Sari la conținut
Forum Roportal
Marie2

Hepatita B+C

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salutare tuturor!

Am cateva intrebari legate de analizele mele, daca poate cineva sa raspunda v-as fi recunoscatoare.

pe scurt, isotricul meu: in 2005 la niste analize de rutina se descopera HCV pozitiv. La alte analize facute atunci la bals mai apar urmatoarele:

Ag_HBS nonreactiv

AC_Hbs nonreactiv

Anti_HBC reactiv

Anti_Hbe nonreactiv

hbe-Ag nonreactiv

Viremie HCV nedetectabila, transaminaze si electroforeza normale.

Medicul imi zice sa stau linistita ca nu am nimic, sa repet analizele la 6 luni. Le-am tot repetat, singura analiza care incepuse sa se modifice fiind electroforeza: raportul A/G incepe sa scada pana la 0.8. Nici un tratament.

la ultimele analize din februarie problemele au fost: albumine 44.5%, gamma 37.5%, raport A-/G 0.8, fibrinogen 431 si VSH 90.Transaminaze TGo 42, TGP 34. Mai fac si Fibotestul, rezultat 0.34 si Actitest 0.18. Viremiile pt HBC si HBV au iesit nedetectabile.

Cu aceste analize am fost la un alt doctor care imi spune ca astea sunt rezultate de ciroza!! Mi-a zis ca Fibrotestul e o prostie si am dat banii degeaba pe el si trebuie sa fac punctie. a bagat o spaima cumplita in mine, asa ca va rog daca poate sa-mi raspunda cineva la uramatoarele intrebari la care doctorul n-a avut nici un raspuns:

- daca am viremii nedetectabile virusii pot fi inca activi?

- care virus face probleme, B sau C?

- daca am Ag_HBS negativ de ce nu apare Ac_HBS pozitiv?

- cum se interpreteaza rezultatele de la fibrotest si actitest?

- care este cauza A/G foarte mic?

- ce analize ar trebui sa mai fac in continuare?

 

Multumesc mult pentru rabdare si pentru ajutor

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc pt raspuns. Intradevar si anticorpii pt HCV sunt pozitivi dar viremia este nedetectabila. Doctorul mi-a spus ca virusul C poate fi activ chiar si cu viremie nedetectabila. In legatura cu virusul B, antigenul Hbs este negativ dar nu au aparut anticorpii hbs, ceea ce este cam ciudat pentru ca nu se poate spune sigur daca am scapat de B.

Ceea ce l-a facut pe dr sa spuna ca sunt rezultate de ciroza a fost electroforeza, albuminele sunt foarte mici, raportul A/G trebuie sa fie in mod normal intre 1.2 si 1.5, la mine este 0.8. Asta si Vsh-ul sunt singurele rezultate proaste.

Stie cineva sa interpreteze rezultatul Fibrotestului si Actitestului?

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pt raspuns. Intradevar si anticorpii pt HCV sunt pozitivi dar viremia este nedetectabila. Doctorul mi-a spus ca virusul C poate fi activ chiar si cu viremie nedetectabila. In legatura cu virusul B, antigenul Hbs este negativ dar nu au aparut anticorpii hbs, ceea ce este cam ciudat pentru ca nu se poate spune sigur daca am scapat de B.

Ceea ce l-a facut pe dr sa spuna ca sunt rezultate de ciroza a fost electroforeza, albuminele sunt foarte mici, raportul A/G trebuie sa fie in mod normal intre 1.2 si 1.5, la mine este 0.8. Asta si Vsh-ul sunt singurele rezultate proaste.

Stie cineva sa interpreteze rezultatul Fibrotestului si Actitestului?

Multumesc

O biopsie ai facut?Intr-adevar la hep C transaminazele sunt mici,dar se tine cont si de viremie cand se recomanda tratament.In legatura cu B,nu toata lumea face si anticorpi,nici in urma vaccinului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×