Sari la conținut
Forum Roportal
Kahila

Alegeri prezidentiale 2009

Postări Recomandate

Stai tu linistita ca Basescu va candida orice s-ar intampla, de altfel nici nu concepe sa piarda.

Eu nu am mai fost la vot din '96, cand m-am dus ca sa-l votez pe Constantinescu. Si am mai fost o singura data la referendum, ca sa-l dam jos pe Basescu, dar se pare ca romanii il iubesc mult.

Acum o sa ma duc doar daca o sa candideze Nastase.

 

 

Pe Nastase?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, pe Nastase.

Din cate simt, nu gandim la fel.

 

Din pacate din cauza dobitocilor care voteaza oligofreni suntem aici. Pacat ca inaptii care voteaza nu vad si efectul pe termen lung al propriei prostii si ignoranta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stai tu linistita ca Basescu va candida orice s-ar intampla, de altfel nici nu concepe sa piarda.

Eu nu am mai fost la vot din '96, cand m-am dus ca sa-l votez pe Constantinescu. Si am mai fost o singura data la referendum, ca sa-l dam jos pe Basescu, dar se pare ca romanii il iubesc mult.

Acum o sa ma duc doar daca o sa candideze Nastase.

 

Respect opinia fiecaruia si in mod normal nu ar trebui sa judec ,de aceea simt nevoia sa imi cer scuze pentru comentariu,

dar nu pot sa ma abtin :

Cum Doamne iartama ai reusit sa treci de la Costantinescu la Nastase .Orice alta varianta as fi inteles-o, dar astazi 2009

as fi pariat salariul pe un an ,ca pe Nastase nu-l mai voteaza decat cei foarte apropiati sau direct interesati. Daca nu te afli intr-una din cele doua situatii, iartama dar unde te aflai prin 2000-2004 ?

Ai auzit de Miki Spaga [serban Mihailescu]? Daca nu,iti spun eu ca asta era secretarul general al guvernului condus de Nastase .

 

Din pacate din cauza dobitocilor care voteaza oligofreni suntem aici. Pacat ca inaptii care voteaza nu vad si efectul pe termen lung al propriei prostii si ignoranta.

 

Nu te infierbanta asa tare ,pentru ca la oferta politica ce o avem ,cea mai buna solutie ar fi sa stam acasa.

Cineva ,am uitat cine , a spus o chestie tare isteata :

Daca vrei sa fi sigur ca te mentii vesnic la putere, infiintezi si sponsorizezi 1....2.....3 sau cate este nevoie ,partide politice,

pe care le pui sa se lupte intr-e ele in "alegeri libere". In timp ce alterneaza astea la putere ,tu iti vezi de afaceri. Asta s-a

intamplat in Romania dupa 90 .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am auzit de Mihailescu, dar am auzit si de Mihaileanu.

Nu am nicio treaba cu Miki Spaga, sa se duca la puscarie daca este dovedit, banuiesc ca in regimul Basescu nu este protejat, nu ?

Lui Nastase au tot incercat sa-i gaseasca ceva cu care sa-l agate, dar nu au reusit oricat de mult a asmutit Basescu gonacii. Se pare ca totusi operatiunea de denigrare a reusit. Pentru ca numai un om superficial nu observa diferenta de valoare dintre cei doi - pe toate planurile. Nastase este un om cu bun simt si are priza la oamenii cu bun simt (cat bun simt poate sa aiba un om politic, logic - adica raportat la oamenii politici).

Eu macar mi-am spus optiunea, voi de ce nu o spuneti pe-a voastra ?

 

 

,,Din pacate din cauza dobitocilor care voteaza oligofreni suntem aici. Pacat ca inaptii care voteaza nu vad si efectul pe termen lung al propriei prostii si ignoranta''.

 

De obicei ma feresc sa folosesc cuvinte jignitoare, dar asta e o mostra de prostie a unui cretin (care nu isi da seama ca e cretin, altfel i-ar fi fost rusine de ce a scris) si care de fapt nu a spus nimic. Pentru ca daca l-ai intreba ce a vrut sa zica, sau care ar fi efectul pe termen lung al alegerii unei anumite persoane in functia de presedinte, nu ar putea sa behaie nimic rational si argumentat.

Editat de silvet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, pe Nastase.

Din cate simt, nu gandim la fel.

 

Nu,nu gandim.

Nu ai raspuns. De ce Nastase?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De obicei ma feresc sa folosesc cuvinte jignitoare, dar asta e o mostra de prostie a unui cretin (care nu isi da seama ca e cretin, altfel i-ar fi fost rusine de ce a scris) si care de fapt nu a spus nimic. Pentru ca daca l-ai intreba ce a vrut sa zica, sau care ar fi efectul pe termen lung al alegerii unei anumite persoane in functia de presedinte, nu ar putea sa behaie nimic rational si argumentat.

 

Daca tu nu poti bate mai departe de o lungime de bat e alta problema, iar cand mai zici ca un gunoi are bun simt atunci lucrurile sunt clare. Nici macar o farama de respect pentru toti ignorantii care au votat, voteaza si vor vota cu toate ca inconstienta ar putea reprezenta o circumstanta atenuanta. Singurul scop al celor care conduc este puterea si banii, iar tu si restul unicelularelor nu faceti decat sa le oferiti volanul si sa legati urmatoarele generatii de maini si picioare. Daca v-ar afecta doar pe voi nu ar fi i o problema, dar prin bucuria voastra la doua bomboane alienati urmatoarele generatii iar Romania ar putea reprezenta exemplul ideal tinand cont de 90-09. Sau poate esti doar unul dintre lingaii platiti de partid pentru a da din coada, un rol de decor tot aveti si voi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu,nu gandim.

Nu ai raspuns. De ce Nastase?

 

Pentru ca functia de Presedinte al Romaniei implica o responsabilitate foarte mare. Presedintele trebuie sa fie un factor de echilibru in viata politica, nu sa teasa intrigi, sa alimenteze scandaluri, pentru ca astfel se ceaza instabilitate.

De asemenea trebuie sa aiba o conduita ireprosabila, nu sa smulga telefoane din mana reporterilor, sa se urce la volan dupa ce a consumat bauturi alcoolice (imi aduc aminte figura lui Basescu de vara trecuta, atunci cand dupa alegerile locale s-a deplasat cu autoturismul proprietate la sediul PD si a raspuns jurnalistilor de la volanul masinii), sau fara ,,gaozar,, . De asemenea, cred ca un presedinte nu trebuie sa afirme in public ca prefera sa suga p... la un licurici mai mare, nu trebuie sa ticluiasca scenarii gen jurnalisti rapiti, nu trebuie sa se forteze sa planga de mila lui Stolo (teatru de mana a treia) pentru a parea uman si a castiga voturi. Un presedinte trebuie sa aiba cultura solida, sa cunoasca limbi straine, pentru a nu se face de ras (si a nu face Romania de ras), trebuie sa aiba prestanta pentru a impune respect in relatiile diplomatice.

Sunt doar cateva dintre motivele care ma determina sa-l votez pe Nastase si nu pe Basescu. De ce Nastase si nu Geoana sau Tariceanu sau Vadim sau Antonescu sau Frunda sau care or mai candida ? Pentru ca mi se pare mai instruit, mai diplomat, adica mai pregatit pentru a prelua aceasta functie, iar grupul lui de interese (din care nu stiu daca fac parte Serban Mihailescu, Marian Oprisan sau Marian Vanghelie de ex.) este compus din persoane mai putin controversate si care au furat mai putin sau mai cu cap. Aici se poate discuta mult, pentru ca interesele financiare rup barierele partidelor politice. Aici nu prea avem ce discuta pentru ca toti au furat.

L-as vota pe Nastase pentru ca pe langa faptul ca il consider mai pregatit pentru acesta functie, il consider si mai bine intentionat, in sensul ca isi va exercita atributiile cu dorinta de a ne fi mai bine noua - romanilor si pentru ca Romania sa fie reprezentata corespunzator si respectata pe plan extern. De asemenea cred ca ar fi mai atant la respectarea Constitutiei si nu si-ar depasi la modul grosolan atributiile.

Am expus cateva motive pentru care, dintre posibilii candidati de pana acum, l-as vota pe Nastase.

 

Si Crin Antonescu mi-e simpatic, dar cred ca trebuie sa mai astepte putin.

 

 

 

 

Daca tu nu poti bate mai departe de o lungime de bat e alta problema, iar cand mai zici ca un gunoi are bun simt atunci lucrurile sunt clare. Nici macar o farama de respect pentru toti ignorantii care au votat, voteaza si vor vota cu toate ca inconstienta ar putea reprezenta o circumstanta atenuanta. Singurul scop al celor care conduc este puterea si banii, iar tu si restul unicelularelor nu faceti decat sa le oferiti volanul si sa legati urmatoarele generatii de maini si picioare. Daca v-ar afecta doar pe voi nu ar fi i o problema, dar prin bucuria voastra la doua bomboane alienati urmatoarele generatii iar Romania ar putea reprezenta exemplul ideal tinand cont de 90-09. Sau poate esti doar unul dintre lingaii platiti de partid pentru a da din coada, un rol de decor tot aveti si voi.

 

Eu am doi copii si cand ma duc la vot ma gandesc in primul rand la ei.

Eu votez cu acela pe care-l consider mai pregatit si mai responsabil in exercitarea acestei functii.

Lingau esti tu, pentru ca tu ii lingi in cur pe cei de la putere. In topicul asta am mai vazut cateva opinii de genul ,,intre toti ceilalti posibili contracandidati si Basescu, eu il prefer pe Basescu,, . Foarte bine, este o tara libera si fiecare are dreptul sa-si spuna opinia.

Hai sa judecam altfel. Cine a furat mai mult, Nastase sau Basescu ? Cine este lipsit de prestanta si grobian, Nastase sau Basescu ? Cine este mai slab instruit si mai incult, Nastase sau Basescu ? Cine a avut rezultate mai slabe in functiile pe care le-a ocupat, Nastase sau Basescu ?

Astea sunt intrebarile pe care mi le-am pus si eu si am ajuns la concluzia ca Nastase e mai bun.

 

Si doresc sa mai adaug ceva.

Pai daca iti spun ca nu am fost deloc la vot (parlamentare si prezidentiale) din 1996, consider ca esti de prost gust cand afirmi ca pot fi unul dintre lingaii platiti de partid. Mai ales acum cand in PSD sunt cel putin doua grupuri.

Editat de silvet

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu am doi copii si cand ma duc la vot ma gandesc in primul rand la ei.

Eu votez cu acela pe care-l consider mai pregatit si mai responsabil in exercitarea acestei functii.

Lingau esti tu, pentru ca tu ii lingi in cur pe cei de la putere. In topicul asta am mai vazut cateva opinii de genul ,,intre toti ceilalti posibili contracandidati si Basescu, eu il prefer pe Basescu,, . Foarte bine, este o tara libera si fiecare are dreptul sa-si spuna opinia.

Hai sa judecam altfel. Cine a furat mai mult, Nastase sau Basescu ? Cine este lipsit de prestanta si grobian, Nastase sau Basescu ? Cine este mai slab instruit si mai incult, Nastase sau Basescu ? Cine a avut rezultate mai slabe in functiile pe care le-a ocupat, Nastase sau Basescu ?

Astea sunt intrebarile pe care mi le-am pus si eu si am ajuns la concluzia ca Nastase e mai bun.

 

Si doresc sa mai adaug ceva.

Pai daca iti spun ca nu am fost deloc la vot (parlamentare si prezidentiale) din 1996, consider ca esti de prost gust cand afirmi ca pot fi unul dintre lingaii platiti de partid. Mai ales acum cand in PSD sunt cel putin doua grupuri.

 

In primul rand cand te duci la vot te duci sa iti alegi calaul. Cine sa ma arda pe la spate lupul sau coiotul? Omule tu vezi ce poti sa spui? Conduita responsabila, responsabilitate, factor de echilibru haha? Unde ai vazut tu vreodata in viata ta asa ceva la un gunoi (adica politician. Ai putea sa enumeri un lucru facut de inaptii care s-au perindat 20 de ani pe la putere? Au stiut sa guite ca Romania are 70 miliarde euro datorie, iar din banii astia omul de rand ce a vazut in afara de multa prin gura? Nu au fost in stare sa faca o poteca intre blocuri sau sa planteze un copac si tu vrei responsabilitate. Sa alegi intre ei este ca si cum ai alege intre becali si oaie, pardon am jignit oaia, intre el si frate-su. Toti sunt o apa si un pamant, iar daca dupa certurile televizate nu se duc sa dea o petrecere impreuna unde sa se pupe pe rat eu maine ma apuc sa le fac campanie. Ce spui tu se potriveste foarte bine cu finalul dintre vadim si ilici, lumea se ducea sa voteze canceru ca sa nu iasa sida. Halal mentalitate.

 

Pai daca iti spun ca nu am fost deloc la vot (parlamentare si prezidentiale) din 1996, consider ca esti de prost gust cand afirmi ca pot fi unul dintre lingaii platiti de partid.

 

Nu a fost o afirmatie a fost o presupunere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rand cand te duci la vot te duci sa iti alegi calaul. Cine sa ma arda pe la spate lupul sau coiotul? Omule tu vezi ce poti sa spui? Conduita responsabila, responsabilitate, factor de echilibru haha? Unde ai vazut tu vreodata in viata ta asa ceva la un gunoi (adica politician. Ai putea sa enumeri un lucru facut de inaptii care s-au perindat 20 de ani pe la putere? Au stiut sa guite ca Romania are 70 miliarde euro datorie, iar din banii astia omul de rand ce a vazut in afara de multa prin gura? Nu au fost in stare sa faca o poteca intre blocuri sau sa planteze un copac si tu vrei responsabilitate. Sa alegi intre ei este ca si cum ai alege intre becali si oaie, pardon am jignit oaia, intre el si frate-su. Toti sunt o apa si un pamant, iar daca dupa certurile televizate nu se duc sa dea o petrecere impreuna unde sa se pupe pe rat eu maine ma apuc sa le fac campanie. Ce spui tu se potriveste foarte bine cu finalul dintre vadim si ilici, lumea se ducea sa voteze canceru ca sa nu iasa sida. Halal mentalitate.

 

 

 

Nu a fost o afirmatie a fost o presupunere.

 

M-a intrebat fata si eu i-am rspuns.

Nu trebuie sa fi de acord cu ce spun eu, de aceea este libertate de gandire si opinie.

Ce spun eu nu se potriveste deloc foarte bine cu ce spui tu. Cand am considerat ca niciunul dintre candidati nu merita functia de Presedinte, nu m-am dus la vot. Daca Nastase va candida, o sa ma duc sa-l votez pentru ca eu consider ca merita. Cred ca i-a pris bine lectia din 2004.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×