Sari la conținut
Forum Roportal
Dulcica

Am gasit un papagal!

Postări Recomandate

asta e cam babalau... zboara de-aiurea, se loveste de perete si cade, fuge de mine si face galagie noaptea. daca nimereste pe corniza e cel mai fericit si nu mai coboara de acolo. De billy (catelusa) nu prea se sperie in rest... :P

 

Daca sunt lucruri pe care trebuie sa le stiu as citi cu interes. :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
asta e cam babalau... zboara de-aiurea, se loveste de perete si cade, fuge de mine si face galagie noaptea. daca nimereste pe corniza e cel mai fericit si nu mai coboara de acolo. De billy (catelusa) nu prea se sperie in rest... :P

 

Daca sunt lucruri pe care trebuie sa le stiu as citi cu interes. :-

Pai,citeste la tema cu perusii,sunt acolo o groaza de lucruri pe care trebuie sa le stii despre ei! daca ai intrebari te pot ajuta!Ia-l cu incetul,vorbeste cu el,caci asa sunt la inceput mai speriosi,cu timpul o sa-i treaca!ma bucur ca vei intra in clubul nostru al celor ce avem perusi! :( sa-ti traisca! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiam ca perusiii sunt de fapt o rasa de papagali, deci voi rasfoi topicurile de aici :-

multam .

Apropo, e alb ca neaua deci nu-i perus nu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu stiam ca perusiii sunt de fapt o rasa de papagali, deci voi rasfoi topicurile de aici :)

multam .

Apropo, e alb ca neaua deci nu-i perus nu?

 

Poate sa fie perus.. daca are intre 10-15 cm lungime (cu tot cu coada) e perus... eu zic sa te duci cu el la un veterinar si sa vezi daca e ok... :( :) :D

 

Sa-ti traiasca si sa-l iubesti mult!! :- :P :)

 

Se loveste de pereti pentru ca nu cunoaste foarte bine zona, insa o sa se invete.. al meu a dat un cap in geam in prima zi de am zis ca acolo ramane... iar cat despre faptul ca face galagie noaptea, poate viseaza urat.. si al meu mai are faze de genul asta din cand in cand, insa de cele ma multe ori doarme linistit...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mama zice ca-i inca puiut, deci daca-l masor, poate mai creste.

Eu il iubesc deja cu toate ca nu ma sufera deloc si billy il iubeste cand zboara in apropiere... hatz! e disperat dupa papagal :-

Unul piu altul ham, o sa ies la pensie ....

Am citit posturile de la perusi, am zis sa-l sechestrez si eu putin sub patura, la un moment dat s-a bagat sub bluza mea pe undeva la spate, sub gat si eu am ramas uitandu-ma la film asa :) si catelusa se rotea in jurul meu.... :( :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vezi sa nu aiba gripa aviara! Poate zboara tocmai din Tulcea si atunci e nasol! Nici nu vreau sa ma gandesc. Brrrr! - Glumesc. Sa-l stapinesti sanatoasa si sa te bucuri de el! Cu bine! :-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai, sa vedem!

Zici ca tot zboara prin casa! Presupun ca i-ai luat o colivie. Daca nu, va trebui sa-i cumperi o colivie, cat mai spatioasa, sa o amenajezi. Mananca seminte de mei cat cuprinde. Acum, fiind mai micut, are nevoie de multe vitamine si proteine. Poti sa-i dai feliute subtiri de mere, frunze de salata, ii mai place ou fiert. Nu il tine in spatii zgomotoase sau unde se fumeaza. Unde tii colivia, pune pe langa ea o planta de apartament, sa aiba senzatia de natura si nu de captivitate. Vorbeste cu el pe un ton cald si incearca sa te apropii de el treptat in sensul ca la inceput ii vorbesti cu blandete, cand esti in camera cu el, te apropii usor de colivie, cu miscari lente (adica nu vii val vartej la colivie si umbli pe acolo, sa-i schimbi apa sau sa-i pui mancare). Se va obisnui ca tine, treptat, cu vocea ta. Chiar daca ai prieteni curiosi, sa il vada, sa il admire, incearca sa eviti acest lucru, ca doar nu e la expozitie. Intai trebuie sa se obisnuiasca cu tine. Daca este mascul, cu atat mai bine, pentru ca se ataseaza mult mai usor de oameni. Iti poti da sema dupa culoarea ciocului, mai ales la nari. Daca este mai pronuntata, ceva mai inchisa, inseamna ca este mascul, daca abia se distinge o culoare, insemna ca e femela. Acum nu stiu ce varsta are exact, spui ca este pui, dar iti poti da seama deja daca e mascul sau femela. Seara si noaptea, e bine sa pui ceva pe colivie, sa o acoperi cu ceva, pentru ca in timpul noptii se poate speria, sesizand o miscare, o umbra, ceva si de aceea face galagie. Daca are o paturica peste colivie, oricum, un material mai subtire, ca sa aiba suficient aer, va dormi linistit si dimineata nu va fi zgomotos decat atunci cand indepartezi "cortina". In timp se va obisnui cu tine, cu vocea ta, cu prezenta ta si a celor din casa. Cand vezi ca nu se mai sperie cand te apropii de colivie, poti incerca sa il iei pe mana. La inceput intinzi un deget, in colivie, spre el. Daca se sperie si nu vrea sa se urce pe el, nu il forta. La un moment dat, va urca pe deget. Nu il scoate imediat din colivie. E ca un dresaj. Trebui sa ii dai senzatia de siguranta, ca nu vrei sa-i faci nici un rau. Cand se urca pe deget, il tii putin, vorbind cu el apoi il lasi la loc pe bara. Repeti operatiunea cateva zile, apoi incerci sa-l scoti afara din colivie, pe deget, dar usor. Daca zboara, nu-i nimic, lasa-l pace. Ii va placea sa stea cocotat pe mobila, pe draperie, sa priveasca el de acolo ce si cum. Ii lasi usa de la colivie deschisa si eventual ii pui si ceva "tentant" de mancare acolo, dar evita sa lasi catelul in camera atunci, pentru ca s-ar putea speria de el. Pana la urma se va duce singur in colivie, la inceput pentru ca ii este foame, dar apoi o va face cu placere. Dupa o perioada, fiind deja obisnuit cu tine si avand incredere in tine, iti va sta pe umar, iti va manca din mana si te vei distra de minune! Dar nu uita, vei ajunge la aceste rezultate treptat. Nu il forta cu nimic. Daca mai ai nelamuriri, sper sa te pot ajuta.

Vorbesc din experienta, am avut multi papagali, matusa mea a crescut papagali toata viata si am invatat multe de la ea.

Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:P" la ce fel de papagal te referi? :) nu la asta , nu? :P

Nu Vida_loca, papagali de-aia nu ii iei de dupa blocuri ... :) :P

Kaleidoscope Multumesc pentru detalii, sunt multe lucruri pe care nu le stiam.

COca, nu prea are chef sa se ataseze de cineva, in schimb tot pe corniza e locul ei preferat, cred ca e fetita.

Mai nou, papagaliceste si se invarte.. Zilele trecute a zburat de pe mana fratelui meu fix pe ochiul de la aragaz care era DESCHIS! E cam nebunel, cand incepe sa zboare din senin, am impresia ca-mi intra in ochi :ok:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu Vida_loca, papagali de-aia nu ii iei de dupa blocuri ... :P :ok:

Kaleidoscope Multumesc pentru detalii, sunt multe lucruri pe care nu le stiam.

COca, nu prea are chef sa se ataseze de cineva, in schimb tot pe corniza e locul ei preferat, cred ca e fetita.

Mai nou, papagaliceste si se invarte.. Zilele trecute a zburat de pe mana fratelui meu fix pe ochiul de la aragaz care era DESCHIS! E cam nebunel, cand incepe sa zboare din senin, am impresia ca-mi intra in ochi :P

Cum?????? :) nu a luat foc?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×