Sari la conținut
Forum Roportal
fnicolici1

Daruri la nunta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu.

Ca marea majoritate dintre noi traieste in Ro.

Asa ca stim.PLICUL e baza la o nunta care fapt se vrea a fi eleganta si ultra moderna, cand de fapt nu e decat o afacere.

Mi-e scarba.

 

La nunta mea in afara de nasi si parinti NIMENI nu a stiu costul meniului iar prietenii au stiut ca NU acceptam daruri.

 

Corect. Eu nu mi-am permis sa fac nunta. Am soptit un "da' la primarie, nu am vrut sa semnez nimic, da nu s-a putut, o masa cu famiglia, si la revedere, drum bun.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai spun?

 

Nu.

Ca marea majoritate dintre noi traieste in Ro.

Asa ca stim.PLICUL e baza la o nunta care fapt se vrea a fi eleganta si ultra moderna, cand de fapt nu e decat o afacere.

Mi-e scarba.

 

La nunta mea in afara de nasi si parinti NIMENI nu a stiu costul meniului iar prietenii au stiut ca NU acceptam daruri.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La mine ... Ori imi faci ceva cadou ... si asta presupune deja ca stii ce-mi place ... Dar cadourile facute asa, in dorul lelii ma seaca.

 

Eu consider cadoul un simbol de prietenie, pentru nunta, etc., NU o contributie la fanteziile persoanei primitoare, INSA

NU cumpar cadouri la nimeni pentru nici un fel de ocazie!!!!! si n-am facut-o in viata mea, doar bani am dat sau mancare.

Mie poate sa-mi zica cat vrea cineva ce-i place ca nici nu aud asa ceva!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu.

Ca marea majoritate dintre noi traieste in Ro.

Asa ca stim.PLICUL e baza la o nunta care fapt se vrea a fi eleganta si ultra moderna, cand de fapt nu e decat o afacere.

Mi-e scarba.

 

La nunta mea in afara de nasi si parinti NIMENI nu a stiu costul meniului iar prietenii au stiut ca NU acceptam daruri.

 

De acord cu tine in totalitate, dar cum fac ca invitatii sa nu stie nimic? Ca daca zic parintii ceva la bunici, aia e...toti stiu cat e meniul si cati bani am strans. :pioneer:

 

la o zi de nastere si/sau de Craciun/Paste dai bani :P ?

Mie imi place sa cumpar cadouri, imi place sa fac cadouri.

 

Si mie imi place sa fac cadouri, dar mai ales sa primesc! :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la o zi de nastere si/sau de Craciun/Paste dai bani :o: ?

 

 

Nici la copiii mei nu cumpar cadouri, doar ce au nevoie si in acel moment cand au nevoie ... nu sa astepte din Septembrie

pana la Craciun cum fac americanii. Asta le-am explicat de mici ca ei nu primesc alte cadouri doar mancare buna si o plimbare mai aparte decat in parc si au inteles. Nu i-am invatat cu cadouri!!!! De zile de nastere mancam in restaurante la fel mai deosebite si cel mai mare cadou este daca sintem impreuna!!!!

Pentru straini, adica nu membru de familie, nu merg la zi de nastere sau alte evenimente.

Craciun sau Paste doar schimbam mancaruri, de ce as cumpara la cineva ceva???? nu sint zgarcita dar prefer sa dau

sarmale!!!

 

La nunti merg si dau bani, chiar daca nu ma duc tot trimit bani, la graduarea facultatii pun bani in plic sau invit la cina pe cei prezenti. Cei care au venit la ziua mea, stiau ca ma bucur mai mult pentru o prajitura facuta in casa decat de altceva si nici n-as fi acceptat nimic. Iar pe mine ma invitau la petreceri sa le duc flori din gradina, foarte scumpe in magazine de specialitate!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca şi cu un cadou neinspirat? Gusturile diferă mult ... iar alergiile ... devine "armă letală".

 

 

Nu ajung pan-acolo, nu datorez nimanui cadouri inspirate sau nimic in general!!!! nici nu m-as duce unde se pretinde ceva ... fiecare sa-si cumpere ce vrea si daca vrea si prieteni, sa stie cum sa le trateze ca sa le pastreze!!!!!!

Gura mea este o arma foarte letala ... nu recomand la nimeni in persoana sa-mi pretinda cadouri.

 

Am fost invitata la o nunta si mi-au trantit in fatza lista miresei inregistrata intr-un magazin de lux cu totul de acolo in mare nevoie ... un tacam din serviciul de masa de 24 de persoane din farfurie plata, de supa, de salata ceasca de cafea cu farfurioara ca aici totul se vinde separat costa cam $1250.00 nu glumesc nu tot setul pentru 24 de persoane ci doar una!!!

El automecanic din Ardeal, ea ceva intr-un laborator, dupa liceu a facut cateva luni de specializare, din Serbia ... mama lui mi-a fost prietena si am intrebat-o ce inseamna obraznicia asta ca el dormea acasa pe un pat de o persoana si fiind foarte inalt, la cap avea puse cauciucuri de masina sa nu-i atirne picioarele .... Cica asa vrea mireasa ... am mers de curiozitate la nunta, am dat $50 in 1990 ... au chemat lautari sarbi si nu stia sa danseze nimeni, erau foarte batrini invitatii in jur de 80 de ani majoritatea!!! fiind rude ei au platit cheltuielile.

 

O prietena nu demult a oferit un set de cratite scumpe la cineva cunoscut, de nunta care te tine o viata intreaga.

Tanara femeie le-a urcat in podul casei cutiile cu cadouri ca nu avea chef deja sa le desfaca si se plangea ca n-are o cratita buna ca in toate se lipeste mancarea?!?!!? la o intrunire unde toti eram prezenti.

Dupa o scurta discutie s-a aflat ca ea habar n-are ce este in cutiile primite si doar peste 10 ani are degand sa le deschida!

Alta a divortat dupa 10 ani si vindea cutiile nedesfacute de la nunta pe masura cutiei cu 5-10-15 dolari bucata in fata casei

un mexican si-a cumparat un set de cutzite de $1000 cu $15 ... la noroc!!!

O romanca m-a rugat sa stau cu ea cateva ore in casa pana venea altcineva ca dupa divort curata peste tot sa puna casa la vanzare si numai cadouri cadeau de peste tot din cutii si pungi. Era menajera insa foarte ocupata sa-si refaca viata .....

Vezi banii mei n-o sa-i vezi in asemenea cosuri de gunoi.

Patronii pe unde am lucrat mereu se casatoreau si divortau dar special ne spuneau ca nu accepta nimic de la angajati doar sa fim alaturi de el in momentele fericite!!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din lista de cadouri de nunta al tinerilor Pierre Casiraghi si Beatrice Borromeo depus si intr-un magazin de carti din Milano ...

 

"Sase volume de autobiografie al lui Hugh Hefner, care a creat revista Playboy in care descrie primii 25 de ani de activitate"

 

 

"The couple have included a six-volume signed autobiography created and illustrated by Playboy founder Hugh Hefner that describes his first 25 years with the magazine."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

5775c30d5f9f46100349fff496effc52_big.jpg

 

 

Asta mai mult este idee de cadou de logodna surpriza sa gaseasca inelul intr-o lumanare aromatizata cand se topeste.

 

Inelul este invelit in staniol si inchis ermetic, nu ajunge ceara pe diamante, pe poza se vede inelul in invelisul galben. 

 

Este o inventie de ultimul racnet cred, acum incepe sa ocoleasca planeta, dar stiu ca sint tari unde nu se folosesc luminari

din motive credincioase, acolo nu se aplica moda asta.   Cred ca se ofera lumanarea cu alta ocazie si cand se mai topeste

se vede ca e ceva acolo ... si stiind de la cine a fost primit lumanarea, se intelege intentia.    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×