Sari la conținut
Forum Roportal
Roxana@ Elena

new vs old

Postări Recomandate

Ce parere aveti despre acest conflict ,sa ii zicem, aici s-ar incadra si conflictul dintre generatii,mentalitatile, gandirea.

Moda de acum 50 de ani fata de cea de acum...in principiu tot ce intra in contradictie.

Editat de girl dream

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce parere aveti despre acest conflict ,sa ii zicem, aici s-ar incadra si conflictul dintre generatii,mentalitatile, gandirea.

Moda de acum 50 de ani fata de cea de acum...in principiu tot ce intra in contradictie.

Cam, ambiguua tema ta . :spiteful:

Pentru ca tot ce azi reprezinta prezent, maine este trecut.

Iar conflicte nu pot avea decat oamenii ignoranti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cam, ambiguua tema ta . :spiteful:

Pentru ca tot ce azi reprezinta prezent, maine este trecut.

Iar conflicte nu pot avea decat oamenii ignoranti.

Pai uite luam ca exemplu conflictele dintre parintii si copii.Parintii vin si spun "stii pe vremea ma...." iar copii sunt cntroverrsati de aceasta idee,ei o stiu numai pe a lor.

Si nu ma refer ca azi ce e prezent maine e trecut ma refer la distante mari.....sau tot ce e la pol opus daca stau sa ma gandesc.Cam alb vs negru....asta vreau sa zic....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai uite luam ca exemplu conflictele dintre parintii si copii.Parintii vin si spun "stii pe vremea ma...." iar copii sunt cntroverrsati de aceasta idee,ei o stiu numai pe a lor.

Si nu ma refer ca azi ce e prezent maine e trecut ma refer la distante mari.....sau tot ce e la pol opus daca stau sa ma gandesc.Cam alb vs negru....asta vreau sa zic....

Pai e simplu.

Ai intalnit copii mai intelepti ca parintii lor ?!

Conlflictul vine din lipsa de educatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

bai ne lasi ?? da bosorogi fara educatie nu ai intalnit ?? libidinosi, perversi, lipsiti de scrupule, egoisti, cu chef de cearta ?? am pus pe multi la respect la vremea mea si nici acum nu m-as da in laturi sa mai persecut cate un neavenit daca nu-si cunoaste locul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sunt diferenţe majore

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sunt diferente mari :blink: si eu le-am spus ca sunt saturata sa aud expresia: "pe vremea mea..." dar totusi au dreptate.

Inainte se stia de un Dumnezeu...munca era munca, barbatul -barbat, etc etc...

Tin sa cred ca lumea se prosteste datorita tehnologiei prea avansate..astfel, ea nu mai e supusa la prea mult efort fizic sau chiar mintal. Tineretul e invatat ca toate sa pice din cer..au uitat ce e aia munca..ce sa mai vorbim de respect?! Si eu sunt tanara..si,evident, am prieteni din aceeasi generatie ca si mine..si observ si recunosc asta! Nu sunt rai dar ar trebui sa-si cunoasca limitele in unele cazuri!

contraziceti-ma!

http://www.trilulilu.ro/Lachesis/b4a6f4c1770c0b

Editat de Lachesis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adevărată melodie

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
bai ne lasi ?? da bosorogi fara educatie nu ai intalnit ?? libidinosi, perversi, lipsiti de scrupule, egoisti, cu chef de cearta ?? am pus pe multi la respect la vremea mea si nici acum nu m-as da in laturi sa mai persecut cate un neavenit daca nu-si cunoaste locul.

Eu vorbeam despre parinti si copii, nu despre ce spui tu.

Diferente de educatie pe care le enumeri tu, au fost, sunt, si voi fi in toate timpurile. Si asta chiar in interiorul aceleiasi generatii.

sunt diferente mari :blink: si eu le-am spus ca sunt saturata sa aud expresia: "pe vremea mea..." dar totusi au dreptate.

Inainte se stia de un Dumnezeu...munca era munca, barbatul -barbat, etc etc...

Tin sa cred ca lumea se prosteste datorita tehnologiei prea avansate..astfel, ea nu mai e supusa la prea mult efort fizic sau chiar mintal. Tineretul e invatat ca toate sa pice din cer..au uitat ce e aia munca..ce sa mai vorbim de respect?! Si eu sunt tanara..si,evident, am prieteni din aceeasi generatie ca si mine..si observ si recunosc asta! Nu sunt rai dar ar trebui sa-si cunoasca limitele in unele cazuri!

contraziceti-ma!

Nu este datorita tehnologiei.

De-a lungul timpului au avut loc destule schimbari, de diverse naturi, privind confortul sau tehnologia, dar nu aceia este cauza schimbarii societatii.

 

De vina este aceasta uniformizare, sub forma globalizari si dezvoltatea economiei consumatoriste.

Asta duce la lipsa de respect si a disparitiei acelor ierarhii, ce se manifestau prin diferite simboluri sau titluri sociale, ce aveau anumite insemne si o valoare intrinseca, ce arata nivelul real de inteligenta si patrimoniu, chiar daca era dobandit prin mostenire.

 

Altfel era inainte cand te adresai cu: domnul doctor, inginer, domnul avocat, notar, arhitect sau bancher.

Cel caruia te adresai, o faceai cu respect, iar el iti raspundea la fel, intocmai cum i te adresai. Pentru ca inca mai exista acel lucru numit "onoare".

 

Acum nu mai ai voie nici sa te adresezi cu - domnisoara. Este considerata jignire ! :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×