Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

Romania inecata in birocratie si indolenta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu stiu daca am deschis topicul unde trebuia, dar mi s-a parut cel mai potrivit.

 

Vi s-a intamplat sa aveti nevoie de anumite documente si sa va loviti de indolenta (ca sa nu zic nesimtirea) unor functionari publici? Sau mai mult decat atat sa te informeze gresit sau chiar sa te dezinformeze? Ati fost nevoiti ca pt a ti se recunoaste un drept sa trebuiasca sa umblii zile, poate chiar saptamani intregi numai pt a ti se elibera o amarata de adeverinta?

 

Eu sunt in cautarea unui loc de munca, dar pana una alta am zis sa beneficiez de dreptul meu de a primi indemnizatia de somaj pana in momentul in care ma voi incadra in munca. M-am interesat de tot ce imi trebuie, inclusiv daca sunt absolvent de facultate, fara diploma de licenta. Am umblat 2 saptamani pt a aduna toate actele necesare. A venit si ziua depunerii dosarului si aflu cu stupoare ca nu am dreptul la somaj daca nu am dat licenta. Plus ca am depasit si termenul de 60 de zile de la terminarea cursurilor, cand initial mi s-a spus ca in termen de 90 de zile de la data ultimului examen tb sa imi caut un loc de munca si abia atunci (adica dupa 1 octombrie) sa incep formalitatile in vederea obtinerii acestei amarate de indemnizatii.

Va intreb eu cum pe voi, prietenii mei forumisti, v-ati confruntat cu asemenea situatii? Ce avem noi de facut decat sa ne supunem? Putem face ceva sa schimbam sistemul acesta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cine ti-a spus faza cu termenul de 90 de zile?

Ai vazut scris sau afisat undeva?

Este stipulat undeva intr-o lege?

Mie teama ca daca numai ti s-a spus ai dat peste cineva batut in cap care a vrut sa scape de tine ca sa-ti inchida gura.

Aceste practici se mai intilnesc la unele ghisee.

Totusi intereseaza-te clar de o lege sau regulament in acest sens si vezi clar termenul si conditiile stipulate.

Dupa ce totul e clar pentru tine du-te din nou peste ei ca doar nu le ceri lor un favor personal ci sa-si faca datoria pentru un drept prin lege.

Dupa aceea te poti lua de ei.

Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu stiu daca am deschis topicul unde trebuia, dar mi s-a parut cel mai potrivit.

 

Vi s-a intamplat sa aveti nevoie de anumite documente si sa va loviti de indolenta (ca sa nu zic nesimtirea) unor functionari publici? Sau mai mult decat atat sa te informeze gresit sau chiar sa te dezinformeze? Ati fost nevoiti ca pt a ti se recunoaste un drept sa trebuiasca sa umblii zile, poate chiar saptamani intregi numai pt a ti se elibera o amarata de adeverinta?

 

Eu sunt in cautarea unui loc de munca, dar pana una alta am zis sa beneficiez de dreptul meu de a primi indemnizatia de somaj pana in momentul in care ma voi incadra in munca. M-am interesat de tot ce imi trebuie, inclusiv daca sunt absolvent de facultate, fara diploma de licenta. Am umblat 2 saptamani pt a aduna toate actele necesare. A venit si ziua depunerii dosarului si aflu cu stupoare ca nu am dreptul la somaj daca nu am dat licenta. Plus ca am depasit si termenul de 60 de zile de la terminarea cursurilor, cand initial mi s-a spus ca in termen de 90 de zile de la data ultimului examen tb sa imi caut un loc de munca si abia atunci (adica dupa 1 octombrie) sa incep formalitatile in vederea obtinerii acestei amarate de indemnizatii.

Va intreb eu cum pe voi, prietenii mei forumisti, v-ati confruntat cu asemenea situatii? Ce avem noi de facut decat sa ne supunem? Putem face ceva sa schimbam sistemul acesta?

Fa-ti rost de undeva de Codul Muncii....si apoi da-le cu el in cap daca nu7 inteleg altfel!!! Nu am auzit de astfel de reguli dar nu-i imposibil sa se fi schimbat, la noi legile se schimba de la o ora la alta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mersi de sfaturi...Chiar asa am de gand sa fac.

In legatura cu termenul de 90 de zile...mi-a zis o functionara de la Directia de Munca si imi amintesc clar ca am si vazut scris undeva, dar nu mai stiu unde :D

 

Ce mi s-a mai povestit azi si mi se pare incredibil...doua absolvente de liceu, colege de clasa, logic ca au dat bacul in acelasi timp...uneia i-a fost aprobat dosarul, celeilalte nu, pe motiv ca a depasit termenul de 60 de zile (au fost la Directia de Munca la interval de o zi care era nesemnificativa pt acest termen dat de ei). Ma intreb eu acum: dupa ce criterii accepta sau resping un dosar?! Oare in functie de cat dai mita sau de cat de lungi ai picioarele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mersi de sfaturi...Chiar asa am de gand sa fac.

In legatura cu termenul de 90 de zile...mi-a zis o functionara de la Directia de Munca si imi amintesc clar ca am si vazut scris undeva, dar nu mai stiu unde :P

 

Ce mi s-a mai povestit azi si mi se pare incredibil...doua absolvente de liceu, colege de clasa, logic ca au dat bacul in acelasi timp...uneia i-a fost aprobat dosarul, celeilalte nu, pe motiv ca a depasit termenul de 60 de zile (au fost la Directia de Munca la interval de o zi care era nesemnificativa pt acest termen dat de ei). Ma intreb eu acum: dupa ce criterii accepta sau resping un dosar?! Oare in functie de cat dai mita sau de cat de lungi ai picioarele?

Iata ce am gasit legea 76/2002 pe net:

http://www.anph.ro/LEGI/L76_2002.htm

 

Uita-te la art.17 sectiunea (2) litera a).

Imi pare rau da' acolo zice de 60 de zile.

:D

Editat de misu183

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok, 60 de zile, asa am gasit si eu azi dupa ce m-am enervat, dar in termen de 60 sa nu iti fi gasit de lucru si apoi iti poti depune dosarul. Ma rog, e interpretabil, dar pun pariu ca daca m-as fi dus in acest termen m-ar fi luat de sus cu "don'soara nu au trecut 60 de zile..."

 

De altfel, acea functionara idioata (care mai era si cunostinta cunostintei si isi putea da putin interesul) mi-a spus clar: "90 de zile de la data ultimului examen; deci dupa 1 octombrie sa te prezinti cu dosarul".

 

Eu oricum ma mai interesez. Nu imi vine sa ii las chiar asa sa isi bata joc. Sunt drepturile mele.

 

Mersi inca o data :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga mea, indemnizaţia se acordă pe bază de cerere inregistrată la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă. Decăderea din drepturi se produce după 12 luni in care nu s-a solicitat de către şomer a indemnizaţiei la care este indreptăţit.

Nu este legal ce ti-au spus cei de la AJOFM, ori nu cunosc legea ori sunt plictisiti. Insista si daca nu reusesti te pot ajuta :-

 

P.S. Am inteles bine, nu ti-ai luat licenta? Daca vrei detalii scrie-mi pe privat.

 

Am uitat sa iti spun Legea 76/2002 a fost modificata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cat despre aerele si nazurile pe care le fac tipele de la ghisee sunt sictirit si eu de asemeni. Am fost azi la Raiffaiasen sa platesc factura la telefon si duduia de acolo mi-a spus ca e necesar sa completez un ordin de plata pt. ca nu stiu ce s-a intamplat cu facturile de la Connex, ma rog, imi da un ordin sa-l completez. I-am cerut niste detalii despre cum si ce trebuie sa scriu, mi le-a dat in scarba, am mai intrebat odata,s-a facut ca nu a aude, am insistat, la care ea imi replica cu un aer superior citez "da ce e asa mare greutate sa completezi un ordin de plata". Simteam ca fierb m-am ridicat si am plecat la alta banca.

Nu am nevoie eu de respect, dar macar daca va credeti institutie asa cu renume de ce nu va respectati pe voi macar? As generaliza acum zicand ca asta e boala marii majoritati a functionarilor romani: lipsa de respect fata de cel care e de pe partea cealalta a ghiseului, si datorita caruia isi castiga salariul. Marea majoritate se cred atotstiutori, cred ca totul se invarte in jurul vointei lor, cred ca ei sunt cei mai in masura sa puna verdicte si sa spuna ce e bine si ce nu.... samd. Se simt lipiti de scaunul ala toata viata. Scaunul ii umple de responsabilitati incat vezi doamne nu trebuiesc deranjati .... iarasi imi e scarba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe mine cel mai tare m-a enervat faptul ca nu au avut habar de informatiile date initial...Nu au fost in stare sa imi dea nici macar lista completa cu actele necesare acelui demers...In fine...nu trebuie sa generalizam nici aici, dar sunt functionari care incalca limitele bunului simt...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Putem face ceva sa schimbam sistemul acesta?

Cica 2 viermi ieseau dintr'un rahat .ala micu intreaba pe ma'sa:

-Mama , noi nu putem trai intr'o banana ?

-Ba da fiule, ii raspunse ma'sa .

-Da' mama, intr'un mar nu putem trai ?

-Ba da , fiule .

-si atunci de ce traim intr'un cacat ?

-Pentru ca ne iubim tara, ii raspunse ma'sa . :stars:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×