Sari la conținut
Forum Roportal
ironic

Ganduri fugare...

Postări Recomandate

Acum 8 minute, King1 a spus:

Ca tare bine faci! Sa le aratam ca mai pupa bani la pastele cailor daca ofera servicii de rahat!

Pai nu mai pot, a fost si comoditate si naivitate din partea mea, cu firma de gaze m-am tepuit ca o tuta, am ales-o datorita faptului ca au oferit un pret mai mic, dar trebuia sa mi se para suspect asta si sa sap adanc, sa vad cat de serioasa e. Port corespondenta cu ei din septembrie, m-am saturat sa dau toata ziua telefoane, sa scriu mailuri si sa le fac reclamatii pe site si sa ma aleg cu promisiuni aiuristice. Nici acum nu am ajuns la indexul pe care ei mi l-au trecut pe prima factura. Si au trecut aproape 6 luni. M-au amenintat la un moment  dat ca imi vor taia gazele pentru neplata facturilor, pe care normal ca nu le-am platit, am platit prima factura si toate facturile ulterioare ar fi trebuit sa vina pe minus. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 minute, Melania a spus:

Care dracu' iubeste Sarbatorile astea? De ce scriu cu "s" mare?

Corectez.

Care Dracu' iubeste sarbatorile astea?

Mulți! Pentru mine sunt zile obisnuite. 

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 10 ore, Melania a spus:

Care Dracu' iubeste sarbatorile astea?

Auzi intrebare. Nimeni. Cine dracu mai sarbatoreste craciunul si revelionul?

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, adal* a spus:

Auzi intrebare. Nimeni. Cine dracu mai sarbatoreste craciunul si revelionul?

Toata planeta aproape e in haine de sarbatoare insa in stil Hollywoodian/American unde religia nu prea are loc, e doar un vast spatiu de joc pentru copiii si adulti cu multe cadouri, intruniri, party-uri, mancare superbuna, bautura la fel, veselie si rasete care provoca si cutremure etc.   Revelion-ul n-a fost un eveniment aici, de o vreme doar se organizeaza pana dimineata evenimente, pe ochi frumosi si cu usi inchise catre public.   Restul lumii merge la culcare devreme.   

Comunitatea maghiara, rusa si alti petrecareti in stil mare au mereu pana dimineata petrecere organizata ca "acasa" dar eu nu particip la acest eveniment niciodata.   De romani nu prea stiu atat doar ca vin mereu la unguri pentru petreceri cate unii, chiar daca nu inteleg maghiara.   Nu foarte multi, cei dornici sa danseze si cu cineva au mai fost la evenimente, voluntar lucreaza si la preparatul de sarmale, carnati, fripturi, oua umplute, de facut cozonaci cu nuci si maci, barbatii macina nucile, razuiesc lamaile si altele, le place atmosfera, engleza stie fiecare. 

Imi place sa fiu acasa relaxata, imbracata elegant totusi, in caz ca suna un vecin sa ne ureze ceva sau sa imprumute ceva!!!   Mananc ce vreau si beau cand am chef, nu trebuie sa fie ceasul ZERO sa pot gusta sampania, pot sa-l am si la 5:00 PM daca asa-mi comvine si-mi pica bine!!!     Nu fac gogosi exact de miezul noptii, sau nimic munca fizica, cu 8 ore inainte termin cu astea ca atunci am chef de ele poate la o cafea si chem copiii vecinilor caer n-au vazut decat gogosi americani dar le place si cei de la mine.   

Armata ne face si focuri de artificii si se vede din fata casei foarte frumos, cu toti sintem afara pentru acele momente vesele si fericite!!!  Daca ploua se anuleaza numai.

Dimineata va fi o parada iar pe calea principala al orasului pentru ceva eveniment sportiv, eu nu ma inghesui nici la asa ceva ca-l vad la TV daca vreau plus ca este frig afara la acea ora!

Cred ca e sarbatoare oricum in felul local imaginat.    

Doresc zile fericite de sarbatoare la toata planeta!!!  Indiferent cum ii zice la eveniment.  

https://www.12news.com/video/sports/phoenixs-fiesta-bowl-parade-to-celebrate-50th-anniversary/75-5e0da417-b419-40a9-b9bc-a5ae6ccc1b5d     

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 oră în urmă, The Unknown a spus:

Toata planeta aproape e in haine de sarbatoare insa in stil Hollywoodian/American unde religia nu prea are loc, e doar un vast spatiu de joc pentru copiii si adulti cu multe cadouri, intruniri, party-uri, mancare superbuna, bautura la fel, veselie si rasete care provoca si cutremure etc.   Revelion-ul n-a fost un eveniment aici, de o vreme doar se organizeaza pana dimineata evenimente, pe ochi frumosi si cu usi inchise catre public.

Da, sunt aia care se distreaza cu disperare, sperand ca sarbatorile traditionale vor fi uitate, si ca ca este foarte aproape vremea cand sarbatorile vor fi tinute doar in cinstea bogatilor lumii, noii zei nedeclarati inca ai planetei.

 

1 oră în urmă, The Unknown a spus:

Restul lumii merge la culcare devreme.

Restul lumii sarbatoreste craciunul.:smile:

Tu din ce categorie faci parte Olga?

Editat de adal*
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 1 oră, Melania a spus:

Uite, ca eu is invitata la socri si, de data asta, chiar nu pot sa ma ascund.

De ce te-ai ascunde???    Te machiezi frumos si imbraci o culoare tipatore de sezon sa dea tonul la sarbatoare si faci prezenta.   In viata de adult mai avem si din astea de facut.  Noi cand eram mici nu prea voiam sa mergem unde trebuia neaparat sa ne prezentam la ora exacta la masa respectiva ca nu ne placea ce gatesc.   

Cu mama si bunicul le-amt ransmis vorba ca ghetele s-au udat ca ne-am jucat in zapada si nu aveam altii!!!   Dupa sarbatori cand s-a deschis Cooperativa/Magazinul Satesc ne-a cumparat ghete si eram obligati sa le vizitam ... dar era deja dupa 3-4 zile si s-a terminat acea mancare de care nu voiam nici sa auzim asa ca a fost mai placuta vizita.   El era Seful Padurilor din zona, Ocolul Silvic parca se numea,  avea multe arme acasa oficial ca biroul lui era padurea cat vedeai cu ochii cu ursi despre care se scrie si azi ca vin in sat in vizita si altele. 

Trebuie sa si colinzi daca mergi la socri???   Daca nu, le urezi un Very Merry Christmas si un Happy New Year ,,, si nu mai vor mai mult decat atat.

  

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vreau sa merg!!

Nu vreau sa merg!!

Imi provoaca anxietate!! Tot!!! Tot!!

Nici macar nu beau. Cum rahatul dracu' 'mniezău ma-sii sa rad la ce zic niste oameni care beau si mananca? Nu vreau nici mancare de Craciun. Urasc porcul.

Sunt trista si ma enerveaza ideea de a sta la aceeasi masa cu uameni care mi-au fokken gresit! Da' de ce? Da' pen' ce? Chiar tre' sa ma chinui asa mult sa fac frumos?? Eu am DRACI!!! AM DRACI! AM DRACI! D-R-A-C-I!!! Mie imi place sa dorm. Macar de-ar fi doar atar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
3 hours ago, adal* said:

Auzi intrebare. Nimeni. Cine dracu mai sarbatoreste craciunul si revelionul?

 

Eh, sărbătorim fiecare în cercul nostru mic, adică în familie. 

Sigur, mai sunt alții , ce-i drept, care nu prea sărbătoresc:

Nimicul îşi încoardă struna.
Azi nu străbate-n grota mea
nici un străin,
doar salamandrele pestrite vin
şi câteodată:

Luna.

 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 8 minute, adal* a spus:

Da, sunt aia care se distreaza cu disperare, sperand ca sarbatorile traditionale vor fi uitate, si ca ca este foarte aproape vremea cand sarbatorile vor fi tinute doar in cinstea bogatilor lumii, noii zei nedeclarati inca ai planetei.   

 

Restul lumii sarbatoreste craciunul.:smile:

Tu din ce categorie faci parte olga?

Dupa Thansksgiving, doar Santa este singurul ZEU activ, chiar lucreaza "overtime"

Lumea bogata si nu numai merge la schiuri in zilele de Craciun la statiunile de schi in nord in Arizona sau in Colorado, pe vremuri mai bune Mexico era foarte atractiv oferta si bautura ieftina, muzica buna, distractie la maxim.   Cei mai bogati fac munca voluntara, impart mancare calda la cei fara casa si nevoiasi, ca se organizeaza bucatarii speciale unde sint cuptoare si merg cu mic-mare sa manance, le mai da si pentru acasa pentru vreo 3 zile dar si Santa este in "duty" si asteapta copiii.    Majoritatea fac gratare in curte in Ziua de Craciun, hamburger-ul traditional si niste varza acra tocata, o felie de branza de calitate, in chifle.   

Nu trebuie sa faci parte din nici o categorie de specie umana sau la ce te-ai gandit ca mi-ai scris numele cu litera mica!!!    Eu sint party person de cand ma stiu!!!    

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×