Sari la conținut
Forum Roportal
NASTYPRIMUL

Vedere in relief pe monitor

Postări Recomandate

Dupa citeva ore de uitat pe monitor vad in relief pe diferentele de culoare dar daca fondul e o culoare mai inchisa.

Ce ar putea fi asta. Mie imi place. Am un prezbitism de vreo 2,25.

Nu am avut probleme cu vederea. Cind eram tinar ma distra acuitatea cu care vedeam la distanta, si scrisul extrem de mic pe care il vedeam.

Acum am probleme cu bila si racesc usor la cap dar nu intotdeauna. Stiu ca meridianul bilei se opreste deasupra ochilor.

Nu am facut control la ochi.

Editat de NASTYPRIMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa citeva ore de uitat pe monitor vad in relief pe diferentele de culoare dar daca fondul e o culoare mai inchisa.

Ce ar putea fi asta.

 

 

Iluzie optica. :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

adica cum vezi in relief? vezi dealurile, muntii, apele, blocurile, ...balcoanele de la blocuri....asa, cu formele lor....naturale, da la scara 1:1000?

si daca vrei sa......pui mana ce se intampla? :lol: :P :cheer: :clap:

 

din ce ai scris se intelege ca ai avea peste 100 de ani.....daca inca mai vezi sa tastezi, si mai vezi si-n relief frumusetile....blocurilor, io zic ca esti tare. pe bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Dupa citeva ore de uitat pe monitor vad in relief pe diferentele de culoare dar daca fondul e o culoare mai inchisa.

Ce ar putea fi asta. Mie imi place. Am un prezbitism de vreo 2,25.

Nu am avut probleme cu vederea. Cind eram tinar ma distra acuitatea cu care vedeam la distanta, si scrisul extrem de mic pe care il vedeam.

Acum am probleme cu bila si racesc usor la cap dar nu intotdeauna. Stiu ca meridianul bilei se opreste deasupra ochilor.

Nu am facut control la ochi.

Si eu vad in relief imaginea de pe monitor in special filme, cand ma fortez sa o vad asa. Cred ca este un calcul automat pe care il face creierul daca ne dam silinta. Profunzimea imaginii este de fapt un calcul in creier. Trebuie doar sa obisnuim creierul sa decodeze/recalculeze imaginea 3D.

 

Deci te cred, mai mult, m-am jucat cu efectul asta, chiar eram fascinat intr-un timp sa vad filmele in relief. Desi ca sa vad o imagine foarte bine scoasa in relief, pierd din detalii. Interesant totusi.

 

In concluzie, cum eu nu am nici o problema cu ochii, probabil nici tu nu ai. :doh:

 

 

 

PS Vrei sa te invat o metoda sa privesti aurul marit de vreo 300 de ori (ca la un mini-microscop) dar cu ochiul liber? :lol:

 

adica cum vezi in relief? vezi dealurile, muntii, apele, blocurile, ...balcoanele de la blocuri....asa, cu formele lor....naturale, da la scara 1:1000?

si daca vrei sa......pui mana ce se intampla? :clap: 8) 8) :good:

Vezi ca la filmele cu ochelari, formele, obiectele ies din ecran, sau intra, depinde de profunzime. Normal ca daca intinzi mana atingi doar aerul sau ecranul. :hi:

 

Stii ca poti vedea acasa pe computer filmele 3D de la cinema. Iti trebuie doar ochelarii. Si bineinteles filmul :o:

 

Dar efectul de care vorbeam se poate obtine cu ochiul liber, daca il obisnuiesti, dintr-o imagine 2D. Nu este la fel de perfect ca cel cu ochelari si film special 3D, dar este oricum interesant ca totusi se creaza un efect destul de clar observabil dintr-o imagine 2D cu ochiul liber.

 

Ce poate crea efectul? Cred eu, doar un calcul in creier. Ca sa-l obtii, te relaxezi, si in loc sa focalizezi un punct pe ecran (in loc sa privesti detaliile), cuprinzi in atentia privirii intreg ecranul. Daca esti obosita o sa reusesti mai usor. Incerca sa stai intinsa, in orice caz complet relaxata, ca sa nu-ti ocupe corpul atentia, ai nevoie de extinderea atentiei. Partea grea este ca suntem obisnuiti sa focalizam in mod normal detaliul, si nu intregul. Incearca sa vezi daca reusesti. Eu reusesc, se pare ca si NASTY.

 

PS Vrei sa te invat o metoda sa privesti aurul marit de vreo 300 de ori (ca la un mini-microscop) dar cu ochiul liber? :P

Ia zi NASTY, vrei secretul, sau il stii? :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti "medica"?

 

Nu sunt...insa m-am documentat :P

 

Cred ca pixelii iti joaca feste ,iar ochii tai se lasa prea usor amagiti. :lol: Marimea si forma pixelilor pot determina aparitia unor efecte,printre care si pe cel de treapta,de unde si vederea 3D pe care o acuzi .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu sunt...insa m-am documentat :)

 

Cred ca pixelii iti joaca feste ,iar ochii tai se lasa prea usor amagiti. :hi: Marimea si forma pixelilor pot determina aparitia unor efecte,printre care si pe cel de treapta,de unde si vederea 3D pe care o acuzi .

S-ar putea sa fie asta. Vad in relief dupa mai mult de 5 ore, si pe fonduri de culoare. Cele deschise diferentiat de cele inchise. E chiar hazliu. Ca nu mai vad plat ci numai in relief. Dupa o pauza cu somn, trece. Totusi vroiam parerea unui medic. Ca pe mine asta nu ma deranjeaza.

 

adica cum vezi in relief? vezi dealurile, muntii, apele, blocurile, ...balcoanele de la blocuri....asa, cu formele lor....naturale, da la scara 1:1000?

si daca vrei sa......pui mana ce se intampla? :P :P :P :P

 

din ce ai scris se intelege ca ai avea peste 100 de ani.....daca inca mai vezi sa tastezi, si mai vezi si-n relief frumusetile....blocurilor, io zic ca esti tare. pe bune.

Nu draga...am 156 ani, si merg in miini, cu piciorele in sus. Deh, virsta. :friends:

 

Topicul e clar....vedere in relief pe monitor, nu la balcoane....Alea sint oricum in relief, nu plate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu aici arati o iluzie optica. Pippo a spus ca si el are. E un relief de maxim 2 cm, format din formele colorate. Nu formele in sine. Si ramine constant pe imaginea respectiva. dar acum am pus monitorul la distanta mai mare de nevoie si nu mai vad asa.

Era mai mult un fapt divers. ca nu ma deranjeaza.

A, da , vad asa si pe DOS, si rezolutii f mici.

Editat de NASTYPRIMUL

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×