Sari la conținut
Forum Roportal
ironic

Ganduri fugare...

Postări Recomandate

Pe cont propriu nu mai e vorba de program. Ci de pasiune si bani.

E foarte ok sa lucrez pana la miezul noptii, sa ma trezesc la 10 si sa beau cafea lenes, in timp ce primesc bani.

Am avut o tentativa scurta de a ma angaja la un baiat de gasca, cu service frumos. Din prima zi mi s-a schimbat expresia cand am vazut pe usa L-V 9-18 S 9-15, apoi am vazut viteza si superficialitatea cu care se executa tepele acolo.

Sunt prea pasionat ca sa simulez lucrari doar pentru bani.

Nici n-am terminat prima zi, m-am mai si accidentat, si am plecat :pardon:

Financiar ar fi fost poate dublu fata de cat produc ca freelancer incepator. Dar profesional m-as fi degradat acolo.

Ieri am aflat ca si clientul meu a lucrat cateva zile in service-ul ala :lol2:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 14 minute, Motorină a spus:

Iar de cand sunt my own boss, imi lipseste injuratul societatii/sefilor :lol2:   Era o terapie foarte buna.

Pana mai poti, adica esti tanar, incarca-ti conturile, fa ce poti, munca sa-ti fie casa-masa, asa vad eu un inginer auto unde duc masina mea pentru services.   Si-a luat un loc zici ca-i DAC-ul de pe vremuri din Romania, cu un munte de parti de masini mai mult vechi decat buni la invechit ca nu ruginesc masinile in Zona Phoenix, n-avem umiditate deloc.  Acolo si-a facut dormitor, gaseste si girlfriend occasional,  pana-i fixeaza o masina din acele parti de rezerva din gramada mare.   

Are o casa faina aproape de mine dar viziteaza rar, cand sint sarbatori nationale numai.   Sotul ii mai duce mancare cand gatesc ceva ce-i place, daca e ceva cu masina mea trimite din baieti sa ridice masina si-mi aduc inapoi.  Inca n-are varsta de pensionare dar e gata de stat pe un fotoliu fara grija zilei de maine.     Comand Pizza de la un loc excelent si ei livreaza, cand lucreaza pe masina mea.   Asa arata pe aici viata asta de Auto ... etc.   Poti sa injuri si politicienii americani ca sa te descarci de nervi!!!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pare foarte profitabil domeniul, dar sunt si cheltuieli foarte mari. Nu merge chiar singura afacerea, iar gasirea personalului calificat, talentat si stabil e foarte grea. Cine e bun vrea sa fie independent, cine nu vrea sa fie independent, nu e bun.

Terenul si constructiile opulente nu sunt un moft in domeniul asta, ci o necesitate. O chirie de service la mine in oras era acum 5 ani 1200 de euro pentru 4 posturi (4 masini) + un birou urat, fara dotari (elevatoare, scule, compresoare, etc).

Chiria pe 24 de luni acopera lejer costul unui teren si constructia halei.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 6 ore, Motorină a spus:

Iar de cand sunt my own boss, imi lipseste injuratul societatii/sefilor :lol2:

Era o terapie foarte buna.

Faci un apel mascat catre noi, sa te ajutam?

Sorry! Nu ma pricep la injurat, dar stiu pe cineva.:biggrin:

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avea maică-mea o vorba: "Trimiți curul,  din cur mănânci". Pe scurt, nu te baza pe oameni de nimic, chiar dacă  sunt maeștri la vorbe. Așa și eu cu vară -mea, una promite, alta face Out of my life și ea. Definitiv. 

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii ies, altii intra. Azi viața m-a făcut să îl cunosc în carne și oase pe un om pe care îl știam de vreo 2 ani,  însă nu îl întâlnisem niciodată. Omul ăsta m-a ajutat foarte mult cu niște sfaturi și cu sprijin moral. Am aflat de pe Facebook că e în aceeași stațiune cu mine. La 5 minute după era la ușa mea împreună cu soția. Camera lui e cu un etaj mai sus. :))) 

Editat de Fiero
  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 24.08.2022 la 20:21, Melania a spus:

Ma bucur iubika Fiero, pentru tine, draga.

 

Sunt multumita de mine. Mai am de lucru, Dar voi reusi tot ce mi-am propus, o stiu, o simt.

Mă bucur și eu că ești bine. :) 

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×