Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Buna seara,

 

Urmaresc de ceva vreme acest forum si m-a ajutat in anumite situatii mult. Multe opinii si diferiti oameni mai mult sau mai putin iesiti din 'script' care prin mesajele lor reusesc sa transmita un mesaj benefic pentru cei care se straduiesc sa se 'lumineze' si doresc sa fie liberi, felicitarile mele!

Am trecut prin aceasta etapa, care nu s-a incheiat (si nici nu cred ca exista un 'sfarsit' pentru o astfel de schimbare), insa de cateva luni intampin o problema la care desi lucrez de zor, sunt momente in care este mai greu decat depasirea scriptului in sine, sau cel putin asa le percep eu, si as dori o indrumare/sfaturi de la oameni care au trecut prin ceva similar.

Cum sa fac fata faptului ca multi prea multi oameni traiesc in acest mod fara a avea dorinta de a schimba ceva si refuza cu desavarsire in a isi da o sansa?

Ma inspamanta acest lucru, si ma intristeaza (ok, sunt constienta de faptul ca ceea ce am scris spune ceva despre mine si rezistentele pe care mi le-am creat eu la propria-mi schimbare), insa sunt momente cand este peste puterea mea de intelegere de ce oameni refuza sa isi acorde o sansa chiar si atunci cand sunt in situatii dezastruase si asta se intampla cand intru in contact o perioada mai lunga de timp cu ei, si cum putini sunt cei care sunt iesiti din 'script' sau au avut sansa de a fi crescuti in familii normale, (putine insa exista si asa ceva), pt ca alaturi de ei cumva imi reincarc 'bateriile'.

 

 

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu vor , nu sunt constienti , nu au mijloacele necesare ca sa poata iesi din script.

 

Cand iti vei rezolva problemele majore ale scriptului tau , treptat , ii vei putea accepta si pe ceilalti indiferent de ce scripturi au.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scriptul este facut in asa mod incat sa nu te lase nici sa iesi din el si nici macar sa admiti ca ceva nu-i ok

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Wow, ce spui ? Chiar asa?!

Asta este modul in care tu percepi acest lucru. Pentru ca tu nu poti face ceva, nu inseamna ca toti sunt incapabili de asta. :spiteful:. Dar este f interesant cum proiectezi propriile escuri asupra celor din jur. Fix ca in script..."nu sunt eu de vina, este altul, mama-natura,parintii odiosi, Dzeu care nu m-a iubit ca pe altii, scriptul cel malefic care ma tine incatusat si legat la ochi, toti aia din jur, etc...numai eu nu am responsabilitate, sunt mic si nevinovat."

In afara de "Ce spui dupa buna ziua", care are multe aberatii prin ea( si terapie DELOC), sau din scrierile de pe aici( mai mult sau mai putin corecte), ai mai auzit tu vreodata, pana intrasi pe roportal, de script?!

Editat de Laughlin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stiu ca treptat voi reusi acest lucru, insa ceea ce ma deranjeaza sunt momentele in care sunt prinsa 'intre trepte', acolo e buba ca ma dezorienteaza puternic si nu am gasit inca acel ceva care sa ma ajute, pana acum a tot sclipit ici, colo cate ceva care sa ajute sa trec peste situatii mult mai grele, insa aici...e un fel de 'blank' ...

ghilimelele de rigoare au fost puse datorita semantici pe care 'scriptul' il poate lua in functie de cine citeste, si cum unul dintre useri a postat o descriere foarte clara si eleborata incat e greu de crezut ca nu poate fi inteles sensul, am folosit acest cuvant tocmai pentru a face comunicarea/intelegerea cat mai constructiva, psihologia nefiind cea mai exacta stiinta, si cine ajunge sa posteze pe acest topic, cel mai probabil a facut macar un scurt review pe posturile anterioare, asa ca 'scriptul' faciliteaza intelegerea cat mai apropiata de ceea ce se discuta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stiu ca treptat voi reusi acest lucru, insa ceea ce ma deranjeaza sunt momentele in care sunt prinsa 'intre trepte', acolo e buba ca ma dezorienteaza puternic si nu am gasit inca acel ceva care sa ma ajute, pana acum a tot sclipit ici, colo cate ceva care sa ajute sa trec peste situatii mult mai grele, insa aici...e un fel de 'blank' ...

Acel ceva nu exista. Esti numai tu cu tine. Asa este iesirea din script. Singur. Nu exista nimic palpabil sa te motiveze. Singura motivatie este simtul datoriei, faptul ca iti faci datoria fata de tine. Daca il ai, renunti la script, daca nu, ramai si faci sau nu mici modificari, care sa te ajute sa supravietuiesti mai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:spiteful:

 

pentru a putea intelege mai bine, te rog sa te hotaresti, exista sau nu motivatie?!

 

"Nu exista nimic palpabil sa te motiveze. Singura motivatie este simtul datoriei, faptul ca iti faci datoria fata de tine"

 

eu sunt convinsa ca motivatia este esentiala in tot acest demers, altfel as fi putut foarte bine sa stau cum eram si sa nu fac nimic pentru a fi eu insami. si la fiecare hop pe care l-am trecut am cautat si am gasit acel ceva care sa ma ajute, lucru care il fac si acum insa la o scara mai mare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cum sa fac fata faptului ca multi prea multi oameni traiesc in acest mod fara a avea dorinta de a schimba ceva si refuza cu desavarsire in a isi da o sansa?

Ma inspamanta acest lucru, si ma intristeaza (ok, sunt constienta de faptul ca ceea ce am scris spune ceva despre mine si rezistentele pe care mi le-am creat eu la propria-mi schimbare), insa sunt momente cand este peste puterea mea de intelegere de ce oameni refuza sa isi acorde o sansa chiar si atunci cand sunt in situatii dezastruase si asta se intampla cand intru in contact o perioada mai lunga de timp cu ei, si cum putini sunt cei care sunt iesiti din 'script' sau au avut sansa de a fi crescuti in familii normale, (putine insa exista si asa ceva), pt ca alaturi de ei cumva imi reincarc 'bateriile'.

 

 

Multumesc

Nu cred ca e cazul sa-ti bati capul cu asta, schimba-te pe tine si poate asa o sa-i schimbi si pe cei din jur. Nu exista perfectiune in lumea din jur si chestia asta ar trebui sa-ti fie foarte clara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ai mai auzit tu vreodata, pana intrasi pe roportal, de script?!

 

Ce vrei sa zici cu intrebarea asta?

 

Singura motivatie este simtul datoriei, faptul ca iti faci datoria fata de tine.

 

Chiar daca asta implica sa afectezi negativ alte persoane?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:spiteful:

 

pentru a putea intelege mai bine, te rog sa te hotaresti, exista sau nu motivatie?!

 

"Nu exista nimic palpabil sa te motiveze. Singura motivatie este simtul datoriei, faptul ca iti faci datoria fata de tine"

eu sunt convinsa ca motivatia este esentiala in tot acest demers, altfel as fi putut foarte bine sa stau cum eram si sa nu fac nimic pentru a fi eu insami. si la fiecare hop pe care l-am trecut am cautat si am gasit acel ceva care sa ma ajute, lucru care il fac si acum insa la o scara mai mare.

Se vede bine ce am scris? Eh, cand o sa fie simtul datoriei palpabil, o sa il si vezi. Si o sa te ajute sa te sprijini la propriu pe el.

Pana atunci nu exista nimic palpabil sa te motiveze.

 

Ce vrei sa zici cu intrebarea asta?

Fix ce am si zis. Incearca sa gandesti si singur.

 

 

Chiar daca asta implica sa afectezi negativ alte persoane?

Ce te intereseaza ce interpretari dau altii unor lucruri pe care tu le exprimi FOARTE CLAR? Nimeni nu poate afecta pe nimeni. Fiecare isi dezvolta singur sentimentele, functie de cum a fost invatat sa simta in anume situatii. Deci, ce te preocupa pe tine ca X sau Y delireaza si decid sa simta bazaconii, daca tu te-ai comportat corect si ti-ai facut cum trebuie partea ta de treaba? ;)

Tu fa-ti partea ta de datorie, lasa datoria celorlalti pe seama lor, nu te mai preocupa sa le-o preiei.

Editat de Laughlin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×