Sari la conținut
Forum Roportal
flower4you2002

Contract perioada determinata la femeia insarcinata

Postări Recomandate

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns..

Am lucrat timp de 3 ani fara intrerupere, insa din februarie 2009 am intrat de la contract pe perioada nedeterminata la contract pe perioada determinata pana in august 2009.

Intre timp am aflat ca sunt insarcinata si voi naste in septembrie 2009.

 

Vreau sa stiu daca beneficiez de cei 85 % din salariu, pe ce perioada si daca banii ii pot primi si dupa expirarea contractului de munca.... voi intra in iulie presupun in prenatal si contractul imi expira la 1 august.

 

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca la data nasterii copilului ai 12 luni vechime neintrerupta , beneficiezi de cei 85%:o:

Intre contractul pe durata nedeterminata si noul contract ai avut intrerupere ?

O sa-l prelungeasca angajatorul cu o luna automat pentru ca tu o sa duci CM la locul de munca , oricum cei 85 % nu-i plateste angajatorul .:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca la data nasterii copilului ai 12 luni vechime neintrerupta , beneficiezi de cei 85%:o:

Intre contractul pe durata nedeterminata si noul contract ai avut intrerupere ?

O sa-l prelungeasca angajatorul cu o luna automat pentru ca tu o sa duci CM la locul de munca , oricum cei 85 % nu-i plateste angajatorul .:)

Nu am avut intrerupere...am semnat demisia pe vechea firma cu 1 feb si contractul pe perioada determinata incepe tot cu 1 februarie 2009..locul de munca este acelasi, m-au trecut insa pe alta firma si alt contract din motive de ,,criza economica,,

voi naste in sept si contractul expira in 1 august...inseamna ca nu am 12 luni ??....

nu stiu exact legislatia si pe unde m-am interesat parerile au fost impartite..

Nu vreau sa stau 2 ani acasa..insa macar in cele 4 luni pre si post natal sa pot beneficia de acei bani...

Se poate?

 

 

Multumesc..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vorbeşte cu patronul ca măcar sa-ţi permită să-ţi plăteşti tu cartea de muncă (adică, cotizaţiile către stat) pentru august, eventual şi septembrie (că doar nu naşti fix pe 1 septembrie) şi atunci vei fi ok

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Poti beneficia chiar daca noul contract este pe perioada determinata pentru ca nu ai intrerupere intre cele doua contracte chiar daca ele sunt pe firme diferite :)

 

Nastere usoara si un bebel sanatos iti doresc :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
vorbeşte cu patronul ca măcar sa-ţi permită să-ţi plăteşti tu cartea de muncă (adică, cotizaţiile către stat) pentru august, eventual şi septembrie (că doar nu naşti fix pe 1 septembrie) şi atunci vei fi ok

 

Si dupa septembrie chiar daca nu mai platesc acrtea de munca voi primi in continuare banii..?

pentru cat timp...2 luni prenatal sau 2 ani?

Este adevarat ca nu am intrerupere, insa contractul va expira inainte de nastere si eu in august voi figura ca nefiind angajata..asta este problema mea...

voi incerca sa vb cu patronul sa-mi platesc eu 2 luni cartea de munca..sper sa fie ok...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns..

Am lucrat timp de 3 ani fara intrerupere, insa din februarie 2009 am intrat de la contract pe perioada nedeterminata la contract pe perioada determinata pana in august 2009.

Intre timp am aflat ca sunt insarcinata si voi naste in septembrie 2009.

 

Vreau sa stiu daca beneficiez de cei 85 % din salariu, pe ce perioada si daca banii ii pot primi si dupa expirarea contractului de munca.... voi intra in iulie presupun in prenatal si contractul imi expira la 1 august.

 

Multumesc

In momentul in care ai confirmarea medicului de specialitate ca esti insarcinata trebuie sa iti anunti angajatorul ca esti insarcinata. Conform legilor in vigoare din acel moment angajatorul nu mai are voie sa iti inchida contractul de munca indiferen cue pe perioada nedeterminata sau determinata. In cazul tau fiind pe perioada determinata la expirare va fi transformat pe nedeterminata si vei putea beneficia de cocediu de sarcina si lauzie dar si de concediu pentru ingrijirea copilului pana la 2 ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In momentul in care ai confirmarea medicului de specialitate ca esti insarcinata trebuie sa iti anunti angajatorul ca esti insarcinata. Conform legilor in vigoare din acel moment angajatorul nu mai are voie sa iti inchida contractul de munca indiferen cue pe perioada nedeterminata sau determinata. In cazul tau fiind pe perioada determinata la expirare va fi transformat pe nedeterminata si vei putea beneficia de cocediu de sarcina si lauzie dar si de concediu pentru ingrijirea copilului pana la 2 ani.

 

Multumesc pentru raspuns.

 

Eu am anuntat anagajatorul ca sunt insarcinata.

Parerile sunt impartite in legatura cu acest contract.

Eu Am intrebat si la CASMB, dar nu am primit niciun raspuns.

 

Eu sunt stresata pentru ca angajatorul meu nu este deloc incantat de sarcina mea si tocmai de aceea mi-a facut acest contract pe perioada determinata.

Mie imi este teama sa nu imi faca neplaceri si sa fie prea tarziu sa mai pot actiona...sa ma trezesc ca nu imi prelungeste contractul si raman fara bani.....

Eu stiu ca el ar fi obligat legal la multe...dar nimeni nu mai respecta drepturile angajatului in ziua de azi...angajatorii recurg la tot felul de tertipuri pentru nu a plati nimic in plus..

Nu stiu cum sa procedez...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru raspuns.

 

Eu am anuntat anagajatorul ca sunt insarcinata.

Parerile sunt impartite in legatura cu acest contract.

Eu Am intrebat si la CASMB, dar nu am primit niciun raspuns.

 

Eu sunt stresata pentru ca angajatorul meu nu este deloc incantat de sarcina mea si tocmai de aceea mi-a facut acest contract pe perioada determinata.

Mie imi este teama sa nu imi faca neplaceri si sa fie prea tarziu sa mai pot actiona...sa ma trezesc ca nu imi prelungeste contractul si raman fara bani.....

Eu stiu ca el ar fi obligat legal la multe...dar nimeni nu mai respecta drepturile angajatului in ziua de azi...angajatorii recurg la tot felul de tertipuri pentru nu a plati nimic in plus..

Nu stiu cum sa procedez...

Draga mea, din ce citesc eu, inteleg ca angajatorul tau ti-a schimbat tipul de contract DUPA ce i-ai spus de sarcina.

Intrebarea mea este urmatoarea: cum l-ai anuntat?

Verbal, adica: nenea patronu, eu o sa nasc in septembrie.........sau cumva ai depus la firma un document micut, micut si de importanta capitala, in care anunti oficial conducerea firmei, ca starea ta fizica urmeaza sa se modifice, iar in curand vei intra in alte forme juridice de munca?

 

Presupun ca n-ai dat importanta la asta, doar ai anuntat verbal si de aici......restul.

Tu nu poti dovedi nimanui ca patronul tau ti-a facut figura intentionat. Daca ai fi avut hartia, semnata si indosariata la firma, iti spun eu sigur ca nu pateai asta. N-o facea el.

Acuma tre sa te inchini la el pentru luna aia amarata sau sa alergi pe la toate institutiile sa ti se spuna in sictir tot felul de povesti.

Una din surorile mele n-a fost atenta ce si cum se procedeaza si cand s-a trezit era prea tarziu si acuma ia pentru cel de-al doilea prunc doar 200 de ron pe luna.

Doar din cauza neatentiei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×