Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

vin sa va cer o parere ptr cei care detin loptop, dar si nu numai... am gasit sa-mi cumpar unul ieftin si din cate stiu eu pare a fii si unul bun.

 

Marca este TOSHIBA, are webcam si speakers.

 

Battery Life_____In functie de Utilizare (ce inseamna asta?)

Hard Drive Speed/Capacity___250GB 5400RPM

Optical Drive________DVD Super Multi Drive

Processor Speed_____2.0GHz

Processor Type_______AMD Athlon X2 QL-62 Dual-Core

RAM_____4GB

Screen Size _____15.4"

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

l-am gasit la $600 cu reducere. Dar ce nu-mi place este ca nu pot sa-i adaug HDMI cablu.

Editat de Violeta_Sandu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Battery Life_____In functie de Utilizare (ce inseamna asta?) - adica il utilizezi mult, bagi in el discuri cd/dvd... tine bateria putin. Il tii oprit pe dulap, tine bateria foarte mult :spiteful:

Pentru ce ai nevoie de HDMI ? Vrei conectare la vreun TV LCD? Se poate face si cu mufele existente pe laptop, exista adaptoare.

APoi, vezi ca are 4 Gb RAM. Daca vrei sa-i folosesti pe toti, trebuie sa pui Windows pe 64 bits (oricare, XP sau Vista). Daca pui ala normal, pe 32 bits, va folosi doar 3 Gb.

600$ este un laptop scump. Depinde la ce vrei sa-l folosesti. Daca vrei neaparat filme HD de le laptop... poti avea supriza (chiar si la asta) sa mearga prost. Din diverse cauze, care mai de care mai ciudate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

HDMI, da ptr a conecta cu TV ptr filme si meciurile sotului. Dar ce nu stiu exact acest cablu are la unul din capete USB terminal? daca da, atunci nu-mi fac probleme, am cautat pe net la acelasi magazin, si nu prea pot sa-mi dau seama exact.

 

Cat despre 4 GB, apoi cu siguranta nui voi folosi pe toti, cel putin nu in scurt timp.

 

$600 nu mi se pare scump, am gasit si mai scump dar care nu sunt bune si au numai 2GB sau 3GB.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e LAPTOP nu LOPTOP....

 

Dar ce nu stiu exact acest cablu are la unul din capete USB terminal?

 

use google sigur gasesti niste imagini.....

 

Cat despre 4 GB, apoi cu siguranta nui voi folosi pe toti, cel putin nu in scurt timp.

 

nu se pune problema in cazul tau sa folosesti laptopul incat sa ocupi 4 Gb de ram....si tu ai pus problema gresit....de parca ram-ul e ca benzina la masina...

 

avantajul de a avea 4 Gb de ram e ca o sa poti folosii laptopul vreme indelungata....in timp a avea 4 gb de ram nu o sa mai insemne mare lucru acu ceva ani era mare smecherie sa ai 512 ram....acum iti trebuie macar 2 gb de ram ca sa poti rula aplicatiile dorite in voie.....

 

eu sugerez ca la achizitionare sa mergi cu o cunostinta care se pricepe la IT sa iti poata da niste sfaturi bune....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
HDMI, da ptr a conecta cu TV ptr filme si meciurile sotului. Dar ce nu stiu exact acest cablu are la unul din capete USB terminal? daca da, atunci nu-mi fac probleme, am cautat pe net la acelasi magazin, si nu prea pot sa-mi dau seama exact.

Cat despre 4 GB, apoi cu siguranta nui voi folosi pe toti, cel putin nu in scurt timp.

$600 nu mi se pare scump, am gasit si mai scump dar care nu sunt bune si au numai 2GB sau 3GB.

 

Filme, da, de pe laptop pe TV.

Dar meciuri? Este vorba de meciuri inregistrate, presupun. Sau cumperi un tuner TV extern, conectat la laptop (DE CE?) si apoi din laptop la TV?? Explica mai bine ce sint meciurile alea.

Apoi, cum zicea si Csifer, o sa dai banii degeaba pe 4 Gb RAM. Nu e vorba ca-i folosesti tu sau nu. Vor fi folositi sau nu de programele instalate. Deci poti sa iei cu 2 Gb foarte bine, mai ales ca iesi mai ieftin.

In afara de filme, la ce mai folosesti laptop? Word si Excel? Astea merg si pe un laptop de acum 3 ani, mai ieftin. Vrei sa tina mult bateria? Nu exista asa ceva :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sorinkili , pe scurt, nu.

 

Personal oricum nu-mi place Sony. Platesti multi bani pentru numele de pe laptop, pentru sigla. Arunca o privire la Toshiba. Au garantie "No matter what", adica ti-l repara si daca versi cafea pe el sau chiar in caz de furt (reclamat la Politie) ! La un moment dat era disponibila si extensie de garantie, insemnand 3 ani in loc de 2 si service tip pick-up & replace cu reparatie in 7 zile ! Asta inseamna grija fata de client, nu jecmaneala de bani pentru o sigla...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×