Sari la conținut
Forum Roportal
ironic

Ganduri fugare...

Postări Recomandate

Acum 16 ore, Davi_ a spus:

O am de peste zece ani. Am avut perioade in care nu simțeam că o am, dar și perioade in care imi blestemam zilele.  

Exista tratament dar ÎNCĂ  :angry: nu este aprobat pe piata din Romania. Este pe baza de carbamazepina. 

:ohmy:   Imi pare rau sa aud asta, dar nu exista si metoda naturista pentru conditia asta, ar trebui sa fie ceva in Tibet macar!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, Xylia a spus:

Am luat tone de carba in anii trecuti. N-as mai lua asa ceva niciodata.

Ce fac dragutii?

Motivul pt care l-ai luat si motivul pt care nu-l mai iei. Daca se poate, desigur.

Olga, tu nu ai nevoie de ajutoare ca sa dormi, ai norocul sa ai un psihic strong. Ciresele am auzit si eu ca ajuta, asa e, dar nu cred ca pot ajuta in caz de insomnie cronica, cand oricat de mult ai fi muncit in ziua aia si oricat de obosit ai fi, tot nu poti dormi.

Editat de Zero*

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 31 minute, Zero* a spus:

 

Olga, tu nu ai nevoie de ajutoare ca sa dormi, ai norocul sa ai un psihic strong. Ciresele am auzit si eu ca ajuta, asa e, dar nu cred ca pot ajuta in caz de insomnie cronica, cand oricat de mult ai fi muncit in ziua aia si oricat de obosit ai fi, tot nu poti dormi.

https://www.timeanddate.com/worldclock/usa/phoenix     :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Acum 21 ore, Zero* a spus:

Eu cred ca de 2, de unul sunt sigura. Totul tine de psihic.

Carbamazepina o poti lua cu reteta, mie mi-a prescris-o neurologul. Probabil depinde ce diagnostic ti se pune (in urma simptomelor pe care spui ca le ai si a celor pe care doctorul le observa la tine). N-am luat decat 2 pastile (si alea de la o colega, pt ca nu am vrut sa le iau, chiar m-am necajit f tare pe doctor, atat de tare incat am uitat ca mi-a facut o favoare f mare), m-au ingrozit efectele secundare, nimic nu ma detanjeaza mai tare, nici durerile, nici rigiditatea, nici amortelile, nici incapacitatea de a-mi coordona miscarile mainilor, nici lipirea talpilor de podea sau arsurile, decat sa fiu ametita si sa am creierul confuz, iar carbamazepina, pe langa multe alte efecte adverse, da si ameteala si confuzie.

Există o analiză care poate indica această suferință, un medic priceput stie și o recomandă. 

Am inteles ca tratamentul pentru fibromialgie are in compozitie carba, dar intr-o concentrație mica si combinat cu altceva. Nu stiu sa spun exact, stiu că îl găsești în America și ca este recomandat in marile suferințe. 

Altfel, merge cu antiinflamatoare, dar nu pe termen lung. Eu am facut alergie la arcoxia, de era să crap. 

Bine... cel mai bun tratament este să fii zen permanent. Dar ZEN! Cine poate, eu nu. Eu m-am născut să mă enervez, să îmi tocesc nervii cu prostiile și proștii. 

Acum 18 ore, Xylia a spus:

Am luat tone de carba in anii trecuti. N-as mai lua asa ceva niciodata.

Ce fac dragutii?

Da, nu stiu ce sa zic, nu am luat. 

Drăguți sunt bine acum. Cel mare se reface după o operație de hernie cu aderență, l-am operat urgent duminică noapte, iar fetița îl păzește. 

Multumesc de întrebare :notworthy:

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 2 ore, Davi_ a spus:

 

Există o analiză care poate indica această suferință, un medic priceput stie și o recomandă. 

Am inteles ca tratamentul pentru fibromialgie are in compozitie carba, dar intr-o concentrație mica si combinat cu altceva. Nu stiu sa spun exact, stiu că îl găsești în America și ca este recomandat in marile suferințe. 

Altfel, merge cu antiinflamatoare, dar nu pe termen lung. Eu am facut alergie la arcoxia, de era să crap. 

Bine... cel mai bun tratament este să fii zen permanent. Dar ZEN! Cine poate, eu nu. Eu m-am născut să mă enervez, să îmi tocesc nervii cu prostiile și proștii. 

Da, nu stiu ce sa zic, nu am luat. 

 

Nu stiam ca exista o analiza, interesant. Oricum, mie nu mi-a fost pus diagnosticul asta, ci tot ala vechi, medicul la care m-am dus e unul f bine pregatit profesional si f dragut ca om, cum am spus si in postul anterior,  chiar mi-a facut o favoare, numai ca e f grabit, pt ca are nspe mii fe pacienti si nspe mii de chestii de rezolvat. Carbamazepina mi -a recomandat-o pt o perioada de 6 saptamani si doar o pastila seara, alături de un alt medicament pe cate nu l-as lua nici cu pistolul la tampla. :biggrin: Dupa a zis sa merg iar la el, dar eu nu am luat nici medicamentele,  nici nu m-am mai dus la el.

Nici eu nu sunt zen, sunt agitatia in persoana,  reusesc sa ii agit si zapacesc si pe cei din jur cu agitatia mea, in capul meu se invart neîncetat,  ca o morisca, zeci de ganduri, relaxare in adevaratul sens al cuvântului (gen calatorii, vacante, masaje si altele asemanatoare) nu mi-am permis si nici nu imi permit, asa ca, oricat de "supra-om" as fi si oricat as fi de priceputa in a-mi induce starea pe care o simti cand ai conditii prielnice pt relaxare, am inceput sa dau rateuri tot mai des si tot mai urat.

Nu inteleg de ce medicii recomanda antiinflamatoare la fibromialgie, cand durerile nu au o cauza fiziologica, chiar daca-s resimtite asemeni durerilor ce apar din cauze fiziologice. :sad: Mi se pare îngrozitor de trist ca stim atat de putine despre creier si sunt sanse mici sa aflam mai multe pe viitor.

Editat de Zero*
  • Like 1
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 19 ore, Zero* a spus:

Olga, tu nu ai nevoie de ajutoare ca sa dormi, ai norocul sa ai un psihic strong. Ciresele am auzit si eu ca ajuta, asa e, dar nu cred ca pot ajuta in caz de insomnie cronica, cand oricat de mult ai fi muncit in ziua aia si oricat de obosit ai fi, tot nu poti dormi.

Ciresii-mi plac foarte mult, azi am mai cumparat 15 kg ca s-a terminat pretul ieftin azi cand s-a inchis magazinul.  Le congelez , deja le-am preparat, curatat, spalat, sortat, maine le pun in pungi mai mici speciale de congelator si o sa am in amestec cu alte fructe ca mai congelez si ananas ca vineri ONLY se vinde cu 79 de centi bucata!!! se dau 4 bucati/persoana sa nu vina chinezii sa darime cladirea.   Pentru guta sint buni ciresii dar eu n-am alta boala decat sint intre ghilimele de "pre-diabet" in caz ca nu sint bolnava sa ma cheme doctorul la control sezonal.

Nici dupa accident de masina n-am nimic, cum a venit s-a si dus durerea si discomfortul.  In fiecare saptamana Vineri simteam ca ceva se ridica din mine, se evapora, zboara, iese durerea cu acel ceva pana intr-o zi cand am si uitat ca m-a durut vreodata.   Contra Guta iau tablete zilnic sa nu revina, si ma feresc de multe mancaruri care creaza Acid Uric cum ar fi conservele, mezeluri, alcool decat de ocazii speciale un pic, mancaruri grase de pe gratare, branzeturi americane si tot ce n-am chef sa mananc apartine de lista asta medicala sau alta  :o:  

Am citit pe o pagina americana despre conditia asta sa-l inteleg mai bine dar se reclama mereu la TV conditia asta dar nu ne spune mult decat sa ceara un medicament de la medic.   

Se studiaza chiar in Phoenix foarte adanc despre creier la  https://www.barrowneuro.org/   sa nu fie considerat reclama acest site, ca nu beneficiaza oricine de serviciile lor, marele boxer Muhamad Ali a fost tratat aici ca si actorul Michael J. Fox cu boala Parkinson.   

 

 

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 11 ore, Davi_ a spus:

 

[...]

Bine... cel mai bun tratament este să fii zen permanent. Dar ZEN! Cine poate, eu nu. Eu m-am născut să mă enervez, să îmi tocesc nervii cu prostiile și proștii. 

[...]

Pai asta o sa ne bage in pamant. M-ati pus pe ganduri cu mesajele voastre, Cred ca ar trebui sa vizitez un neurolog.

  • Like 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Acum 3 ore, vax a spus:

Pai asta o sa ne bage in pamant. M-ati pus pe ganduri cu mesajele voastre, Cred ca ar trebui sa vizitez un neurolog.

Nu cred ca ai patologia. Dar du-te, e bine sa-ti scoti din cap.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×