Sari la conținut
Forum Roportal
terryfire

Autorizare pesoana fizica prioiectare constructii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-ar interese cadrul legislativ privind autotorizarea persoanelor fizice in executarea proiectarii constructiilor.

Va multumesc

poate nu inteleg eu bine intrebarea, dar pentru a putea executa constructia unei cladiri, trebuie autorizatie de construire care se emite in urma prezentarii uneui proiect - PAC-. Proiectul il poate face doar un arhitect licentiat eventual o firma de arhitectura (partea arhitecturala). Pentru celelalte specialitati (structura, instalatii) se ocupa alte firme care sant coordonate de proiectantul general - firma de arhitectura-.

Fiind arhitect imi permit sa fac o mica reclama - execut proiecte pentru case si vile - 0744183930

sorry pentru reclama ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
M-ar interese cadrul legislativ privind autotorizarea persoanelor fizice in executarea proiectarii constructiilor.

Va multumesc

poate nu inteleg eu bine intrebarea, dar pentru a putea executa constructia unei cladiri, trebuie autorizatie de construire care se emite in urma prezentarii uneui proiect - PAC-. Proiectul il poate face doar un arhitect licentiat eventual o firma de arhitectura (partea arhitecturala). Pentru celelalte specialitati (structura, instalatii) se ocupa alte firme care sant coordonate de proiectantul general - firma de arhitectura-.

Fiind arhitect imi permit sa fac o mica reclama - execut proiecte pentru case si vile - 0744183930

sorry pentru reclama ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate nu inteleg eu bine intrebarea, dar pentru a putea executa constructia unei cladiri, trebuie autorizatie de construire care se emite in urma prezentarii uneui proiect - PAC-. Proiectul il poate face doar un arhitect licentiat eventual o firma de arhitectura (partea arhitecturala). Pentru celelalte specialitati (structura, instalatii) se ocupa alte firme care sant coordonate de proiectantul general - firma de arhitectura-.

Fiind arhitect imi permit sa fac o mica reclama - execut proiecte pentru case si vile - 0744183930

sorry pentru reclama :bataita:

 

stii cumva o schema de calcul (asa modo grosso) care se poate descarca de pe net, cu necesarul de materiale ?

adica daca vreau o casa de tz metri patrati cat lemn ciment etc imi trebuie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

vezi Legea 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii si Legea 10/1995 privind calitatea in constructii

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stii cumva o schema de calcul (asa modo grosso) care se poate descarca de pe net, cu necesarul de materiale ?

adica daca vreau o casa de tz metri patrati cat lemn ciment etc imi trebuie.

calculul de materiale il face arhitectul la faza PT (proiect tehnic), pretul pentru cantitatea de materiale il da un devizier. Un pret pe mp construit il poti afla de la constructor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Asa-i, ai dreptate, dar eu asta am intrebat doar.

calculul de materiale il face arhitectul la faza PT

 

Am crezut ca-mi dai tu o schema cat de cat.

Eu am tot cautat si n-am gasit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate nu inteleg eu bine intrebarea, dar pentru a putea executa constructia unei cladiri, trebuie autorizatie de construire care se emite in urma prezentarii uneui proiect - PAC-. Proiectul il poate face doar un arhitect licentiat eventual o firma de arhitectura (partea arhitecturala). Pentru celelalte specialitati (structura, instalatii) se ocupa alte firme care sant coordonate de proiectantul general - firma de arhitectura-.

Fiind arhitect imi permit sa fac o mica reclama - execut proiecte pentru case si vile - 0744183930

sorry pentru reclama :)

Nu cumva arhitectul este de fapt,un soft CAD ? :pardon:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×