Sari la conținut
Forum Roportal
ironic

Ganduri fugare...

Postări Recomandate

Nu, concluzia este urmatoarea: chiar si oamenii aia pe care-i crezi mari, sunt la fel de mici precum majoritatea, incapabili de iubire, de profunzime, dar foarte atrasi de sclipici si vulnerabili in fata indragostirii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ti se pare foarte amuzant ce-am scris eu pe-aici. Ce-oi zice tu? Probabil zici : uite-o si pe-asta, se-nfoaie precum curca din nimic!

Ca actor, pt mine Amza a fost un fel de zeu, atunci cand a plecat dintre noi, am simtit ca o mica parte din mine s-a dus odata cu el. Si sunt convinsa ca asemeni mie au simțit multi romani. Ca om, ce sa zic, pana anii trecuti nu pot spune nici ca am cunoscut prea multe lucruri despre el, dar nici nu m-am omorat sa aflu. Pana acum vreun an sau doi cand am dat peste un articol scris de fiica lui, unul in care descria povestea de dragoste dintre parintii sai. M-a impresionat foarte tare, dar apoi am aflat ca Amza o părăsise pe actrita Silvia Popovici pt ca i se spusese ca ar avea TBC. In celecdi urma am aflat ca tot Amza a abandonat-o si pe Domnica atunci când a intalnit-o pe Ioana (Pavelescu). Cu umoru-i caracteristic, el povestea cum a ajuns sa fie indragostit de Ioana, spunea ca a vazut la ea ceva ce nu mai vazuse niciodata. Si ma asteptam sa spuna ca a descoperit o femeie cu o inteligenta sclipitoare sau de o sensibilitate aparte. Sau cu un simt al umorului iesit din comun, cand colo, marele Amza a fost fascinat de niste picioare. Si ma mai intreb daca nu cumva omul ala mare (subliniez, omul, nu actorul) despre care ne vorbeste Oana nu a existat decat in imaginatia ei, in mintea ei, care a simtit nevoia sa idealizeze povestea parintilor ei din motive doar de ea stiute, iar omul Amza sa nu fi fost altceva decat un arivist, unul care a vazut in Domnica un fel de cheie cu ajutorul careia putea deschide usi si in Silvia o piedica in calea succesului la care visa. Iar cand s-a indragostit si-a ales o femeie asemeni lui, fara continut, un ambalaj frumos care a stiut sa se vanda scump.

Am facut multe greșeli, dar nu mai corectez, imi alare textul otova, intr-un sir lung, si mi-ar lua mult timp sa o fac.

Editat de Zero*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai dreptate, imi cer scuze. Cred ca trebuie sa fac o pauza de forum, nu mai pot fi atent si fac gafe.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu-ti face probleme, nu m-am bosumflat, nu sunt mimoza.

Nu stiu daca am dreptate, n-as vrea sa am, mai ales ca e vorba de o persoa care imi place, numai ca am o goanga, nu imi place sa vad cum se idealizeaza oamenii si povestile lor, dosindu-se partile urate, nici cum se confunda oamenii cu vorbele meșteșugite pe care le spun, cu mastile frumoase pe care  le poarta in anumite imprejurari sau cu maiestria de care dau dovada intr-o anumita profesie.

Imi cer scuze pt off-topic, discutia poate fi mutata pe chat,  chiar daca nu cred ca va mai continua.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am intentii serioase, se pare. Mi s-a povestit ca intrebam in somn pe cineva in ce mod vrea sa il dau cu capul de pereti.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apropo de Amza... poate vi se par amuzante povestioarele cu Nea Marin dar eu va zic: cunosc pe cineva care vorbeste exact ca el, auzi? :lol: Fara vreun efort, ii vine natural.

Cred ca lumea locului nici nu considera ca ar vorbi oarecum deosebit in scheciurile alea. Presupun.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fac un film cu desenele...si am de reparat instalatia electrică...

 

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De ce lumea doarme la ora asta? De ce nu se mai macina nimeni? Ma intreb daca eu dorm vreodata cu adevarat.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×