Sari la conținut
Forum Roportal
samoilaaa

Se poate ca prin intermediul viselor sa vedem viitorul?

Postări Recomandate

se poate ca prin intermedium visurilor sa vedem viitorul?

 

Daca ai fi vreun "medium" sau "sensitive" poate dar in rest nu cred.

 

Totul e predestinat.

 

Cam complicata si controversata chestia cu predestinarea.Daca ar fi totul predestinat atunci acest lucru implica automat faptul ca notiunea ca noi am fi in control si alegem si luam decizii...este o iluzie.Inseamna ca suntem robotei organici care traiesc dupa un scenariu deja scris si toate deciziile pe care le luam in viata au fost deja scrise,editate si publicate de catre "altcineva" in "cartea destinului".

Predestinarea contrazice notiunea de "free will" si contravine ideii ca oamenii trebuie sa suporte consecintele faptelor lor.Daca nu avem incotro in privinta acestor chestii atunci suntem absolviti de orice vina si evil si putem face absolut ceea ce dorim fara remuscari si regrete.Doar este predestinat.... :blink: Periculoasa notiune...

 

Sincer eu nu prea cred in predestinare ci mai degraba ca viitorul este sculptat de catre orice gand,vorba si fapta in fiecare clipa si este in perpetua schimbare.De aceea nu cred in viziuni depre un viitor cert ci doar in posibile viziuni ale unei posibile variante de viitor.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:blink:

 

visele sunt doar o retraire a unor fapte trecute. De ce crezi tu ca au legatura cu viitorul ? Poti doar sa te gandesti ca istoria se repeta, si da, anumite fapte trecute ale tale se vor repeta ...

 

parerea mea

si ce te faci cand aflandu-te intr-un punct 'crucial' al vietii, visezi anumite lucruri si constati cu stupoare dupa cateva luni, ca traiesti ceea ce ai visat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si ce te faci cand aflandu-te intr-un punct 'crucial' al vietii, visezi anumite lucruri si constati cu stupoare dupa cateva luni, ca traiesti ceea ce ai visat?

Cumperi un cort,o bila de cristal si te pui pe afaceri....:blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se poate. Cu cat te visezi mai sus, cu atat viitorul va fi mai jos :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

deci eu mai am o singura chestie de adaugat la topicul acesta

Eu chiar am avut vise care au devenit realitate cum ar fi:

Am avut in vis o discutie cu o anumita persoana iar dupa un timp am avut aceeasi discutie in realitate deci am folosit exact aceleasi cuvinte

Alt exemplu ar mai fi ca am visat ca ma uitam la televizor si da reclama la un film de care nu mai auzisem iar tot asa peste putin timp am vazut reclama la televizor

Ultimul exemplu nu stiu dak e unul destul de bun dar oricum:

Deci trebuia sa dau test la biologie si am tocit toata ziua cand mam culcat am visat ca dadeam testu si la sfarsit am luat 4

Si exact nota asta am si luat-o deci am invatat dar totusi mi-a picat niste exercitii intortocheate pe care nu le-am inteles

O chestie care imi place la visuri este ca totul este atat de realistic si probabil visul meu preferat este atunci cand zbor

E o senzatie pe care nu o pot explica dupa ce ma trezesc

Pt mn as putea spune ca reprezinta un mister

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci eu mai am o singura chestie de adaugat la topicul acesta

Eu chiar am avut vise care au devenit realitate cum ar fi:

Am avut in vis o discutie cu o anumita persoana iar dupa un timp am avut aceeasi discutie in realitate deci am folosit exact aceleasi cuvinte

Alt exemplu ar mai fi ca am visat ca ma uitam la televizor si da reclama la un film de care nu mai auzisem iar tot asa peste putin timp am vazut reclama la televizor

Ultimul exemplu nu stiu dak e unul destul de bun dar oricum:

Deci trebuia sa dau test la biologie si am tocit toata ziua cand mam culcat am visat ca dadeam testu si la sfarsit am luat 4

Si exact nota asta am si luat-o deci am invatat dar totusi mi-a picat niste exercitii intortocheate pe care nu le-am inteles

O chestie care imi place la visuri este ca totul este atat de realistic si probabil visul meu preferat este atunci cand zbor

E o senzatie pe care nu o pot explica dupa ce ma trezesc

Pt mn as putea spune ca reprezinta un mister

 

Exact asa am si eu, vise premonitive exacte, nu inversate. Insa de cind stau noaptea pe internet, mai putin.

Chestia cu zburatul, poate evolutie spirituala deosebita.

Dar ptr a trai normal ori uiti de ele, ori intri in actiune permanent, zi de zi. Fiindca visele premonitive se mai explica si la modul urmator: persoane de care depinzi tu in deciziile lor, se trezesc practic inaintea ta si ele au capacitatea de a te influenta telepatic, cind dormi. Ele transmit ceea ce se va intimpla, iar tu nu ai posibilitatea clara de a modifica aceea actiune in curs. De fapt influenta lor este deja, prin faptul ca ele actioneaza in a pune in practica ceea ce au hotarit si te afecteaza si pe tine.

Acest mod de influentare l-am verificat si pot spune ca e real.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si ce te faci cand aflandu-te intr-un punct 'crucial' al vietii, visezi anumite lucruri si constati cu stupoare dupa cateva luni, ca traiesti ceea ce ai visat?

Chiar asa, ce te faci?

Eu una, dupa ani si ani de chestii de genul asta tot nu reusesc sa ma obisnuiesc sau ma intreb care va fi ....transpunerea in realitate.

In ianuarie 2003 am visat ca urcam dintr-o prapastie absolut verticala si uda. Nu aveam alta directie decat in sus. In vis stiam ca, daca intorc capul doar pentru o fractiune de secunda, la stanga sau la dreapta, imi iau adio de la viata. Si nu l-am intors. La capatul prapastiei, cand sa pun piciorul pe teren solid, am dat de cadavrul unui baiat. Am ramas inmarmurita de groaza. Nu puteam trece PESTE, iar inapoi insemna sinuciderea.

Am vazut in fata mea o fetita, un ingeras dulce cum doar in vise pot fi, care mi-a spus:"Trebuie sa treci PESTE. doar asa ii vei darui inapoi viata. Eu sint aici cu tine, dar tu singura trebuie sa ridici piciorul si sa faci pasul. L-am facut. M-am uitat inapoi si, intr-adevar, baiatul s-a ridicat, viu. M-am asezat pe iarba sa ma odihnesc, sa-mi trag sufletul si a venit tatal baiatului. A venit la mine, mi-a spus "Multumesc", si -a luat de mana copilul si impreuna cu ingerasul acela frumos au plecat.

In mai am pierdut sarcina, un baiat. Anul trecut pe Emi si pe Gelu. Deci s-a implinit de trei ori la fel.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar asa, ce te faci?

Eu una, dupa ani si ani de chestii de genul asta tot nu reusesc sa ma obisnuiesc sau ma intreb care va fi ....transpunerea in realitate.

In ianuarie 2003 am visat ca urcam dintr-o prapastie absolut verticala si uda. Nu aveam alta directie decat in sus. In vis stiam ca, daca intorc capul doar pentru o fractiune de secunda, la stanga sau la dreapta, imi iau adio de la viata. Si nu l-am intors. La capatul prapastiei, cand sa pun piciorul pe teren solid, am dat de cadavrul unui baiat. Am ramas inmarmurita de groaza. Nu puteam trece PESTE, iar inapoi insemna sinuciderea.

Am vazut in fata mea o fetita, un ingeras dulce cum doar in vise pot fi, care mi-a spus:"Trebuie sa treci PESTE. doar asa ii vei darui inapoi viata. Eu sint aici cu tine, dar tu singura trebuie sa ridici piciorul si sa faci pasul. L-am facut. M-am uitat inapoi si, intr-adevar, baiatul s-a ridicat, viu. M-am asezat pe iarba sa ma odihnesc, sa-mi trag sufletul si a venit tatal baiatului. A venit la mine, mi-a spus "Multumesc", si -a luat de mana copilul si impreuna cu ingerasul acela frumos au plecat.

In mai am pierdut sarcina, un baiat. Anul trecut pe Emi si pe Gelu. Deci s-a implinit de trei ori la fel.

 

NO COMMENT.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Exact asa am si eu, vise premonitive exacte, nu inversate. Insa de cind stau noaptea pe internet, mai putin.

Chestia cu zburatul, poate evolutie spirituala deosebita.

Dar ptr a trai normal ori uiti de ele, ori intri in actiune permanent, zi de zi. Fiindca visele premonitive se mai explica si la modul urmator: persoane de care depinzi tu in deciziile lor, se trezesc practic inaintea ta si ele au capacitatea de a te influenta telepatic, cind dormi. Ele transmit ceea ce se va intimpla, iar tu nu ai posibilitatea clara de a modifica aceea actiune in curs. De fapt influenta lor este deja, prin faptul ca ele actioneaza in a pune in practica ceea ce au hotarit si te afecteaza si pe tine.

Acest mod de influentare l-am verificat si pot spune ca e real.

Sunt de acord cu tine in privinta modului cum apar aceste vise: spre dimineata si destul de precis. Recent am citit ceva din Freud care spune acelasi lucru: visele premonitorii nu lasa prea mult loc de interpretare iar tu ai senzatia stranie de spectator in desfasurarea evenimentelor.

Te contrazic insa asupra modului cum ti le explici si asta datorita experientelor avute (primele astfel de vise le-am avut in liceu, ma indoiesc ca profesoara imi transmitea telepatic ca o sa iau nota X, inainte de a face ea subiectele la teza ! (fiind vorba de materii la care eu invatam 10 minute in pauza dinaintea orei, deci hazard maxim :cheer: ).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sunt de acord cu tine in privinta modului cum apar aceste vise: spre dimineata si destul de precis. Recent am citit ceva din Freud care spune acelasi lucru: visele premonitorii nu lasa prea mult loc de interpretare iar tu ai senzatia stranie de spectator in desfasurarea evenimentelor.

Te contrazic insa asupra modului cum ti le explici si asta datorita experientelor avute (primele astfel de vise le-am avut in liceu, ma indoiesc ca profesoara imi transmitea telepatic ca o sa iau nota X, inainte de a face ea subiectele la teza ! (fiind vorba de materii la care eu invatam 10 minute in pauza dinaintea orei, deci hazard maxim :cheer: ).

 

Am spus doar unele din visele premonitorii. Eu personal am citeva dovezi personale cit se poate de clare. Dar asta nu explica un cutremur premonitoriu sau visul unei case in care te vei muta cu un an, doi inainte si multe altele cum sint cataclismele. Cu toate ca pot fi modificari energetice deja produse care se materializeaza mult mai tirziu iar subconstientul linistit din timpul somnului il aduce in constientul acela din somnul de dimineata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×