Sari la conținut
Forum Roportal
mihail75

Apa plata?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna,

 

o intrebare: este bine sa consumam numai apa plata? Eu de cind am auzit ca apa de la robinet poate duce la geardia, am cam trecut pe apa plata (perla harghitei sau carpatina). Fac asta cam de 4 ani.

Problema e ca am citit intr-un articol despre hipertensiune ca apa plata contine saruri si nu ar fi chiar buna. Eu am antecedente in familie de hipertensiune si, cu toate ca acum (34 ani) am tensiunea destul de mica, mi-e teama sa nu ma ia si pe mine. Ce stiti in acest sens?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iubita, geradia se poate face/lua si de la groapa cu nisip :o:...in schimb paranoia trebuie evitata.

eu am baut apa robinata ani de zile si n-am avut nimic

si si acum daca nu am baxul la indemana cateodata iau de la robinet si nu tusesc, nu behai, nu latru, nici geardia nu am.

 

eu zic sa te tratezi de ipohondrie, ca aia e mai grava si afecteaza mai nasol.

 

in rest, bea perier, daca iti e la indemana, aia cica e ultra super controlata si sticla e sticla ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai pardon, nu sunt iubita nimanui. am pus o intrebare serioasa, astept un raspuns ca atare.

in fine, apa de la robinet in Ro nu este chiar cea mai indicata, si nu numai din cauza de geardia. Daca ati vedea ce culoare are uneori, nu cred ca veti mai pune a doua oara gura pe ea. Iar de ipohondrie... Am facut legatura intre intrebare si faptul ca in familie am traditie de hipertensiune (mai multi membri).

Intrebarea mea se refera la consecintele bautului apei plate, nu la calitatea apei de la robinet. Deci?

Editat de mihail75

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai pardon, nu sunt iubita nimanui. am pus o intrebare serioasa, astept un raspuns ca atare.

in fine, apa de la robinet in Ro nu este chiar cea mai indicata, si nu numai din cauza de geardia. Daca ati vedea ce culoare are uneori, nu cred ca veti mai pune a doua oara gura pe ea. Iar de ipohondrie... Am facut legatura intre intrebare si faptul ca in familie am traditie de hipertensiune (mai multi membri).

Intrebarea mea se refera la consecintele bautului apei plate, nu la calitatea apei de la robinet. Deci?

 

Daca nu ai incredere in apa de la robinet,monteaza un filtru si rezolvi problema.E cam costisitor,dar merita!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca nu ai incredere in apa de la robinet,monteaza un filtru si rezolvi problema.E cam costisitor,dar merita!

 

Si bine face a nu are incredere - nu stiu cum e in alte locuri, dar in bucuresti apa e de toata jalea In ceea ce priveste pretul.... depinde de filtru ( nu tot ce e scump e neaparat si bun - alea cu osmoza inversa, fff scumpe , de altfel, demineralizeaza apa intr-atat , incat incepe sa scoata mineralele si iodul din organism

Mi-am luat si eu filtru, din ala nou cu nanotehnologie - la un pret surprinzator de aceptabil si caltate :crazy: :cry: ( iese ca de izvor) Si am facut si economie cu apa imbuteliata...ca eu o folosesc inclusiv la ciorbe - nu se poate altfel, ca cea de la chiuveta pute a clor de-ti muta nasul.

In concluzie: sunt multumita si ma simt bine :think:

 

Buna,

 

o intrebare: este bine sa consumam numai apa plata? Eu de cind am auzit ca apa de la robinet poate duce la geardia, am cam trecut pe apa plata (perla harghitei sau carpatina). Fac asta cam de 4 ani.

Problema e ca am citit intr-un articol despre hipertensiune ca apa plata contine saruri si nu ar fi chiar buna. Eu am antecedente in familie de hipertensiune si, cu toate ca acum (34 ani) am tensiunea destul de mica, mi-e teama sa nu ma ia si pe mine. Ce stiti in acest sens?

 

intr-adevar, am citit si eu ca nu se recomanda consumul prelungit al apei minerale plate, mai ales celor cu probleme renale de hipertensiune sau celor cu guta. Daca au un continut ridicat de saruri minerale, acestea vor fi depozitate de catre organism. La rinichi, incheieturi, etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
iubita, geradia se poate face/lua si de la groapa cu nisip :think: ...in schimb paranoia trebuie evitata.

eu am baut apa robinata ani de zile si n-am avut nimic

si si acum daca nu am baxul la indemana cateodata iau de la robinet si nu tusesc, nu behai, nu latru, nici geardia nu am.

 

eu zic sa te tratezi de ipohondrie, ca aia e mai grava si afecteaza mai nasol.

 

in rest, bea perier, daca iti e la indemana, aia cica e ultra super controlata si sticla e sticla ...

 

Zici tu, da' sunt orase in tara asta in care apa de la robinet e infecta. Eu, la Cta, nu mai beau de ceva vreme apa de la robinet si nu de fite, ci din simplu motiv ca miroase a clor, iar daca o pui la fiert (sa zici ca bei apa fiarta si racita), ramane o substanta alba pe fundul ibricului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Zi repede unde stai , sa vin sa probez apa ! :think:

 

Da, adevarat, si oricum rau nu poate face apa asta. Si in raport cu cea de la robinet, macar ai o certitudine ca bei apa buna. :cry:

 

Cine imi da mie garantia ca aceasta apa e intr-adevar buna? Regia autonoma??? Sa fim seriosi. Cred ca lucrezi la vreo regie, de te increzi orbeste in apa asta infecta ce ni se serveste la robinet.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mai pardon, nu sunt iubita nimanui.

Intrebarea mea se refera la consecintele bautului apei plate, nu la calitatea apei de la robinet. Deci?

 

 

Iubita nimanui, ca raspuns la intrebarea ta privitor la consecintele bautului apei plate, recomandam dupe cum urmeaza: bea cat poti de mult.

Orice, nu numai apa plata:).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

apa de la robinet nu este potabila....costa 65 ron o analiza la sanepid.....faceti proba si vedeti ce iese,eu am facut si m-am ingrozit...de atunci am investit o suma de bani consistenta intr-un filtru foarte performant care mi asigura apa microbiologic pura de la robinet cu 0.25 ron/litru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
apa de la robinet nu este potabila....costa 65 ron o analiza la sanepid.....faceti proba si vedeti ce iese,eu am facut si m-am ingrozit...de atunci am investit o suma de bani consistenta intr-un filtru foarte performant care mi asigura apa microbiologic pura de la robinet cu 0.25 ron/litru

 

La noi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×