Sari la conținut
Forum Roportal
ironic

Ganduri fugare...

Postări Recomandate

Acum 11 ore, King1 a spus:

Mult timp am fost si eu pe BRD, e cea mai nasoala banca, nu mai zic ca au cele mai multe si cele mai mari comisioane. M-am mutat pe ING si mi se par parfum fata de BRD.

Ma bucur ca ai reusit!!! Succes cu operatia si multa sanatate! 

O banca mizerabilă, asta e cuvantul cel mai potrivit. Multumesc pentru urări, King. :)

Acum 9 ore, adal* a spus:

Sa intelegem ca ti-ai facut un cont la BT, sau alta banca si ai facut si plata buclucasa?:smile:

Daca ai facut la BT instaleaza pe telefon aplicatia NeoBT si daca telefonul are NFC instaleaza si BTPay.

Nu mi-am facut inca cont, dar o sa imi deschid cont curand, doua, de fapt, nu unul, unul pentru lei in care o sa imi intre salariul si altul pentru valută. 

De fapt, azi dimineată eu doar am crezut ca rezolvasem tot, prin BRD, m-am dus la sediul central si m-au asigurat ca totul va fi ok. Le-am spus ca le cer in mod expres sa imi comunice urgent daca cumva nu vor fi transferati banii, tot nu eram linistită. Mi-au promis ca asa vor face, dar nu va fi cazul. Ghiciti ce? Inainte de finalul programului, cand ma pregateam sa plec de la serviciu, am fost sunata ca transferul nu mi-a fost aprobat, ca au nevoie de documente fiind vorba de un transfer intr-o tara din afara UE, (care tara, apropo, le-am specificat eu atunci cand am completat formularul de transfer ca se afla in afara UE, angajata de la ghiseu habar n-avea, imi daduse un formular gresit si imi spunea ca nu e nevoie de codul swift, desi eu sigur stiam ca e). Au zis ca le trebuie o factura care sa ateste ca o sa fac o operatie. Pe bune? O factura pentru o operatie pe care o voi face in viitor? Atunci am dezlantuit urgia, nu vreti sa stiti cum am facut (mai urat am facut doar atunci cand baiatul cel mic a ajuns la urgenta dupa ce a trecut printr-un geam dupa o ciondaneala copilareasca cu fratele sau cel mare si a fost la un pas ca cioburile sa ii taie venele la o mana,  avea taieturi la cap si la unul dintre picioare, iar la urgenta nimeni nu ne baga in seama si tot asteptand am aflat de la alti oameni ca ei stateau acolo de dimineață). Am urlat la telefon ca o apucata, cred ca m-a auzit jumatate din institutie, colegele mele s-au speriat, nu ma vazusera in halul ala niciodată, cand m-am mai linistit mi-au spus ca le-a fost teama ca mi se va face rau. 

Am plecat acasă intr-o stare de nervi de nedescris. Si pe drum, oare cine ma suna? BRD-ul, care imi spune ca imprumutul mi-a fost in cele din urma aprobat si ma intreaba tipa de la telefon daca m-am linistit. I-am spus ca nu ii cred, ca vreau sa imi dea in scris asigurarea asta si au zis sa trec pe la banca atunci sa iau hartia solicitata. I-am spus ca nu vin, ca o voi face maine. Ma duc maine sa iau hartia si am terminat-o cu ei definitiv. Trebuie sa te comporti mai rau ca un nebun ca sa se miste ceva intr-un sistem defect, iar daca tot e proverbul ala ca se impute pestele de la cap, eu cred ca nu ar ajunge sa se intample asta daca fiecare persoana dintr-un sistem ar lua atitudine, altfel sistemul ajunge in cele din urma sa se prabuseasca, iar vina o poarta toti cei care fac parte din el, nu numai capii.

Editat de Fiero
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am dovada. Fmml! Iar facui  scandal, se dadura si aia de la paza la o parte, aia de la ghiseu care facuse tranzactia nu stia ca trebuie sa imi dea dovada. Am sunat-o pe cea cu care am vorbit si am luat-o. Avea un client, dar am zis ca nu mai astept. Am urcat la etajul la care avea biroul si am luat-o. This is the end!

Editat de Fiero
  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 ore, Fiero a spus:

Nu mi-am facut inca cont, dar o sa imi deschid cont curand, doua, de fapt, nu unul, unul pentru lei in care o sa imi intre salariul si altul pentru valută. 

 

Acum 6 minute, Fiero a spus:

Am dovada.

Ok, inteleg ca ai reusit plata, in sfarsit, sau este

Acum ramane sa-ti deschizi cont la alta banca. Stiu ca aproape la toate bancile se pot deschide conturi online, apoi din aplicatia lor se poate deschide in afara de contul curent si alte conturi in alte valute.

Este greu de dat un sfat in legatura cu banca "mai buna" la care s-o faci.

Nu uita sa anunti serviciul financiar la job sa iti vireze banii in noul cont. Trebuie ca dupa ce faci contul sa scoti un extras pentru asta.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1 hour ago, Fiero said:

Am dovada. Fmml! Iar facui  scandal, se dadura si aia de la paza la o parte, aia de la ghiseu care facuse tranzactia nu stia ca trebuie sa imi dea dovada. Am sunat-o pe cea cu care am vorbit si am luat-o. Avea un client, dar am zis ca nu mai astept. Am urcat la etajul la care avea biroul si am luat-o. This is the end!

Doamne, ce incompetență la banca aia!!!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

,,amintirile dureroase nu dispar nicaieri, niciodata, dar le putem inlocui cat mai desc cu amintiri din viitor.''

  • Like 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 12 ore, adal* a spus:

 

Ok, inteleg ca ai reusit plata, in sfarsit, sau este

Acum ramane sa-ti deschizi cont la alta banca. Stiu ca aproape la toate bancile se pot deschide conturi online, apoi din aplicatia lor se poate deschide in afara de contul curent si alte conturi in alte valute.

Este greu de dat un sfat in legatura cu banca "mai buna" la care s-o faci.

Nu uita sa anunti serviciul financiar la job sa iti vireze banii in noul cont. Trebuie ca dupa ce faci contul sa scoti un extras pentru asta.

Stiu tot acum, sunt doxa, cine se arde cu ciorba sufla si in iaurt. :)

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Yes! Yes! Yes! Doctorul mi-a confirmat acum cateva minute ca i-au intrat banii in cont!

Am completat si chestionarul BRD-ului. Sunt sigura ca vor fi foarte multumiti de felul in care am răspuns la el. :)))

Luni schimb si furnizorul de gaze. Toate insitutiile neserioase si tepuitoare sa se duca la dracu!

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
22 minutes ago, Fiero said:

Yes! Yes! Yes! Doctorul mi-a confirmat acum cateva minute ca i-au intrat banii in cont!

Am completat si chestionarul BRD-ului. Sunt sigura ca vor fi foarte multumiti de felul in care am răspuns la el. :)))

Luni schimb si furnizorul de gaze. Toate insitutiile neserioase si tepuitoare sa se duca la dracu!

Ca tare bine faci! Sa le aratam ca mai pupa bani la pastele cailor daca ofera servicii de rahat!

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×