Sari la conținut
Forum Roportal
TiGeR_asH

Nu pot face un Folder ?!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stie careva sau a gasit cineva vreo solutie sau macar aveti vreo idee despre asta!

de ce nu poti face un folder cu numele - > con < - ! :-

 

 

Am primit pe Y! un mass cu asa ceva si mi-a atras atentia! :)

De cateva zile tot incerc si nu am reusit sa ... fac ceva concret !!! :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

este un cuvant rezervat "Con - console" precum si Aux-auxiliar, Nul-nul evident, Prn - printer LPT1

Am cautat pe google si am gasit mai multe:

 

Do not use the following reserved device names for the name of a file: CON, PRN, AUX, NUL, COM1, COM2, COM3, COM4, COM5, COM6, COM7, COM8, COM9, LPT1, LPT2, LPT3, LPT4, LPT5, LPT6, LPT7, LPT8, and LPT9. Also avoid these names followed by an extension, for example, NUL.tx7.
Windows NT: CLOCK$ is also a reserved device name.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai stiu acum o explicatie :

 

"con" este nume dedicat terminalului inca din ms-dos. try din command prompt copy un_fisier.txt con:

Nici "prn" nu poti crea (printer).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sal!se pare k numeni nu poate face acest folder..posibil sa fie ceva legat de administrarea interna a Windows,pos ceva gen prescurtarea de la Console...ca si posibl multe alte nume de foldere pe care le cont windows e f probabil sa nu poata fi scrise pt a nu crea confuzie in sistem si sa pice instantaneu.Am primit si eu un mass care spunea k este semnul unui virus rau de tot.dar Atentie!anumite mesaje care circula pe inernet sunt capcane. <_< .mass-ul se paseaza la mai multe pers..dar se va intoarce k un anunt la cel care a trimis cu o lista de nuck-uri ale celor care l-au "pasat" mai departe.asta va fi lista lui de victime pt k acesta este cracker.de exemplu va incerca sa se "bage" in lista de mess si apoi sa va dea diversi virusi...pt fun sau troieni etc...Cam asa suna o buba urata :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acele nume de fisiere nu se pot crea pt ca ele exista de fapt ! (suna ciudat ?) Da... pai de fapt imprimanta sau monitorul (ne referim strict la modul TEXT) sunt de fapt considerate... FISIERE ! Ca sa iti apara ceva in modul text pe ecran (in MS-DOS de ex) programele de MS-DOS scriu in fisierul CON iar aceasta scriere este interceptata de MS-DOS si redirectionata catre ecran. La fel si cu imprimanta sau alte cele....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Imi pare rau ca "dezgrop" acest topic, insa eu stiu cum as putea sa faci un astfel de director [vad ca nimeni nu a spus cum].

 

Deschideti Command Prompt-ul [ Start / Run / Cmd sau :\WINDOWS\system32\cmd.exe ] si scrieti mkdir \\.\c:\con (mkdir este comanda pentru a crea un director).

\\.\c:\con este un path UNC [universal Naming Convention] si este folosit pentru accesarea resurselor de retea si imprimanta. Sintaxa este \\computer\folder\resursa.

 

Insa veti constata [cu stupoare] ca nu puteti sa copiati nimic in folderul respectiv, nici chiar sa il stergeti [nu prin metode "normale"]

Ca sa il stergeti va folositi tot de un path UNC, si anume rmdir \\.\c:\con

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×