Sari la conținut
Forum Roportal
sweetbby24

Poate cineva sa imi dea vreun sfat?

Postări Recomandate

Tin sa precizez de la inceput ca sunt mioapa. Primul control a fost prin iunie 2007 si mi s-a spus sa trebuie sa port ochelari caci avem o dioptrie de -0.25. Bineinteles, nu e mare. Tot atunci mi s-a spus sa vin la control dupa vreo 6 luni, adica prin decembrie dar nu am fost fiindca nu am avut timp- era si perioada cu tezele unice. Dar nu i-am purtat prea des, adica atunci cand imi aduceam aminte sau cand eram prea obosita. In ultimile lui ma deranjeaza ochii, adica: ii simt uscati sau nici macar nu stiu cum sa va explic. Cand sunt afara nu am nici o problema dar ma deranjeaza lumina prea puternica. Cand intru in clasa incep problemele, uneori nu vad nici la 2 metri in fata iar uneori vad foarte clar.Imi pun ochelarii dar nu ma ajuta sa scap de senzatia ca ii am uscati. Si mi se mai intampla ca iarna/ sau cand e frig, bate vantul privirea sa mi se deterioreze mai tare si sa imi simt ochii reci si inlacrimati iar cristalinul mi se adapteaza greu la schimbarile de distanta, de ex : caiet- tabla. I-am spus mamei si in vreo luna, doua merg iar la control. Dar pana atunci are cineva vreo idee?

Editat de fullmoontonight

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca simti ochii uscati, poate nu clipesti suficient de des sau ai nevoie de picaturi

 

daca ai probleme de "ajustare" a vederii, trebuie schimbati ochelarii (dioptriile). Cu ocazia schimbarii ar fi bine sa optezi pt lentile heliomate care se intuneca/lumineaza in functie de lumina. Eu asa am si uneori, desi nu as considera ca lumina e puternica, ochelarii se inchid.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tin sa precizez de la inceput ca sunt mioapa. Primul control a fost prin iunie 2007 si mi s-a spus sa trebuie sa port ochelari caci avem o dioptrie de -0.25. Bineinteles, nu e mare. Tot atunci mi s-a spus sa vin la control dupa vreo 6 luni, adica prin decembrie dar nu am fost fiindca nu am avut timp- era si perioada cu tezele unice. Dar nu i-am purtat prea des, adica atunci cand imi aduceam aminte sau cand eram prea obosita. In ultimile lui ma deranjeaza ochii, adica: ii simt uscati sau nici macar nu stiu cum sa va explic. Cand sunt afara nu am nici o problema dar ma deranjeaza lumina prea puternica. Cand intru in clasa incep problemele, uneori nu vad nici la 2 metri in fata iar uneori vad foarte clar.Imi pun ochelarii dar nu ma ajuta sa scap de senzatia ca ii am uscati. Si mi se mai intampla ca iarna/ sau cand e frig, bate vantul privirea sa mi se deterioreze mai tare si sa imi simt ochii reci si inlacrimati iar cristalinul mi se adapteaza greu la schimbarile de distanta, de ex : caiet- tabla. I-am spus mamei si in vreo luna, doua merg iar la control. Dar pana atunci are cineva vreo idee?

Eu si sora mea mai mare am mostenit de la tata defectul de vedere. Sora mea mai mult, eu mai putin.

Pe sora mea au vrut s-o opereze cand era micuta, dar doctori dintre cei mai buni n-au avut curajul. In schimb i-au insarcinat pe parintii mei cu o supraveghere foarte stricta a ochilor nostri. Si a treia sora are acelasi defect, dar foarte putin.

Cea mare poarta ochelari de la 2 ani. Acum, la 33 de ani, a ajuns sa poarte dioptrii mult mai mici si poate da jos ochelarii din cand in cand.

Eu, avand vederea ceva mai buna, am neglijat purtarea ochelarilor. Acum seara nu pot lucra fara ei, iar de citit caractere marunte nici nu poate fi vorba. Ca sa nu mai spun ca in ianuarie anul asta am stat aproape 80 de ore fara intrerupere in fata calculatorului. Oricat de incredibil ar parea, asta am facut. Spre sfarsit de luna e dezastru cu munca. Si cu ochii mei.

 

Una din verisoarele mele s-a operat cu vreo 5 ani in urma la ochi. Nu stiu exact tipul de defectiune. La inceput i-a fost bine de tot si era fericita ca a scapat de bicicleta. Din pacate.....usor, usor, defectul se reface si chiar daca nu ii poarta permanent, tot are nevoie de ochelari. That's it.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tin sa precizez de la inceput ca sunt mioapa. Primul control a fost prin iunie 2007 si mi s-a spus sa trebuie sa port ochelari caci avem o dioptrie de -0.25. Bineinteles, nu e mare. Tot atunci mi s-a spus sa vin la control dupa vreo 6 luni, adica prin decembrie dar nu am fost fiindca nu am avut timp- era si perioada cu tezele unice. Dar nu i-am purtat prea des, adica atunci cand imi aduceam aminte sau cand eram prea obosita. In ultimile lui ma deranjeaza ochii, adica: ii simt uscati sau nici macar nu stiu cum sa va explic. Cand sunt afara nu am nici o problema dar ma deranjeaza lumina prea puternica. Cand intru in clasa incep problemele, uneori nu vad nici la 2 metri in fata iar uneori vad foarte clar.Imi pun ochelarii dar nu ma ajuta sa scap de senzatia ca ii am uscati. Si mi se mai intampla ca iarna/ sau cand e frig, bate vantul privirea sa mi se deterioreze mai tare si sa imi simt ochii reci si inlacrimati iar cristalinul mi se adapteaza greu la schimbarile de distanta, de ex : caiet- tabla. I-am spus mamei si in vreo luna, doua merg iar la control. Dar pana atunci are cineva vreo idee?

 

Problema la tine poate fi ca nu ai grija de ochii tai cum trebuie. Nu ii odihnesti si nu-i relaxez suficient. Ai nevoie sa inveti sa faci asta si desigur trebuie sa inveti sa-i exersezi. Adica sa faci exercitii oculare! Probabil nici nu le oferi ochilor tai nutrientii de care au nevoie. Intra pe EDIT ca sa afli mai multe informatii despre cum iti poti imbunatati vederea natural!

Editat de Darianna
scos link reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si mi se mai intampla ca iarna/ sau cand e frig, bate vantul privirea sa mi se deterioreze mai tare si sa imi simt ochii reci si inlacrimati iar cristalinul mi se adapteaza greu la schimbarile de distanta, de ex : caiet- tabla.

 

 

Aerul poluat nu ajuta deloc la cei cu probleme la ochi, insa aproape toata lumea azi poarta ochelari macar la citit, nu stiu de ce ar fi o problema ca pentru restul conditiilor exista picaturi de lacrimi naturale ca se usuca ochii si din lipsa de apa bauta pe zi!!! cam fixeaza-te pe 2 litri cel putin si o sa vezi o mare diferenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×