Sari la conținut
Forum Roportal
flower4you2002

Contract perioada determinata la femeia insarcinata

Postări Recomandate

Draga mea, din ce citesc eu, inteleg ca angajatorul tau ti-a schimbat tipul de contract DUPA ce i-ai spus de sarcina.

Intrebarea mea este urmatoarea: cum l-ai anuntat?

Verbal, adica: nenea patronu, eu o sa nasc in septembrie.........sau cumva ai depus la firma un document micut, micut si de importanta capitala, in care anunti oficial conducerea firmei, ca starea ta fizica urmeaza sa se modifice, iar in curand vei intra in alte forme juridice de munca?

 

Presupun ca n-ai dat importanta la asta, doar ai anuntat verbal si de aici......restul.

Tu nu poti dovedi nimanui ca patronul tau ti-a facut figura intentionat. Daca ai fi avut hartia, semnata si indosariata la firma, iti spun eu sigur ca nu pateai asta. N-o facea el.

Acuma tre sa te inchini la el pentru luna aia amarata sau sa alergi pe la toate institutiile sa ti se spuna in sictir tot felul de povesti.

Una din surorile mele n-a fost atenta ce si cum se procedeaza si cand s-a trezit era prea tarziu si acuma ia pentru cel de-al doilea prunc doar 200 de ron pe luna.

Doar din cauza neatentiei.

 

Da, asa s-a intamplat..a schimbat contractul dupa ce am anuntat sarcina..

Am anuntat verbal, dar si in scris, inregistrat cu numar de iesiri acte, insa hartia nu mi-a fost semnata de angajator si am fost fortata sa semnez demisia pe firma la care eram angajata cu contract pe perioada nedeterminatasi angajata cu aceeasi data pe contract cu perioada determinata.nu a existat intrerupere intre cele doua contracte.

Tocmai pentru ca am primit tot felul de raspunsuri care difera am scris pe acest site ca sa cer o parere..

asatzi chiar am sunat la Casmb si de acolo mi-au spus ca nu conteaza ce fel de contract am atata timp cat am cotizat 12 luni ianinte la casa de asigurari...ei mi-au spus ca in momentul in care imi expira contractul sunt preluata de CASMB si primesc acei bani..

Acum nu stiu ce sa mai inteleg...

Dar daca o luna-doua imi patesc eu acele dari la stat, dupa expirarea contractului....nu stiu se poate???...

 

Multumesc,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, asa s-a intamplat..a schimbat contractul dupa ce am anuntat sarcina..

Am anuntat verbal, dar si in scris, inregistrat cu numar de iesiri acte, insa hartia nu mi-a fost semnata de angajator si am fost fortata sa semnez demisia pe firma la care eram angajata cu contract pe perioada nedeterminatasi angajata cu aceeasi data pe contract cu perioada determinata.nu a existat intrerupere intre cele doua contracte.

Tocmai pentru ca am primit tot felul de raspunsuri care difera am scris pe acest site ca sa cer o parere..

asatzi chiar am sunat la Casmb si de acolo mi-au spus ca nu conteaza ce fel de contract am atata timp cat am cotizat 12 luni ianinte la casa de asigurari...ei mi-au spus ca in momentul in care imi expira contractul sunt preluata de CASMB si primesc acei bani..

Acum nu stiu ce sa mai inteleg...

Dar daca o luna-doua imi patesc eu acele dari la stat, dupa expirarea contractului....nu stiu se poate???...

 

Multumesc,

Deci, daca o instituite publica ti-a confirmat ca vei putea primi banii, ai putea sa te linistesti putin. Nu prea se mai joaca nimeni cu chestiile astea.

Urata e faza pe care o povestesti, pentru ca, daca angajatorul sau adjunctul sau nu au semnat documentul tau, e cam aiurea.

Interesant ar fi de stiut si in ce domeniu sau mediu lucrezi, pentru ca el ar fi trebuit sa-ti schimbe conditiile de munca si sa-ti acorde o pauza suplimentara, sa-ti asigure, in cazul in care muncesti in picioare, posibilitatea sa te odihnesti oridecate ori simti nevoia etc etc.

Un contract pe perioada determinata de obicei se schimba foarte greu, doar in anumite conditii.

Daca ai putea gasi o firma, care sa accepte sa platesti tu contributiile si sa te poti transfera ar fi ideal. Parerea mea foarte personala.

De asemenea poti depune demisia ta chiar maine, in contextul in care el nu-si indeplineste obligatiile de angajator, indiferent daca tu esti gravida sau nu. Fara preaviz. Iar el nu ti-o poate refuza sau nu poate sa te tina cu forta nici sa faca absolut nimic impotriva ta. Trust me.

Eu nu inteleg cum de te-a putut forta sa semnezi acel contract si sa accepti ceea ce ne-ai povestit.

Deci, daca tot ai acum un loc de munca, desi imi imaginez cam ce placut e acum sa lucrezi acolo, eu zic sa incerci sa cauti si altceva, cine stie.......

Cauta si tu prin ziare, da tu anunturi si solicita angajare, nu sta si astepta, ca nu-ti va oferi nimeni nimic .....for free.

Mai am o intrebare: tatal copilului, daca are cele 12 luni, ar putea intra el in concediu de paternitate. Varianta asta ai luat-o in calcul?

 

Concluzie: nu te agita inutil, dar nici nu sta cu mainile in san.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

şi aşa, gravidă, cine crezi că ar angaja-o acum? NIMENI! Nu-i da idei aiurea.

 

Indiferent dacă patronul a semnat, faptul că are număr de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
şi aşa, gravidă, cine crezi că ar angaja-o acum? NIMENI! Nu-i da idei aiurea.

 

Indiferent dacă patronul a semnat, faptul că are număr de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fetele , stati putin , puneti-va in locul ei si asa bataioase cum sunteti eu cred ca este nevoie doar ca ea sa-si cunoasca drepturile , de acord ? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fetele , stati putin , puneti-va in locul ei si asa bataioase cum sunteti eu cred ca este nevoie doar ca ea sa-si cunoasca drepturile , de acord ? :blink:

 

Da, asa este.Numa' ca drepturile astea ar fi trebuit sa fie cunoscute mai de demult, nu acum, in mijlocul problemei.

Procedura civila zice ca necunoasterea drepturilor nu este o scuza pentru cel in cauza, iar neexercitarea drepturilor sau a apararii intr-o cauza oarecare duce la pierderea acelor drepturi. Mie una mi se pare just si corect, foarte corect.

Adica eu, atunci cand ma aflu in orice fel de raporturi cu o persoana, ORICINE ar fi acea persoana sau institutie, relatia dintre mine si acea parte este incadrata automat intr-o forma juridica sau alta. Ok.

Daca eu, ca parte din acea relatie, nu-mi cunosc drepturile si obligatiile, imi depasesc voluntar atributiile si astept recompense, e gresit, foarte gresit.

Tot la fel de gresit este sa accept ca drepturile mele, ce decurg din relatia respectiva, sa fie incalcate, eu sa tac, sa suport, si cand nu-mi mai convine, sa cer dreptate.

Multe persoane vin la mine si se plang ca au ajuns intr-un moment dificil al vietii, sau afacerilor sau jobului si-mi cer ajutorul. Vesnica mea intrebare: PANA ACUMA CE-AI FACUT? Si : CU CE PROBEZI LUCRURILE PE CARE LE AFIRMI?

 

Asta in situatia in care aproape ca nu mai exista persoana care sa nu aiba acces la net, la informare, la legislatie etc.

Deci?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, asa este.Numa' ca drepturile astea ar fi trebuit sa fie cunoscute mai de demult, nu acum, in mijlocul problemei.

Procedura civila zice ca necunoasterea drepturilor nu este o scuza pentru cel in cauza, iar neexercitarea drepturilor sau a apararii intr-o cauza oarecare duce la pierderea acelor drepturi. Mie una mi se pare just si corect, foarte corect.

Adica eu, atunci cand ma aflu in orice fel de raporturi cu o persoana, ORICINE ar fi acea persoana sau institutie, relatia dintre mine si acea parte este incadrata automat intr-o forma juridica sau alta. Ok.

Daca eu, ca parte din acea relatie, nu-mi cunosc drepturile si obligatiile, imi depasesc voluntar atributiile si astept recompense, e gresit, foarte gresit.

Tot la fel de gresit este sa accept ca drepturile mele, ce decurg din relatia respectiva, sa fie incalcate, eu sa tac, sa suport, si cand nu-mi mai convine, sa cer dreptate.

Multe persoane vin la mine si se plang ca au ajuns intr-un moment dificil al vietii, sau afacerilor sau jobului si-mi cer ajutorul. Vesnica mea intrebare: PANA ACUMA CE-AI FACUT? Si : CU CE PROBEZI LUCRURILE PE CARE LE AFIRMI?

 

Asta in situatia in care aproape ca nu mai exista persoana care sa nu aiba acces la net, la informare, la legislatie etc.

Deci?

 

Hartia eu am inregistrat-o , pentru ca eu sunt persoana care inregistreaza toate aceste acte: demisii, concedii,etc...

Contextul in care am fost fortata sa semnez a fost uramtorul: a venit contabila noastra cu 2 coli albe si doua contracte si ni le-a pus in fata si mie si colegei mele ca trebuie sa fie semnate pe motiv ca firma pe care eram trecute se va inchide( noi functionam pe 4-5 firme- nimic nou in Romania ). Intai am semnat demisiile, pentru ca altfel nu ne putea inregistra pe cealalata firma, insa surpriza a fost atunci cand ne-am trezit ca acel contract era pe perioada determinata...ce puteam face in conditiile in care eram demisionara si insarcinata si cu hartia nesemnata???...Evident ca puteam pleca in secunda doi, dar mi-a fost frica sa raman fara servici.

Eu nu doream sa stau neaparat cei doi ani acasa...as fi stat prenatalul 1 luna + 3 dupa si cateva luni pana gaseam alt job..oricum aici nu m-as mai fi intors..au fost facute prea multe magarii de-a lungul timpului.

 

Mediul in care lucrez este ok: lucrez la birou, avem pauza de masa si ca timp de lucru 8-9 ore. Nu fac munca fizica, nu lucrez in ture...

 

Sotul nu ar putea intra pentru cu nu are cele 12 luni...a avut anul acesta o perioada de 2 sapt intre 2 joburi si oricum nu ar fi stat el pentru ca nu era avantajos d.p.d.v. material.

Cred ca solutia cea mai sigura este sa imi caut o alta firma care sa accepte sa platesc contributiile cele 2 luni august , sept...

nici in ce mi-au spus cei de la CASMB nu ma pot baza pentru ca acea cucoana era f expeditiva....cred ca ar trebui sa merg personal si sa vb cu cineva./...de-asta am si scris pe forum..ma gandeam ca poate imi raspunde cineva de la vreo institutie...am si intrebat in multe parti dar nimeni nu mi-a dat un raspuns exact.... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, intr-adevar, ai fost intr-o conjunctura mai mult decat nefavorabila. Asta este.

Daca vrei neaparat, eu iti pot insirui aici textele de lege in favoarea sau defavoarea ta.

Dar iti povestesc acuma trei cazuri a trei femei: eu si cele doua surori ale mele.

Eu: Am ramas insarcinata si, NESTIIND inca asta, am avut curajul sa renunt la un job in care am primit chestii de care ai spus tu. La scurt timp am avut marea revelatie. Tot la scurt timp am si pierdut sarcina.

 

Sora mai mare: la primul copil a renuntat la acei doi ani, dar a incasat o suma bunicica de la casa de asigurari si si-a continuat munca, cu copilul trambalat de la ea la bunici, dus pe la servici, etc. La al doilea a luat cei doi ani si apoi si-a reluat munca. In continuare copii sunt plimbati de la o casa la alta. Concluzia? Un trai mai mult decat decent, dar copii au devenit doi mici monstri de care te sperii efectiv si cu care nu mai ai ce comunica.

 

Sora cea mica, asa cum am mai spus, tot doi copilasi avand, nu a luat cei doi ani si banii aferenti pentru nici unul din ei.

Sotul ei munceste ca un turbat si ea sta acasa cu copii. Nivelul de viata: de la limita supravietuirii spre bine. In schimb eu nu stiu daca am vazut copii mai sanatosi, mai fericiti si mai minunati decat ai ei. Printre altele, a bagat la cap si ce i-am mai spus eu.

 

Daca consideri ca te pot ajuta mai mult pe partea juridica.....foloseste mesageria privata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca consideri ca te pot ajuta mai mult pe partea juridica.....foloseste mesageria privata.

 

tocmai ca suntem la sectiunea "Legislatie"...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×