Sari la conținut
Forum Roportal
balan gina

Cum vindem pictura

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

toata lumea picteaza,dar cine vinde?pentru ce pictam?voi a-ti cumpara aceste tablouri?daca nu,de ce?

post-172405-1237136380_thumb.jpg

post-172405-1237136600_thumb.jpg

post-172405-1237136673_thumb.jpg

Editat de balan gina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Vand cei care au picturi comerciale/care sunt promovati sau stiu sa-si faca publicitate/ cei care sunt prea valorosi sa rezisti a nu cumpara/ cei ce nu mai sunt, care-si vand arta prin nume

si ar mai fi exemple

 

eu una nu as cumpara picturile astea, nu sunt pe gustul meu, nu as vrea sa intru in detalii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vand cei care au picturi comerciale/care sunt promovati sau stiu sa-si faca publicitate/ cei care sunt prea valorosi sa rezisti a nu cumpara/ cei ce nu mai sunt, care-si vand arta prin nume

si ar mai fi exemple

 

eu una nu as cumpara picturile astea, nu sunt pe gustul meu, nu as vrea sa intru in detalii...

Pictura se vinde, doar sa-ti iei si banii...Altfel ai dat lucrarea si banii mai vezi daca-i primesti...Tocmai am reciperat un "nud" si o "Venetie" care au fost saltate dintr-un cabinet si...ulterior le-am luat inapoi. O solutie buna ar fi sa vindem numai prin galerii dar acolo ti se cere o taxa anuala si nu-i nici sigur ca atunci cind galeristul spune ca ti-e lucrarea expusa in Olanda nu zace prin ce stiu eu ce garaj sau sta in vre-o crisma inchiriat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
prin galerii dar acolo ti se cere o taxa anuala si nu-i nici sigur ca atunci cind galeristul spune ca ti-e lucrarea expusa in Olanda nu zace prin ce stiu eu ce garaj sau sta in vre-o crisma inchiriat...

sau patesti in felul urmator: pui un pret la tablou, insa galeria ti-l vinde cu alt pret(pe langa adaos), negociat cu un cumparator, de bucurie ca pot sa incaseze bani. Si nici macar nu afli cine este beneficiarul muncii tale, lucru important cand vrei sa faci o expozitie retrospectiva.

in plus, multe galerii de arta nu-ti expun lucrari si nu le vand daca nu esti membru UAP.

deci amatorii, la privat/la piat'!

 

nu e suficient sa-ti ajunga lucrarile intr-o galerie, conteaza si ce galerie este.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sau patesti in felul urmator: pui un pret la tablou, insa galeria ti-l vinde cu alt pret(pe langa adaos), negociat cu un cumparator, de bucurie ca pot sa incaseze bani. Si nici macar nu afli cine este beneficiarul muncii tale, lucru important cand vrei sa faci o expozitie retrospectiva.

in plus, multe galerii de arta nu-ti expun lucrari si nu le vand daca nu esti membru UAP.

deci amatorii, la privat/la piat'!

 

nu e suficient sa-ti ajunga lucrarile intr-o galerie, conteaza si ce galerie este.

 

 

 

Undeva am mai scris legat de cum functioneaza in galerii , stabilesc pretul cu artistul apoi ...cam fac ce vor . Cu unii artisti au contract cate lucrari sa le livreze intr-un an la suma fixa , platesc si devin proprietarii lucrarilor , apoi numai trebuie sa dea socoteala artistului de ce fac cu acele lucrari .

da , unele Galerii accepta numai artisti profesionisti , dar nu toti plasticienii sunt si membrii UAP , pentru a deveni membru UAP un artist trebuie sa indeplineasca anumite conditii .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru a deveni membru UAP un artist trebuie sa indeplineasca anumite conditii .

 

esential sa fii licentiat al unui institut de invatamant superior de arta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
esential sa fii licentiat al unui institut de invatamant superior de arta

 

 

Scuze nu m-am gandit ca cineva care nu are studii de specialitate poate aspira ...., da ai dreptate , doar cei licentiati si daca au un numar de participari la expozitii judetene , republicane , premii si multe altele ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
toata lumea picteaza,dar cine vinde?pentru ce pictam?voi a-ti cumpara aceste tablouri?daca nu,de ce?

Vinde cine are simt artistic.

Astea puse de tine, mi se par..extraterestre. Asta fiindca ai cerut parerea.

Ce este acela cu pepenele ?

"Natura moarta la malul marii" ? :)

Nu e nici abstract, nu e nimic. Cerul pare inorat de furtuna, valurile sunt line, pepenele e ..:o: ..pe o ladita de lemn adusa de mare ??. :o:

 

Ce reprezinta, o ofranda adusa Afroditei ?!

 

Concluzia - sunt urate ! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vinde cine are simt artistic.

Astea puse de tine, mi se par..extraterestre. Asta fiindca ai cerut parerea.

 

Concluzia - sunt urate ! :lazy:

 

Nici mie nu -mi plac , dar tu esti prea durrrrrrrrrrrrrrrrrr , da-i un sfat , nu da cu barda .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
esential sa fii licentiat al unui institut de invatamant superior de arta

Eu sint licentiat dar nu sunt membru UAP. Poate ar trebui sa intreprind ceva in sensul asta... O sa trec sa vad ce-mi cer cei de la UAP....poate trebuie sa fac cateva personale asa cum pot si apoi sa depun un CV....o mapa...CD...ma rog.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×