Sari la conținut
Forum Roportal
Dulcica

Am gasit un papagal!

Postări Recomandate

Dulcica, am avut perusi timp de 20 de ani. sunt niste animalute de companie exceptionale din puctul meu de vedere, dar si foarte sensibile.

nu le place curentul, nu le place singuratatea, nu le plac socurile (schimbari bruste de pozitie a coliviei, bruscari ale pasarii, prinderea si imobilizarea, gesturile brutale), trebuie sa aiba in permanenta hrana curata (seminte si mancare "verde") si apa, si muuuuulte altele.

daca respecti conditiile de ingrijire, te poti bucura de un perus chiar si 14-15 ani.

ai grija cu lasatul liber prin casa. e pacat de fiinta aia mica si nevinovata sa n-ai grija de ea si sa pateasca ceva.

sincer, avand in vedere ca nu stii mai nimic despre perusi si pentru ca, din povestirile tale, nici nu ai grija de el asa cum trebuie (m-a speriat faza cu flacara), mai ai si caine pe deasupra...te rog din suflet sa nu te superi pe mine, dar ar trebui sa-l oferi spre adoptie cuiva care se pricepe si ii poate acorda atentia cuvenita. e treaba 24 din 24 sa ai grija de un perus, nu glumesc. noi ne programam concediile si stabileam care ramanea acasa cu "bestiuta"...

te rog sa nu ma intelegi gresit! daca totusi te hotarasti sa-l tii, te rog sa ma intrebi daca vrei sa afli ceva despre ingrijirea lor si iti voi spune tot ce stiu cu cea mai mare placere.

pupa-ti puiutul pe creasta din partea mea...mie inca mi-e dor de al meu...un perus vorbitor care mi-a murit anul trecut in noaptea de pasti... :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E adevarat ca nu ma pricep, de fapt nu ma pricepeam la papagali. Nu m-am gandit vreodata sa-mi iau unul, insa este chiar dragut. Daca as sti pe cineva la fel de pasionat ca tine l-as da cu draga inima dar si cu oarecare parere de rau :D Din fericire asta este un lucru imposibil. L-am observat si-am vazut ce anume il deranjeaza. Intre timp m-am obisnuit cu gandul ca nu s-a acomodat inca cu mine si probabil nu o va face prea bine. Cine stie de cine si ce fel a fost ingrijit, de vreme ce a zburat pe geam de la ei. E simpaticuta gagalicea asta de nea si-mi place cand piuiue sau se agata de flori, etc. Il iubim noi, dar el nu ne place asa tare, desi incercm sa-l lasam in largul lui.

PS: e bine, nu a patit nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Dulcica, nu se stie niciodata ce se va intampla. Poate odata si odata se va acomoda. Sa nu iti pierzi speranta caci daca saracutul a fost ingrijit de oameni rai e posibil sa fi suferit si mai ales un soc atunci cand a zburat.De cat timp ziceai ca il ai??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Dulcica, nu se stie niciodata ce se va intampla. Poate odata si odata se va acomoda. Sa nu iti pierzi speranta caci daca saracutul a fost ingrijit de oameni rai e posibil sa fi suferit si mai ales un soc atunci cand a zburat.De cat timp ziceai ca il ai??

Nu am zis ca a fost ingrijit de oameni rai, poate ca da, poate ca nu. Il am de o luna. Nu se mai sperie asa tare cand ma apropii. II mananca mamei din palma si a inceput sa faca razii, de pe corniza pe ce apuca si inapoi la perdea. Dar ca sa pape tre sa-l iau pe degete si sa-l bag in colivie. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stie banuiesc inca sa se duca singur in colivie.........Mai bine fa o incercare ca nu se intampla nimic......Lasa colivia deschisa cand el e afara intr-o parte unde el o vede si directia sa fie buna. Ai sa observi ca se va duce singur la colivie sau daca nu nimereste va avea intentia. (dak nu reuseste du-l tu). Asa se va obisnui si el sa se duca singur in colivie si sa iasa singur!! Tocmai a iesit si madam a mea !! e pe tastatura si imi urmareste degetele.te saluta si ea!!! :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hehe, si eu o salut pe madam a ta :yes: .Bagat la cap si asta. Colivia e asezata asa cum ai spus tu. In orice caz, chiar daca o fi sa astept mai mult pentru a se acomoda, orice inseamna asta, O las sa se desfasoare. Incetez sa-mi mai fac griji. :) Cred ca si Coca te-ar saluta daca ar sti cata grija ai de ea :D :dance4:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:dance4:

ma bucur sa aud ca e vesela si bine. nu-ti face griji, o sa se obisnuiasca cu tine. trebuie insa sa-ti petreci mult timp incercand sa te joci cu ea. ai incercat sa o atragi cu o oglinda?

papagalii se distreaza teribil cand isi vad imaginea in oglinda. sunt capabili de adevarate "fapte marete". :)

poti pune aproape de intrarea in colivie mancare si o oglinda. dupa care s-o iei pe deget sau pe un betisor si s-o apropii usor de colivie si sa-i arati oglinda. dupa ce-i prinde gustul, o sa inceapa distractia.

trebuie s-o obisnuiesti incet-incet sa stie ca locul ei e in sau pe laga colivie si ca acolo gaseste apa si mancare. in felul asta va sti ca ala e teritoriul ei si va incepe sa reactioneze altfel.

sa ai grija cu plantele din casa, cu hartiile, ziarele, cartile, scamele, obiectele taioase si orice altceva poate fi ros de ea. unele o pot intoxica, altele ii pot crea blocaje intestinale sau rani. pune-i in colivie un os de sepie (se gaseste la magazinele specializate) ca sa-l poate rontai si sa-si toceasca ciocul.(in felul asta poate nu mai roade altceva). de asemenea ii poti cumpara batoane sau turte cu miere sau ou (sunt tari si va avea o deosebita placere sa le devoreze).

primul meu papagal (o papagalita, de fapt) era dezastru la capitolul ros. in 10 ani cat l-am avut, mi-a stricat o gramada de lucruri. nu inghitea nimic din ce rodea (slava domnului) dar strica tot. tapet, coltul peretelui, perdele, blugi, carti, caiete, aparatura, plante, mileuri, si lista continua... :D . un baton de seminte mi-l facea praf intr-o zi ! nu pleca de pe el pana nu il rontaia pana la lemn.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vreau sa vand niste perusi, cxine mi-i ia, snt ai unei pustoaice, care ii chinuie, si maica-sa a zis k mai bine ii da, eu nu am cum sa-i iau k am hamsteri, caine si pisica, pls, scapati-iiii!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

I-am pus oglinda si mancarea alaturi de la bun inceput. Asta era singurul lucru pe care il stiam exact, ca se simt rau singureii. Ma amuz copios cand vad ca sta minute in sir contempland amicul alb din oglinda. :)

In rest .. am sa retin ce mi-ai zis, apropo ii place Black Eyed Peas, parerea mea... :D . S-a asezat pe-o floare si dupa ce am dat play la winamp a inceput sa piuie... hehe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×