Sari la conținut
Forum Roportal
ironic

Ganduri fugare...

Postări Recomandate

Acum 1 minut, Ciocârlan a spus:

Știu să citesc destul de repede, dar înțeleg destul de greu.

Man, ideea este ca nimic nu este ceea ce pare.

Incep sa cred ca nu te-ai prins.

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 9 minute, Ciocârlan a spus:

Eu pot explica viziunea mea simplistă în felul următor: munca grea și cu beneficii limitate e pentru fraieri. Și pot elabora, dacă e necesar.

Eu de ce as elabora cand ceea ce am spus pare sa fie ceea ce crede despre sine si despre noi o alta persoana?:smile:

Poate sa ne explice ea de ce imi da mie acesta impresie.

Editat de adal*
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

M-am tot gandit si nu mi-am putut explica niciodata de ce omul a tot incercat sa fie bun si a avut aceasta filozofie din timpuri imemoriale.

Ce anume l-a facut sa gandeasca asa?

Ce avea in cap acea prima fiinta care a venit cu ideea asta, care a fost pana la urma singurul suport al formarii civilizatiei umane, pe langa un numar enorm de alte lucruri care o puteau ruina oricand?

Suntem cumva pe cale sa distrugem notiunea de "bun si bine"? Poate fi asta ultima lovitura data civilizatiei care ne-a adus pana aici si acum?

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

02-02-2022 este data de azi ... mi-a venit in gand ca pe data de 02-02-2002  :eek:  cu 20 de ani in urma de data asta s-a casatorit fiica verisorului primar, tot aici in Phoenix, au ales data asta ca era cu noroc, nu stiu ce prevazatoare le-a spus pentru o suma de bani, dar n-a durat aproape nimic acea uniune ca s-au separat.    Peste 3 luni, ingropam pe mama ei in acelas an, decedat de la Ciroza la Ficat de la alcool.    Nici n-am cu cine sa vorbesc despre asta ca nimeni din cate cunosteau nu ridica telefonul, iar numarul de la celular dau doar la prietene confidentiale!!!  

  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

E plin facebook-ul de gretosi, azi m-am luat de doi dintre ei, unul reporter la o televiziune, susținator al vaxinului si de o "păpușica" antivaxinista, care cerseste atentie pozand in "eroină" sexy. Mai am sa ma ii zic ceva unui tip, asta nu e gretos, dimpotrivă, are o minte strălucită si pariez ca e autentic. Din pacate, are un buton blocat pe on, religia, se crede treaz, dar e încă adormit. Când omul are ceva timp liber, dă si o raită pe facebook, si, în loc să-si vadă de treburile lui, se bagă in discutii precum musca-n curul calului. Asa si eu.

In alta ordine de idei, să revenim la oile noastre: ce dracu fac dacă ochii mei nu o sa suporte lentilele monofocale? 

Editat de Fiero
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Fiero a spus:

E plin facebook-ul de gretosi

Lumea. E plină lumea.

Cine mai are nevoie de facebook, acest vampir energetic?!... 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 21 minute, gargbird a spus:

Lumea. E plină lumea.

Cine mai are nevoie de facebook, acest vampir energetic?!... 

E nevoie, dar trebuie sa înveți sa eviți persoanele care nu merita niciun gram de atenție, sa-l folosești in mod util, nu distructiv.

  • Like 2
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Fiero a spus:

E plin facebook-ul de gretosi, azi m-am luat de doi dintre ei

 

1 oră în urmă, Fiero a spus:

E nevoie, dar trebuie sa înveți sa eviți persoanele care nu merita niciun gram de atenție, sa-l folosești in mod util, nu distructiv.

No, se cam bat cap în cap astea două citate.

NU. Nu e nevoie de facebook, instagram, tiktok, telegraf și care or mai fi.

Civilizația noastră, în ansamblul ei, nu s-a clădit pe "like"-uri sau "subscribe"-uri, ci pe viața asta în care muncești, lupți, strângi, pierzi, plângi, râzi, fugi, te încăpățânezi.

Rahaturile "sociale" citate mai sus fac bani din reclame și exploatează ego-ul utilizatorilor: ce deștept sunt eu, ce fericiți suntem noi, ce proști sunteți voi, ce cafea excelentă beau eu, ce oraș vizitez eu, ce mașină călăresc eu, ce motocicletă am eu, ce nevoie de atenție am eu da' nu vreau să recunosc eu.

Ce selfie credincios cu mănăstirea sf.mc. Cantarie în spate am eu, câți de Doamne-ajută am primit eu.

Ce suflet bun am eu, cum am ajutat 1146 de bătrâni și o babă eu, cum m-am înscris voluntar la Societatea Filantropică "Salvați Africa - sucursala Băicoi" - eu.

Câte aprecieri am primit la comentariul meu la postarea lui Iohannis eu, cât de leu sunt eu și cum aș muri cu dușmanii familiei mele de gâți eu, ce modest sunt eu, ce multă școală am făcut eu, ce-am pățit eu când îmi cumpăram hamleți din bazar eu, ce cură de slăbire fac eu, deși m-am îngrășat 14 kile eu, eu.

Eu.

Facebook nu ar trebui să se numească "Meta" (mort), ar trebui să se numească "Eu".

... Da', dacă mă gândesc bine, e același lucru. Cel puțin pentru eu. 

 

 Oh wow, ce deștept sunt eu.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 ore, gargbird a spus:

 

No, se cam bat cap în cap astea două citate.

 

Ți-am dat like pentru că  m-ai făcut să râd. Tu crezi ca pentru like-uri intru eu pe facebook? Sunt sătulă de ele si de popularitate până peste cap, am mai spus aici, cred, am avut cel mai mare scor la popularitate pe SP, "conduceam" (am pus intre ghilimele pentru ca iau totul in râs) detasat in fata celui de pe locul 2. Am fost si moderator, puteam sa imi aleg o arie unde sa tai si sa spânzur, cum fac multi cand ajung in functii, se umfla orgoliul in ei precum gogoasa in tigaie si se simt importanti, eu am ales o arie banala. Si apoi m-am autobanat. Stiu cum funcționează like-urile, se dau pe simpatii. Culmea e ca eu le eram simpatica multora, din tabere diferite, care s-ar fi luat si la bataie daca ar fi putut. Si nu e deloc culmea, am spus, stiu cum functioneaza, cele mai multe like-uri erau date pentru prostii. Si atunci chiar existau dialoguri acolo, nu monologuri si discutii de dragul discuțiilor. 

Pe facebook cei mai multi sunt cersetori de atentie, sigur că pe ideea asta s-a si mers când  s-a creat, gadili omul in orgoliu, creste pipota in el si se crede buricul pamantului. Si storci bani garla din treaba asta, pentru ca orgoliu umflat = prostie. Nu e nimic acolo sus, celebritatea data de like-uri si de adulatie (pe internet sau in viata de zi cu zi) e nulă, nu arată cat de valoros esti sau nu esti ca om, pentru mine e zero barat. 

Dar, mai mereu poate exista si un "dar", poti sa folosesti facebook-ul in mod constructiv. De exemplu: sunt pe un grup de amatori de filme, pe unul de amatori de lectura, pe altul de leacuri babesti (da, le consider valoroase, pana la alopate, asa s-a inmultit populatia, apeland la ajutorul lor), pe unul de umor. Si poți afla adevărul chiar si pe facebook, poti afla, spre exemplu, ce înseamnă, de fapt "small fringe minority". Unde mai pui, ca atunci cand whatsapp-ul da rateuri, poti vorbi cu apropiatii pe facebook. 

Cam asta e!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×