Sari la conținut
Forum Roportal
flower4you2002

Contract perioada determinata la femeia insarcinata

Postări Recomandate

tocmai ca suntem la sectiunea "Legislatie"...

Daaaaaaaaaaa????????????????????

Da, uite ca chiar da. Cred ca voiam sa mai adaug ceva, da' am adaugat in gand.

Dupa socul de azi am ajuns la concluzia ca semnatura lui Puiu e tare valabila: Cand logica cedeaza...orice poate deveni....orice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns..

Am lucrat timp de 3 ani fara intrerupere, insa din februarie 2009 am intrat de la contract pe perioada nedeterminata la contract pe perioada determinata pana in august 2009.

Intre timp am aflat ca sunt insarcinata si voi naste in septembrie 2009.

 

Vreau sa stiu daca beneficiez de cei 85 % din salariu, pe ce perioada si daca banii ii pot primi si dupa expirarea contractului de munca.... voi intra in iulie presupun in prenatal si contractul imi expira la 1 august.

 

Multumesc

 

Pai la data de 15 iulie-1 august poti sa intri in concediu prenatal si ai rezolvat problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

A doua zi dupa terminarea contractului iei prenatal-Cm de la medicul de familie si il duci la Casa de asigurari impreuna cu o copie de pe contractul de munca unde se arata faptul ca a expirat si cu baza de calcul ptr ultimele sase luni.

Casa de asigurari iti plateste prenatalul, postanatalul si cand tb sa intri in cei 2 ani iei de la angajator adeverinta cu lunile lucrate si completarea de la casa de asigurari.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua!

sunt insarcinata am lucrat cu contract determinata de 3 luni,cand am angajat deja am fost gravida,nu am stiut ca is gravida,nici testele nu-sa aratat.iar acuma la 5 ianuarie.2013 a incetat contractul de munca,si trebue sa nasc in sfarsitul lunii ian sau inceputul lunii februarie. intrebarea mea ca nu stiu daca primesc bani pt cresterea copilului. daca nu primesc ce pot sal fac ca sa primesc???

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns..

Am lucrat timp de 3 ani fara intrerupere, insa din februarie 2009 am intrat de la contract pe perioada nedeterminata la contract pe perioada determinata pana in august 2009.

Intre timp am aflat ca sunt insarcinata si voi naste in septembrie 2009.

 

Vreau sa stiu daca beneficiez de cei 85 % din salariu, pe ce perioada si daca banii ii pot primi si dupa expirarea contractului de munca.... voi intra in iulie presupun in prenatal si contractul imi expira la 1 august.

 

Multumesc

Buna, Flower4you2002!

Eu sunt intr-o situatie similara. Am intrat in concediu prenatal pe 16 noiembrie, pe 9 decembrie mi-a expirat contractul de munca, iar nasterea este estimata la mijlocul lunii ianuarie. Ce am aflat pana acum este faptul ca somajul nu ma poate prelua din cauza ca nu sunt apta de munca, fiind in acest concediu medical si in continuare trebuie sa merg cu concediile medicale la Casa de Sanatate, iar dupa ce se vor implini 42 de zile de la nastere voi merge cu dosarul la Primarie pentru concediul de crestere copil.

Imi poti spune cum ai procedat tu pentru a solutiona aceasta situatie?

Multumesc pentru raspuns!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×