Sari la conținut
Forum Roportal
Kahila

Alegeri prezidentiale 2009

Postări Recomandate

Sikaryan

Atunci cand l-ai sustinut si votat pe Basescu cat de bine ai gandit?

Acum cand zici ca il votezi pe Antonescu si daca nu da satisfactie ,dai si cu el de pamant data viitoare ,cat de consecvent si sigur pe principii esti?Principiul schimbarii vesnice poate? Si cat de increzator in Antonescu?

Niciodata nu am votat dupa 90 decat niste hoti.Si eu si tu. Asta a fost dovedit in cei 20 de ani.Eu eram hotarat sa nu votez cum am facut si la parlamentarele si localele trecute.Demonizarea cu obstinatie a lui Basescu m-a facut sa merg si sa il votez.Oricum il preferam celorlalti dar eram si destul de dezamagit de el.

 

Restul alegoriei tale ma abtin sa comentez ,pentru ca ai devenit obositor.

 

Tu chiar crezi ca strainul o zice din interes? Zice ceea ce vede. Se exagereaza foarte putin.

 

Comportamentul oamenilor este dictat de mediu in primul rand.Mediu social ,educational,economic,financiar,politic etc.

Diferente intre popoare exista dar nu sunt hotaratoare si unele defecte accentuate de mostenirea genetica sunt compensate cu alte calitati accentuate.

 

Adus in Romania sa traiasca in conditiile actuale de aici,un neamt,american,chinez,japonez etc. vor ajunge in final sa adopte mare parte din comportamentul pe care azi il reclama

In Occident un roman ajunge in cele din urma sa se adapteze si sa corespunda stilului de viata si civilizatiei de acolo.

Exista si exceptii in ambele cazuri

 

Nu voi fi niciodata de acord cu blamarea poporului roman in integrum.Nu suntem mai buni sau mai rai ca altii.Suntem oameni care ne luptam sa supravietuim mai mult ca altii si reusim mai bine decat ar reusii ei in locul nostru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Comportamentul oamenilor este dictat de mediu in primul rand.Mediu social ,educational,economic,financiar,politic etc.

Diferente intre popoare exista dar nu sunt hotaratoare si unele defecte accentuate de mostenirea genetica sunt compensate cu alte calitati accentuate.

 

Adus in Romania sa traiasca in conditiile actuale de aici,un neamt,american,chinez,japonez etc. vor ajunge in final sa adopte mare parte din comportamentul pe care azi il reclama

In Occident un roman ajunge in cele din urma sa se adapteze si sa corespunda stilului de viata si civilizatiei de acolo.

Exista si exceptii in ambele cazuri

 

Nu voi fi niciodata de acord cu blamarea poporului roman in integrum.Nu suntem mai buni sau mai rai ca altii.Suntem oameni care ne luptam sa supravietuim mai mult ca altii si reusim mai bine decat ar reusii ei in locul nostru.

In alte cuvinte, spui ca in general minoritatea se adapteaza majoritatii, transformandu-se. Atata timp cat majoritatea din Romania se manifesta in felul in care se manifesta, evident ca popor suntem mai rai decat altii. Nu stilul de viata isi pune amprenta asupra majoritatii, ci majoritatea stabileste stilul de viata (exceptie o face doar conspiratia, caz in care sistemul format dintr-o minoritate totalitarista indobitoceste(sau mentine aceasta stare) voit populatia doar pentru propriile interese - situatie evidenta in Romania).

 

Deci in Romania cele doua situatii se leaga, dependente una de cealalta: majoritatea pe care o formeaza romanii este mai rea decat majoritatea pe care o formeaza alte popoare (nu blamez, e doar adevarul observabil), fapt ce mentine natia in captivitatea unei minoritati totalitariste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci cand l-ai sustinut si votat pe Basescu cat de bine ai gandit?

Putin mai bine decat gandesti tu acum ptr ca pe atunci nu stia nimeni cat de incapabil e Besinescu, ceea ce acum se vede clar dupa faptul ca a bagat tara in dezastru, si tu inca nu sesizezi asta.

 

Acum cand zici ca il votezi pe Antonescu si daca nu da satisfactie ,dai si cu el de pamant data viitoare

As face asta tocmai ca sunt consecvent in principii de care sunt foooarte sigur. Nu sunt sigur inca ca si Crin este sau nu este, un mincinos, dar si asta se va vedea in curand.

 

Niciodata nu am votat dupa 90 decat niste hoti.Si eu si tu.

de mine nu fi sigur caci am lipsit la celelalte alegeri de dupa 90!

Demonizarea cu obstinatie a lui Basescu m-a facut sa merg si sa il votez.Oricum il preferam celorlalti dar eram si destul de dezamagit de el.

Daca demonizarea nu ar fi avut substanta te intelegeam, dar sa votezi pe cel care a bagat tara in dezastru ....zau ca e cam curios, ai fi preferat sa fie laudat ptr acest fapt asa cum fac mogulii de la B1?

 

Comportamentul oamenilor este dictat de mediu in primul rand.Mediu social ,educational,economic,financiar,politic etc.

Asta este incontestabil!

Diferente intre popoare exista dar nu sunt hotaratoare si unele defecte accentuate de mostenirea genetica sunt compensate cu alte calitati accentuate.

Nu exista diferente genetice intre oameni, ci diferente intre educatii si metode de socializare.

In Occident un roman ajunge in cele din urma sa se adapteze si sa corespunda stilului de viata si civilizatiei de acolo.

Exista si exceptii in ambele cazuri

Exact asa este.

Un roman scos din societatea bolnava de acasa care ajungand in strainatate este deschis sa accepte legile unei societati normale, nu are nicio problema in a se realiza si dovedi calitatile.

 

Nu voi fi niciodata de acord cu blamarea poporului roman in integrum.Nu suntem mai buni sau mai rai ca altii.Suntem oameni care ne luptam sa supravietuim mai mult ca altii si reusim mai bine decat ar reusii ei in locul nostru.

Nici eu nu blamez genele sau poporul "in integrum" ci faptul ca romanii traind intr-o societate bolnava, au impresia ca rahatul de acasa este o dovada de genialitate ....bine inteles neinteleasa.

 

Dar asta nu e decat o problema de educatie si socializare, si asta va piere atunci cand se va intelege sa se schimbe tot ceea ce depinde de ceea ce gresit astazi se numeste educatie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Sika...nu mai plange. :spiteful:

 

 

Nici tu nu ai nimic de sarbatorit - o victorie in lupta nu inseamna un razboi castigat

 

Mi-e abia acum imi e frica - miza e groaznica pentru tara

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Marinare,nu mai pune si tu paie pe foc.Hai sa fim generosi si sa intelegem durerea fratilor nostri roportalieni anti-Basescu

Pana la urma invingatorii de astazi sunt departe de a fi imaculati, iar noi stim asta .Doar ca adversarii lor au pete mai multe si mai urate.

 

Nici tu nu ai nimic de sarbatorit - o victorie in lupta nu inseamna un razboi castigat

 

Mi-e abia acum imi e frica - miza e groaznica pentru tara

 

O sa castige Basescu stai linistit.Un pradator politic ca el, nu o sa scape ocazia.Geoana este prea penibl ,iar smecherii liberali si chiar PSD-isti, prea unsurosi si dornici de putere.Vor pune botul.Deja televiziunile au schimbat tonul.Badea este penibil ,aproape ca ii face campanie lui Basescu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Va rog frumos,discutam idei si nu useri.Comentarii personale pe PM

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre acest subiect se poate posta la "Turul II "sau"Merita Basescu inca o tura?"

Topic inchis. Mutat la arhiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×