Sari la conținut
Forum Roportal
Nightingale

Psiholog aici pe forum

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Dragilor, este vreun psiholog aici pe forum sau student la psihologie, absolvent..? Nu stiu in ce masura m-ar ajuta dar in acest moment cred ca asta e cam singura solutie. Depresia in care sunt se acutizeaza si mi-e tare teama. Constietizez ca nu sunt bine. As dori sa vorbesc cu un psiholog, pentru ca eu in momentul acesta nu mai pot vedea situatia in care sunt decat intr-un mod extrem de pesimist

Editat de Nightingale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce nu incerci sa te deschizi celor de aici, de pe forum?....la o adica nu te cunoaste nimeni si ajuta foarte mult sa discuti :friends: intr-un fel, toti pot avea aceasta calitate de a fi psiholog...

 

in plus, sunt unii care chiar isi dau interesul sa iti ofere un sfat folositor, o vorba buna si,mai ales, intelegere!

Editat de Lachesis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

m-am gandit si la asta insa de multe ori lumea ( nu toata, intr-adevar) este rea si in acest moment numai cineva care sa faca glume pe situatia mea sau sa-mi dea o replica rautacioasa nu as dori. Cine s-a fript cu ciorba.. sufla si-n iaurt.. si eu acum sunt in stadiul de a sufla in iaurt. Mi-a fost teama de acest lucru, si imi este, si de aceea doresc sa vorbesc cu un psiholog care ar putea sa ma ajute in situatia in care ma aflu. Care sa inteleaga. Sunt cu nervii atat de intinsi precum o ata care sta in orice moment sa se rupa.

Multumesc mult pentru pentru cuvintele tale.

Editat de Nightingale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai acum depinde de situatie...unii iti pot parea rautaciosi pentru ca sunt prea duri in felul lor de exprimare sau pentru ca au un altfel de caracter si nu pot intelege si privi situatia la fel cum o faci tu. Si mie, recunosc..imi e greu sa vorbesc de problemele mele tocmai aici pe forum...trebuie sa ai mare curaj sa deschizi un topic si sa ceri sfatul. Eu nu am,sincer! :friends:

imi pare rau ca nu-s psiholog, te-as fi ajutat...acum sa vedem poate s-a nimeri si unul in domeniu :tease:

Editat de Lachesis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dragilor, este vreun psiholog aici pe forum sau student la psihologie, absolvent..? Nu stiu in ce masura m-ar ajuta dar in acest moment cred ca asta e cam singura solutie. Depresia in care sunt se acutizeaza si mi-e tare teama. Constietizez ca nu sunt bine. As dori sa vorbesc cu un psiholog, pentru ca eu in momentul acesta nu mai pot vedea situatia in care sunt decat intr-un mod extrem de pesimist

Da sunt si cativa studenti pe la psihologie pe aici,probabil ca daca vor avea timp si cand vor vedea iti vor da cate un sfat ceva,insa eu tin sa iti zic ca ai nevoie de un psiholog in real life,cu care sa poti analiza situatia si sa vezi cauza depresiei.

Poate ar fi un inceput sa spui cate ceva mai mult,niste detalii,eu nu stiu decat ca poate niste sfaturi poate as mai stii,am trecut printr-o depresie severa,o lunga perioada si am avut mult timp tratament,(acu sunt pe cale sa il inchi definitiv) si inteleg acest sentiment foarte bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce nu incerci sa te deschizi celor de aici, de pe forum?....la o adica nu te cunoaste nimeni si ajuta foarte mult sa discuti :friends: intr-un fel, toti pot avea aceasta calitate de a fi psiholog...

 

in plus, sunt unii care chiar isi dau interesul sa iti ofere un sfat folositor, o vorba buna si,mai ales, intelegere!

 

Personal eu nu as sfatui-o sa isi deschida sufletul aici, pt ca va fi luata la misto .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lui ii dai sfaturi de a merge la psiholog tu de ce nu o faci? e ca si cum te-as trimite la dentist dar eu am ruina in gura. a ce-ti suna asta? si sa stii ca nu ma iau de tine sau ceva ci doar vreau sa te fac sa mai vezi una alta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc tuturor pentru pareri si sfaturi. Am trecut si prin situatia de a lua calmante, am stat o scurta perioada de vreme pe xanax, la recomandarea unui prieten de familie dar care nu este psiholog sau psihiatru ci doctor, dar a facut stagiul la psihiatrie spre "norocul" meu. ma calmam pe moment apoi iar gandurile negre veneau. Am renuntat la ele de teama ca imi voi crea dependenta fizica si numai asta nu as mai fi vrut. Problema este ca nu mai pot gandi pozitiv. daca as fi avut ocazia sa vad ca in viata mea am zis "mi-a iesit de data asta! am reusit!" atunci poate as fi gandit altfel. In absolut orice domeniu: profesional, sentimental, prietenii.etc. Dupa cum spuneam nervii mei sunt ca o ata intinsa care sta sa se rupa in orice moment. Eu pot sfatui pe altul, toti imi spun ca am abilitati psihologice, ca sunt convingatoare si ca te ridic de jos. Dar cand vine vb de mine sunt pierduta, vad totul atat de negru, in cap fac niste scenarii groaznice a ceea ce se va intampla in situatia in acre ma aflu, am cosmaruri foarte des, acum rad iar in momentul urmator ma apuca o stare de nu ma pot abtine sa nu plang, si asta in decurs de jumatate de ora chiar.

Editat de Nightingale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×