Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

ma numesc yasemin (iasomie) am 4ani si8 luni si locuiesc in constanta.in urma tratarii unei banale gripe sa constatat ca sufar de aplazie medulara.Pina in acel moment nu am stiut ce inseamna boala dar de atunci a inceput avalansa.Cu doua saptamani inainte de a ajunge la spital oboseam foarte repede ma invineteam la orice atingere si aveam o culoare galbena.In urma analizelor sa constatat trombocite zero leucocite scazute in concluzie maduva nu lucra.In cadrul spitalului Fundeni am urmat un tratament cu ATG+CICLOSPORINA nivelul trombocitelor a crescut undeva la 50000-60000 dar dupa trei luni a scazut la 12000.conform doctorului curant caile de urmat ar fi inca un tratament cu ATG sau transplant medular. Vad ca toti cei postati pe forum au avut probleme cu trombocitele dar nimeni nu mai spune nimic despre evolutia ulterioara.va rog iesiti din amorteala si haideti sa ne impartasim experienta si necazurile

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Noi am avut/avem probleme cu trombocitele din cauza tratamentului antiviral pt. hepatita C. Dup[ terminarea acestui tratament, de regula, valorile trombocitelor revin la normal. De aceea nu mai scriem nimic despre ele.

Cazul tau este unul deosebit si imi pare rau ca nu putem sa te ajutam nici macar cu un sfat.

Sanatate multa iti doresc si sper ca intr-o zi sa te vindeci de acesta boala cumplita.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu in toate situatiile trombocitele revin la normal.Spre ghinionul meu eu sunt o persoana care am avut la inceputul tratamentului120000,iar dupa tratament 75-80000, si asa au ramas de acum 5 ani.Ar fi explicabil splina este de 16 cm la fel si ficatul.Cert este ca sange in nas am continuu.Mi-au recomandat vitamina k sa se opreasca sangerarea dar pentru trombocite , di pacate nimic.NU prea stiu ce sa fac

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu in toate situatiile trombocitele revin la normal.Spre ghinionul meu eu sunt o persoana care am avut la inceputul tratamentului120000,iar dupa tratament 75-80000, si asa au ramas de acum 5 ani.Ar fi explicabil splina este de 16 cm la fel si ficatul.Cert este ca sange in nas am continuu.Mi-au recomandat vitamina k sa se opreasca sangerarea dar pentru trombocite , di pacate nimic.NU prea stiu ce sa fac

 

Si eu am trombocitele mici. Mi-au scazut in timpul trat cu interferon apoi au revenit la aproape de normal dupa care au scayut din nou. Aveam sangerari zilnice de gingii si din nas. }In ultimul timp am inceput sa iau vit C cate 1 g pe zi si de mai bine de 2 luni nu mai am probleme cu sangerarile. Nu stiu daca trombocitele au revenit , voi face analizele in septembrie.

@ Yasomie

Tratamentele clasice nu prea dau rezultate in aplazii medulare, stiu o dr. in Iasi care si-a vindecat tatal de aceasta boala prin trat homeopat. Daca vrei te pun in legatura, vorbim pe PM.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu am trombocitele mici. Mi-au scazut in timpul trat cu interferon apoi au revenit la aproape de normal dupa care au scayut din nou. Aveam sangerari zilnice de gingii si din nas. }In ultimul timp am inceput sa iau vit C cate 1 g pe zi si de mai bine de 2 luni nu mai am probleme cu sangerarile. Nu stiu daca trombocitele au revenit , voi face analizele in septembrie.

@ Yasomie

Tratamentele clasice nu prea dau rezultate in aplazii medulare, stiu o dr. in Iasi care si-a vindecat tatal de aceasta boala prin trat homeopat. Daca vrei te pun in legatura, vorbim pe PM.

 

 

gabi , ti-am ascultat sfatul si parca se vad primele roade, incet incet a disparut hemoragia din nas, sper ca totusi vitamina c sa ma ajute in continuare.Nu m-am gandit la tablete pentru ca eu consum multe citrice ,dar uite ca nu au fost deajuns si mai era nevoie de ceva suplimentar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si eu am avut probleme cu deregalarea acestor trombocite.

 

Fiind racit am facut exces de aspirina tamponata 2-3 tab/zi. -acestea au rolul de a stopa sinteza de tromboxani , mai precis a trombocitelor, deci cand luati aspirina tamponata luati max 1 pe zi , dar cel mai bine cu avizul medicului .

 

am ajuns a am 70.000 in urma unui control, altfel nu-mi dadeam seama pentru ca nu aveam un simptom anume.

 

Tratamentul pe care l -am urmat e simplu si ieftine

 

1. Omeran - 2capsule inainte de masa ( o cutie a fost 22 de lei )

2. Tarosin

3.Eurovita mutiminerale ( 10-15 lei ) 2-3 tablete.

4.Calciu magneziu ( calciu de recomandat sa fie aproximativ 1000 mg/ tableta , sa aiba efect ) + vitamina D pentru asimilare ( 10-20 de lei ).

 

5. un kg de portocale pe zi (3-4 portocale)

6. 0.5 kg mere.

7. un grepfuit

8. o banana seara inainte de culcare.

 

Sper sa va fie de folos!!! =P~

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu cred sa fi influentzat consumarea fructelor enumerate , marirea numarului trobocitelor.Astea consumm zilnic si de ani buni.Spre disperarea mea am ajuns la 66000 trobocite cu sangerari masive din nas, mai precis imi curge zilnic si mult sange din nas, chiar cheaguri, sunt necajita si dezorientata, nu stiu ce as mai putea face?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ajuta la "marirea" numarului de trombocite catina, ceaiul de catina precum si acidul folic..

de preferat acidul folic sa fie sub 1 mg deoarece necesarul organismului este de 0,4 mg pe zi .

de asmenea si un aport de vitamina B12 este important

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×