Sari la conținut
Forum Roportal
Nightingale

Psiholog aici pe forum

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Fata, tie-ti trebuie altceva, nu a doua faculta, dar asta tre sa o realizezi tu, nu noi.

Vezi ce-ti lipseste, lupta sa dobandesti ce-ti lipseste si invata sa ai un suflet multumitor nu cu putin, ci cu ceea ce ai deja.

 

Chiar spuneam ieri colegelor vis-a-vis de o persoana: omul nemultumit, orice i-ai face, tot nemultmit va fi. Dar daca omul nemultumit se hotaraste intr-o buna zi sa descopere multumirea in lucruri mici si neinsemnate, abia atunci vezi schimbarea.

 

Cati ani ai si cand a fost ultima relatie normala cu un individ de sex opus?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu vorbim de cazuri izolate, ci la modul general, de oameni normali.

Pai, daca vorbim la modul general, sa iti spun cum stau lucrurile: " Toti copiii isi iubesc parintii, insa nu toti parintii isi iubesc copiii" Asa incat afirmatia aia cu " pentru cine sa fi mai nepretuit decat pentru parinti", pica din start.

Iar realitatea confirma asta, pentru ca, daca toti parintii si-ar fi iubit copiii, nu ar mai exista astazi oameni cu probleme psihice, oameni fara incredere in sine, cu depresii, etc, toate date de maniera defectuoasa in care parintii aia ( neiubitori, care nu si-au facut datoria de parinte bun, dar nici nu i-a interesat sa vada cum trebuie sa si-o faca), i-au educat pentru viata.

A iubi neconditionat, implica fix cateva lucruri:

1. Sa il intelegi si sa il accepti pe copil in realitatea lui( nu asa cum ti se pare tie ca ar trebui sa fie realitatea lui).

2. Sa ii vii in intampinare( intampinarea nevoilor, atat afective cat si fizice)

3. Sa ai reflectie( sa gandesti ce si cum trebuie facut, astfel incat sa rezolvi problemele aparute).

Multe persoane traiesc falsa iluzie ca, daca nu intentioneaza sa isi creasca prost copilul, este suficient pentru ca sa il creasca bine. FALS. Un copil nu se creste numai cu bune intentii, ci cu ce am scris mai sus. Ce mai conteaza ca un parinte nu a vrut sa ii faca rau copilului sau, daca l-a educat asa dezastruos, incat acel copil, la anume varsta este depasit de problemele pe care parintii nu l-au invatat sa le rezolve, si intra in depresii sau vrea suicid?...si asta numai pentru ca nu a fost invatat cum sa faca fata vietii?. Nici acei parinti nu si-au facut datoria lor pentru care si-au asumat raspunderea.

Editat de Laughlin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai, daca vorbim la modul general, sa iti spun cum stau lucrurile: " Toti copiii isi iubesc parintii, insa nu toti parintii isi iubesc copiii" Asa incat afirmatia aia cu " pentru cine sa fi mai nepretuit decat pentru parinti", pica din start.

Iar realitatea confirma asta, pentru ca, daca toti parintii si-ar fi iubit copiii, nu ar mai exista astazi oameni cu probleme psihice, oameni fara incredere in sine, cu depresii, etc, toate date de maniera defectuoasa in care parintii aia ( neiubitori, care nu si-au facut datoria de parinte bun, dar nici nu i-a interesat sa vada cum trebuie sa si-o faca), i-au educat pentru viata.

 

First of all, aici nu se discuta dspre parinti si copii.

Si daca eu am adus in discutie iubirea si preocuparea parintelui pt copil, este pentru ca ea chiar exista si in realitate. Ca tu te confrunti cu o altfel de realitate, care, admit , exista dar nu o putem extinde la general doar pt simplul fapt ca exista cazuri izolate - nu este nici problema mea, nici a fetei in cauza.

Marea majoritate a parintilor urmaresc binele copilului, indif ce ai spune tu sau alte anomalii pe care tu vrei sa le scoti in evidenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca tu te confrunti cu o altfel de realitate, care, admit , exista dar nu o putem extinde la general doar pt simplul fapt ca exista cazuri izolate - nu este nici problema mea, nici a fetei in cauza.

Nu am zis ca este problema mea. Nu rastalmaci. Este realitatea, si ea nu poate fi distorsionata , numai pentru ca tu vrei sa zici ca nu e asa. Si chiar si tu traiesti in aceasta realitate, pe care nu vrei sa o admiti. Efectele ei se vad cu ochiul liber. Ca nu vrei sa admiti ca este si cauza,si o dai pe seama sortii sau altor treburi, asta e alta mancare de peste.

Iar, aici chiar asta se discuta. Parinti si copii. Parintii care si-au crescut cum trebuie copiii, si i-au educat corespunzator pentru viata, nu au copii care cauta ajutor la psiholog. Sunt adulti echilibrati si stiu sa caute si mai ales sa isi gaseasca solutii corespunzatoare problemelor prin care trec. Acei copii, nu cauta consiliere psihologica pe forum, ei au fost si sunt pregatiti in viata sa faca fata situatiilor ce apar. :)

Editat de Laughlin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu va suparati, dar divergentele dintre voi (dintre noi) nu o vor ajuta cu nimic.

Chiar daca nu suntem de acord cu opiniile celuilalt ar fi bine sa nu ne contrazicem, tocmai pentru a nu o debusola si mai mult.

Poate, din multimea de opinii va gasi ceva care sa o ajute sa depaseasca momentul. Poate ca din toate opiniile va culege ce este mai important pentru ea si va reusi sa mearga mai departe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu va suparati, dar divergentele dintre voi (dintre noi) nu o vor ajuta cu nimic.

Eu zic ca, daca gandeste, din ce s-a scris aici, i se poate aprinde un beculet. Sa afle cam de unde i se trage faptul ca nu poate sa isi rezolve problemele. Si cam cat mai are de invatat. Si unde ar fi bine sa afle reeducarea....pentru sentimente, datorie, incredere in sine, etc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Deja Walpurgisnacht si Laughlin sunt doua zmee ce vor lupta la infinit, in cazul asta.... :)

Interesant...pentru tine, cand cineva expune o opinie, inseamna lupta ;) . Deci tu ai intrat pe forum la lupta, nu la schimb de opinii. Cine nu zice ca tine, e gata razboiul.

Ai auzit vreodata de pareri diferite?...alea definesc la tine lupta?! :o:

P. S. Sa renuntam la ego?????? Adica la identitatea de sine?! :) :pardon:

Editat de Laughlin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si nu in ultimul rand, ar fi bine ca toata lumea sa renunte la ego-ul care ne domina pe toti. Eu ma lupt cu el precum se lupta fat-frumos cu zmeul, din zori si pana-n noapte.

 

 

Deja Walpurgisnacht si Laughlin sunt doua zmee ce vor lupta la infinit, in cazul asta.... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am zis ca este problema mea. Nu rastalmaci. Este realitatea, si ea nu poate fi distorsionata , numai pentru ca tu vrei sa zici ca nu e asa. Si chiar si tu traiesti in aceasta realitate, pe care nu vrei sa o admiti. Efectele ei se vad cu ochiul liber. Ca nu vrei sa admiti ca este si cauza,si o dai pe seama sortii sau altor treburi, asta e alta mancare de peste.

 

 

Am spus deja ca ADMIT ca exista astfel de situatii, insa realitatea mea consta in faptul ca o anomalie nu reprezinta pt mine o definitie generala, ci un caz izolat care trebuie tratat ca atare.

Editat de Walpurgisnacht

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×