Sari la conținut
Forum Roportal
samoilaaa

Se poate ca prin intermediul viselor sa vedem viitorul?

Postări Recomandate

Prin modul in care gandesti si actionezi.Se merge pe principiul atractiei.

Mda... :spiteful: pe asta cred ca a mers si Isus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

@Super Vegeta:

 

1. nu iti era adresata tie...ci lui ironic

 

2. ete unde era puiul de einstein sa ma cauti sa-ti dau un premiu...daca tu aia numesti dovada permite-mi sa rad

 

3. alt lucru care ma distraza enorm este ca esti destul de visator incat sa crezi ca asa ceva se poate dovedii in cateva randuri pe un forum... era o intrebare capcana :spiteful:

Editat de csifer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chestia cum ca timpul si spatiul nu exista tine de o asa numita stare "in afara timpului si spatiului", care probabil este aceeasi cu starea de nirvana sau starile pe care le ating calugarii in anumite momente.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In acest caz nu exista nici trecut si nici viitor. :)

 

De fapt timpul nu exista, este o conceptie pamanteana, deoarece avem obsesia de a delimita totul prin granite.

8)

De ce sa nu existe nici trecut si nici viitor ? ;)

Nu avem nicio obsesie. Trebuie sa avem o masura unitara a treceri lui. Atat!

In trecut cand nu exista delimitatea temporala ca masura unitar acceptata, trecerea timpului era consemnata in functie de evenimentele ce aveau loc.

Calendarul pe care il stim in ziua de azi, a fost "inventat" in sec VI.

Daca tu vei dispare, in acest moment, din viata cat si material, faptele tale din trecut vor ramane intrucat ele sunt percepute ca evenimente ce au interactionat si in realitatile altor persoane, deci ai existat.

Asadar exista trecut, din prisma faptelor tale, exista prezent, clipa in care te-ai dematerializat, doar viitor nu mai este ca nu mai existi nici tu.

Daca ai continua sa existi, manifestarile tale indiferent de natura lor, actiuni sau inactiuni, vor fi considerate "viitoare" din punctul de vedere al treceri timpului, ce vor ajunge "prezent" la data manifestarii lor !

 

Bravo ;) gandesti exact ca mine :spiteful: si eu am lucrat un an si jumatate la o teorie propire care se numeste asa: ,,Spatiul si timpul sunt defapt o iluzie si o perceptie".

:doh: :P

In urma caror observatii stiintifice ai elaborat aceasta teorie, ce se poate incadra lejer la ineptii ? :)

 

 

Daca intrebarea imi este adresata mie atunci...dar cum imi dovedesti tu mie ca timpul exista???eu t-am dovedit simplu ca nu exista :P dar acum sa vad cum imi dovedesti tu ca timpul exista???dar sa nu ma iei cu chesti din alea de copil mic cu ceasul care ticaie :doh:

:lol2: Unde ai dovedit ca nu exista timpul ?

TIMPUL - reprezinta perioada orbitala de parcurgere a unei rotatii a Pamantului in jurul Soarelui !

 

Iar SPATIUL - Formă obiectivă şi universală a existenţei materiei, inseparabilă de materie, care are aspectul unui

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cind esti in interior timpul este cel normal. Cind iesi inafara ta, timpul dispare sau se transforma in spatiu, si invers spatiul in timp.

Nu putem fi concomitent si in interiorul nostru si in afara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cind esti in interior timpul este cel normal. Cind iesi inafara ta, timpul dispare sau se transforma in spatiu, si invers spatiul in timp.

Nu putem fi concomitent si in interiorul nostru si in afara.

 

Nu exista exterior, sau daca vrei altfel, exteriorul e proiectia interiorului. Noi suntem martorii acestei proiectii. Noi suntem timpul. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
deci presupun ca nu mai e nevoie sa intreb din nou

 

:blink:

 

visele sunt doar o retraire a unor fapte trecute. De ce crezi tu ca au legatura cu viitorul ? Poti doar sa te gandesti ca istoria se repeta, si da, anumite fapte trecute ale tale se vor repeta ...

 

parerea mea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:blink:

 

visele sunt doar o retraire a unor fapte trecute. De ce crezi tu ca au legatura cu viitorul ? Poti doar sa te gandesti ca istoria se repeta, si da, anumite fapte trecute ale tale se vor repeta ...

 

parerea mea

 

Daca visez ca aveam un milion de euro si imparteam bani la toata lumea, inseamna ca din cauza aia sunt sarac ? Hai nu te obosi sa raspunzi, nu tine explicatia ta. :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

faptul ca tu nu o intelegi si vii cu o tentativa proasta de argument nu inseamna ca explicatia nu tine....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×