc...era faina iesirea din pestera -mai faina decat pestera in sine.

Daca intrebi acolo de numele acestea sigur vei obtine raspunsuri...

Distractie faina si gasiti pe alpinet.ro info cu ce ustensile mai aveti nevoie la munte...pt pesteri neaparat lanterne si grija la par - sa fie legat - liliecii- am aflat de curand de ce se agata in par...eu credeam ca e un mit...cica parul nu reflecta undele pe care le folosesc ei pt orientare...cine stie?...

 

 

a, da in Apuseni cica ploaie aproape zilnic...o ora /doua ...sa aveti haine uscate mereu:P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ne-am intors teferi si nevatamati :crazy: ,

Desi am avut parte de "botezul muntelui" - o ploaie torentiala sambata cu tot tacamul (ceata, fulgere, grindina), nu ne-am lasat descurajati.

Sincer nu-mi inchipuiam ca zona poate fi atat de frumoasa.

Vineri plecam din nou catre Padis :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu niste sfaturi pentru cei care vor sa mearga in Padis si n-au mai fost. Sunt sfaturi pentru aceia care sunt mai aventurieri si vor sa intre in pesteri si prin chei, nu pentru cei care merg doar ca sa admire peisajul.

Deci: bocanci (nu cizme de cauciuc, cum am vazut la unii), o pereche de bocanci de schimb (sau adidasi), pentru ca in pesteri este multa apa in care, in anumite perioade, se intra pana la genunchi, brau, etc. In functie de cat a plouat in prealabil. Pantaloni scurti neaparat, pentru ca cei lungi se usuca greu, lanterne puternice, de preferat frontale, ca sa aveti mainile libere (asta pentru ca in pesteri si in chei sunt multe portiuni cu lanturi unde ai nevoie de ambele maini pentru sustinere). In rest, sculat de dimineata ca daca te prinde noaptea pe acolo.......e cam sinistru. O harta buna neaparat!!!!! Care e cam greu de gasit.... Apusenii sunt foarte prost marcati, sunt cei mai prost marcati munti in care am fost. Asa ca e nevoie de ceva simt al orientarii. O "capcana" e Poiana Florilor, unde te poti invarti in cerc ore in sir fara sa gasesti iesirea. Deci, atentie maxima si echipament potrivit! Si excursia va fi extraordinara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×