Sari la conținut
Forum Roportal
Kahila

Alegeri prezidentiale 2009

Postări Recomandate

Pentru cultura maselor, da, Becali e potrivit,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Basescu a inceput sa se implice direct in conducerea guvernului, in politicile economice ale acestuia, fara a fi jenat de vreo prevedere constitutionala.

 

Mai dureros e ca nimeni nu face nimic ca sa schimbe acest comportament. Mediile de informare au fost primele care au remarcat aceasta depasire a competentelor electorale si de atunci se tot vorbeste despre asta, chiar si cu exemple concrete, dovada ca nu este vorba doar despre un subiect de presa fara fond. Dar ce se poate face in acest caz? Cine ar trebui sa ia masuri? Populatia, la vot? Nu cred...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asocierea celor 2 cuvinte : cultura si mase , cred ca poate fi facuta doar in context utopic.

 

 

Utopică e,

Editat de lupini

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarul este ca intotdeauna la mijloc:

 

Basescu este intradevar si un pic dictator si interesat personal si in cateva ocazii a avut reactii nepotrivite.

Daca ne uitam insa la posibilii contra- candidati ,eu cel putin ,privesc cu duiosie tot spre Basescu.

 

 

In privinta imprumuturilor externe mai ales cele FMI, este clar ca au tenta electorala si o sa ne iasa pe nas,dar pe de alta parte decat intrarea in incetare de plati ,mai bine jugul FMI.

 

Nu stiu de ce dar mi-am adus aminte de o vorba desteapta: Daca vrei sa conduci o tara indiferent cine cistiga alegerile, finantezi 1...2...3....cate este nevoie, partide politice si le pui sa concureze in'' alegeri libere''.Asta s-a intamplat pe scurt in Romania dupa 90.Ce-ar fi sa vedem o prezenta la vot sub 10%? N-ar fi simpatic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adevarul este ca intotdeauna la mijloc:

 

Basescu este intradevar si un pic dictator si interesat personal si in cateva ocazii a avut reactii nepotrivite.

Daca ne uitam insa la posibilii contra- candidati ,eu cel putin ,privesc cu duiosie tot spre Basescu.

 

 

In privinta imprumuturilor externe mai ales cele FMI, este clar ca au tenta electorala si o sa ne iasa pe nas,dar pe de alta parte decat intrarea in incetare de plati ,mai bine jugul FMI.

 

Nu stiu de ce dar mi-am adus aminte de o vorba desteapta: Daca vrei sa conduci o tara indiferent cine cistiga alegerile, finantezi 1...2...3....cate este nevoie, partide politice si le pui sa concureze in'' alegeri libere''.Asta s-a intamplat pe scurt in Romania dupa 90.Ce-ar fi sa vedem o prezenta la vot sub 10%? N-ar fi simpatic?

 

Ar fi mai mult decit "simpatic" ! Ar fi exact ceea ce ar trebui sa facem. Macar atit sa facem pentru a ne recupera demnitatea . Sa le aratam "cit de mult ii pretuim" caci altfel tot nu putem influenta lucrurile. GREVA ELECTORALA ! Asta ar trebui sa faca poporul asta. Dupa ce au furat toata tara asta, acum cind nu mai au de unde fura apeleaza la FMI.

Am uitat ca se vor ocupa si de anveloparea blocurilor (alta mare afacere pentru anumite grupuri de interese) Anvelopare care va fi sigur la fel de bine facuta ca si asfaltarile, autostrazile,etc

Din pacate insa cind vor incepe sa arunce cu salamul diin masini sau sa incinga gratarele, romanul o s-o dea dracului de demnitate si o sa mearga la vot pe ritmuri de manea. :cry:

Sper totusi sa fie aleasa domnisoara Basescu ca europarlamentar pentru a apara interesele Romaniei. :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Basescu este intradevar si un pic dictator si interesat personal si in cateva ocazii a avut reactii nepotrivite.

Daca ne uitam insa la posibilii contra- candidati ,eu cel putin ,privesc cu duiosie tot spre Basescu.

Da,si imi place asta. Sunt de acord cu tine,atunci cand privesc spre contracandidatii lui Basescu la prezidentiale,tot spre el trag. Asta in loc de altceva,of course.

Bine ca s-a demolat Golden Blitz.

Editat de -Iskander-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Alegerile prezidentiale din toamna acestui an se vor desfasura pe fondul marii crize economice ce va zgudui RO din temelii. Basescu va candida din nou in mod sigur numai daca nu cumva se vor produce mari framantari sociale care ii vor imputa direct lui dezastrul in care s-ar putea afla tara. Asta pentru ca a inceput sa se implice direct in conducerea guvernului, in politicile economice ale acestuia, fara a fi jenat de vreo prevedere constitutionala. Alti candidati la fotoliul cotrocenist incep deja sa se agite.Vadim , care spune ca are aceleasi sanse ca si Obama :pardon: Patriciu,Antonescu si cu voia dumneavoastra,Geoana 8) .

Anul acesta o sa servim criza asezonata cu alegeri prezidentiale :)

 

Stai tu linistita ca Basescu va candida orice s-ar intampla, de altfel nici nu concepe sa piarda.

Eu nu am mai fost la vot din '96, cand m-am dus ca sa-l votez pe Constantinescu. Si am mai fost o singura data la referendum, ca sa-l dam jos pe Basescu, dar se pare ca romanii il iubesc mult.

Acum o sa ma duc doar daca o sa candideze Nastase.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stai tu linistita ca Basescu va candida orice s-ar intampla, de altfel nici nu concepe sa piarda.

Eu nu am mai fost la vot din '96, cand m-am dus ca sa-l votez pe Constantinescu. Si am mai fost o singura data la referendum, ca sa-l dam jos pe Basescu, dar se pare ca romanii il iubesc mult.

Acum o sa ma duc doar daca o sa candideze Nastase.

 

L-ai vota pe nastase?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×