Sari la conținut
Forum Roportal
Action 09

Spalare excesiva?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ii fac rau tenului pentru ca imi fac baie zilnic?

 

Tenul ţine doar de pielea obrazului, nu-ţi pot ieşi coşuri pe faţă dacă tu te speli pe fese, spre exemplu. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tenul ţine doar de pielea obrazului, nu-ţi pot ieşi coşuri pe faţă dacă tu te speli pe fese, spre exemplu. :P

Da, trebuia formulat:"Ii fac rau pielii daca imi fac baie zilnic?"Raspunsul:Nu!

Sau cel putin pana acum e NU.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Inteleg, poate mai vine cineva cu ceva pareri.

 

 

17 ani, baiat.

Nu am foarte multe, nu ma dernajeaza doar ca mama mi-a zis ca ar fi bien s-o las mai usor cu spalatul asta excesiv ca a fost la dermatolog si ... ce am scris mai sus...

 

 

Cred ca mama ta vrea sa economiseasca niste metri cubi de apa. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand pielea ta e plina de rani _ca banuiesc ca ai cosuri 'inflamate' sau chiar purulente, intr-adevar nu face bine sa pui nimic pe ele (mai ales apa noastra cea 'dura' de la robinet ), in afara de solutii speciale si 'blande' - pentru ca e ffff sensibila !

Totusi, zonele intime subsoara si picioarele nu usnt atat de sensibile la apa si sapun, si spalandu_le zilnic vei scapa de miros.

Banuiesc ca cel mai grav iti e afectata pielea spatelui .. evita sa o dusulesti pana cand mai se usuca din cosuri - si foloseste local pe langa solutia de dezinfecatare(sau chiar spirt), si o solutie gen Aknesol, intreaba la farmacie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spalatul pe fata, indif de tipul de ten, o data pe zi, este absolut obligatoriu. Mai des, da, favorizeaza producerea de prea mult sebum. Cu cat te speli mai des, cu atat mai mult sebum se produce. SI e firesc sa fie asa. te speli, indepartezi grasimea respectiva, apoi pielea trebuie sa secrete din nou cantitatea obisnuita de sebum, dar tu spalandu-te iar si iar, produci din ce in ce mai mult.

In plus, poti folosi solutii de spalare fara sapun, non alergice, non-comedogene, non ce vrei tu, pt piele sensibila, pt ten acneic, trebuie numai o vizita la o farmacie gen Sensi Blu sau Help Net.

Si tratament intern adecvat pt acnee.

 

foloseste local pe langa solutia de dezinfecatare(sau chiar spirt), si o solutie gen Aknesol, intreaba la farmacie.

 

In nici un caz spirt pe cosuri :) !

Spirtul coace, frate, nu cicatrizeaza.

Direct pe un cos pui ceva cu antibiotic (Zynerit sau ceva pe baza de benzoyle peroxide) sau produse de la aloe vera pe baza de aloe si ceva apicol (porpolis) sau propolis direct luat de la plafar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×