Sari la conținut
Forum Roportal
Elia

Descoperirea din Bucegi

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va prezint un citat mai amplu din cartea lui Radu Cinamar "Viitor cu cap de mort - In culisele puterii", aparuta in 2004. Poate ca unii dintre voi au citit cartea sau au auzit de ea. Ce parere aveti? Ne confrunta cu evenimente fictive sau reale?

 

"O a doua

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mare e gradina Domnului! (si multi se pare ca s-au asuns in ea, ca sa nu fie inscrisi la scoala :D )

 

Cam sarac comentariul, pentru un fizician care intelege ceva din fizica Pamantului.

Sau iar n-ai avut "apetit" sa citesti textele, poate pentru ca erau in engleza.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cam sarac comentariul, pentru un fizician care intelege ceva din fizica Pamantului.

Sau iar n-ai avut "apetit" sa citesti textele, poate pentru ca erau in engleza.

 

Amice Elia, sincer imi "repugna" sa comentez cand n-am ce. Cand densitatea de prostie pe tzol patrat de ecran depaseste o anumita limita, dezarmez si eu . . . . ce sa fac?

Sunt un simplu om, ce n-a facut Dumenezeu mai bine, eu nu pot sa

Editat de Cela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Amice Elia, sincer imi "repugna" sa comentez cand n-am ce. Cand densitatea de prostie pe tzol patrat de ecran depaseste o anumita limita, dezarmez si eu . . . . ce sa fac?

Sunt un simplu om, ce n-a facut Dumenezeu mai bine, eu nu pot sa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentagonul are mai multe programe militare secrete şi de spionaj geodezic, folosind mai mulţi sateliţi geostaţionari de

Editat de Cela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentagonul are mai multe programe militare secrete şi de spionaj geodezic, folosind mai mulţi sateliţi geostaţionari de

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Textul e lung, si din ce am putut citi, totul este la nivel de ipoteza, si sinceri sa fim, nici macar atat, caci o ipoteza stiintifica propune o explicatie unui fenomen observat si acceptat de comunitatea stiintifica.

Insa zicand ca e o ipoteza, nu pot sa spun decat ca ea ramane a fi confirmata de test si experiment. Fara asta, nu avem mare lucru. Din ce stiu, zona dinspre centrul pamantului este inca destul de necunoscuta . . . diverse ipoteze propunand miez de fier, altii oxizi lichizi, si or mai fi si altele . . . cat timp nu suntem in stare decat sa zgariem scoarta (foraj max 11 km, parca), o sa fie greu sa stim ce e in adancuri, desi, personal cred ca se pot imagina si se vor imagina experimente care sa nu faca necesara explorarea directa a miezului.

 

Vreau insa sa fac o precizare, care se impune: exista o tehnica a instructiei si cultivarii, care te fereste de timp pierdut. Site-ul, desi nu pricep prea bine italiana, este unul fara prestanta. Impune prudenta.

Iata ce scriam candva, cuiva:

 

I

Incep prin a spune ca o carte nu este valoroasa prin ea insasi. Nu e valoroasa doar ca e o carte. Ea este, eventual, o valoare prin continutul ei, care este mai inteligent, sau mai conform cu realitatea si cunoasterea actuala, sau mai putin.

 

O carte nu este nici macar neaparat un instrument de cunoastere, de largire a orizontului intelectual al cuiva: exista carti facute pentru a te distra, relaxa, cum exista si carti care te

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×