Sari la conținut
Forum Roportal
octav.c

Despre... mar si pacatul pri...mar

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am selectat textele din Facere referitor la asa numitul "pacat primar", si astfel alaturate, mi-au relevat cateva nelamuriri si contradictii, pe care vi le impartasesc, cu speranta ca exista pe tot acest Forum, macar un om care ma poate lamuri...

 

 

 

9.Şi a făcut Domnul Dumnezeu să răsară din păm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Un al nume al sarpelui este "Inselatorul", nu avea nici un interes sa le spuna adevarul celor doi, ci sa-i faca sa pacatuiasca. Normal ca ceea ce spune el se contrazice cu ce spune Dumnezeu.

Au vazut ca erau goi, pentru ca au inceput sa aiba constiinta de sine.Au devenit constienti de ceea ce inseamna bine si rau, evident.

Dupa parerea mea, pomul vietii se refera la viata vesnica. Cand Dumnezeu le-a zis ca vor muri, nu s-a referit la moartea fizica, ci la cea spirituala. Faptul ca au mancat i-a indepartat de Dumnezeu - s-au ascuns. Au incalcat porunca lui => au pacatuit. Pacatul il face pe om sa se rusineze de Dumnezeu, sa fuga si sa se ascunda, crezand ca Dumnezeu nu il va gasi.

Nu cred ca Dumnezeu se opune ca omul sa traiasca vesnic, dimpotriva, dar nu cred ca asta se refera la vesnicia trupului, cel putin nu acum, ci atunci cand va un pamant nou (cititi in Apocalipsa). Nici un om nu a trait vesnic, dar nu asta a fost intentia initiala a lui Dumnezeu. Daca oamenii nu ar fi mancat din pomul interzis, probabil ar fi trait vesnic. Pacatul a adus moartea trupului.

 

cu un mic amendament, chiar daca nu are nici o importanta - nu scrie nicaieri ca era un MAR. :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca fiecare, atat Dumnezeu cat si Lucifer, le-a zis adevarul, dar sub alta forma. E ca si cum un parinte i-ar spune copilului ca, daca fumeaza nu stiu ce drog, o sa moara, iar un dealer i-ar prezenta "avantajele".

 

Nu stiu daca e atat de important ce fruct era, daca era mar, para, rodie, smochina sau altceva care la noi nici nu a mai ajuns... Poate nici nu era un fruct in sine, poate era cu totul altceva. Ce importanta are?

 

Dar atunci de ce textul spune: "au cunoscut că erau goi, şi au cusut frunze de smochin şi şi-au făcut acoperăminte."

Nu te ascunzi de Dumnezeu imbracandu-te.

Ci doar goliciunea...

Absolut, dar, la viteza, probabil ca nu s-au gandit ca Dumnezeu oricum ii va gasi. A fost o scapare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un al nume al sarpelui este "Inselatorul", nu avea nici un interes sa le spuna adevarul celor doi, ci sa-i faca sa pacatuiasca. Normal ca ceea ce spune el se contrazice cu ce spune Dumnezeu.

Au vazut ca erau goi, pentru ca au inceput sa aiba constiinta de sine.Au devenit constienti de ceea ce inseamna bine si rau, evident.

Dupa parerea mea, pomul vietii se refera la viata vesnica. Cand Dumnezeu le-a zis ca vor muri, nu s-a referit la moartea fizica, ci la cea spirituala. Faptul ca au mancat i-a indepartat de Dumnezeu - s-au ascuns. Au incalcat porunca lui => au pacatuit. Pacatul il face pe om sa se rusineze de Dumnezeu, sa fuga si sa se ascunda, crezand ca Dumnezeu nu il va gasi.

Nu cred ca Dumnezeu se opune ca omul sa traiasca vesnic, dimpotriva, dar nu cred ca asta se refera la vesnicia trupului, cel putin nu acum, ci atunci cand va un pamant nou. Nici un om nu a trait vesnic, dar nu asta a fost intentia lui Dumnezeu. Daca oamenii nu ar fi mancat din pomul interzis, probabil ar fi trait vesnic. Pacatul a adus moartea trupului.

 

Atenta si prezenta ca intotdeauna.

Iti multumesc.

Adevarat ca porunca a fost incalcata, si asta nu se cheama ca ar fi un lucru bun. Categoric.

 

Totusi, inselatorul sarpe nu a mintit...

El le-a spus exact ceea ce gandea si Dumnezeu: daca vor manca, nu vor muri (cum ii anuntase Dumnezeu), ci "că

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca fiecare, atat Dumnezeu cat si Lucifer, le-a zis adevarul, dar sub alta forma. E ca si cum un parinte i-ar spune copilului ca, daca fumeaza nu stiu ce drog, o sa moara, iar un dealer i-ar prezenta "avantajele".

 

"cu un mic amendament, chiar daca nu are nici o importanta": fumatul este daunator. Cunoasterea binelui si raului nu.

Ba este chiar benefica.

 

 

 

Lucifer? Era pe atunci? Nu credeam.

Adica nu este pomenita, in Facere, facerea sau macar transformarea lui. Sau nu vad eu unde?

 

 

 

 

 

Daca oamenii nu ar fi mancat din pomul interzis, probabil ar fi trait vesnic. Pacatul a adus moartea trupului.

 

Am vrut sa te intreb, cu speranta, ca te referi la asa numitul suflet nemuritor, si nu la trup, caci altfel am fi fost cateva sute de miliarde de oameni. Si probabil ca singura sursa de mancare am fi fost chiar... noi insine.

Ca altceva nu ar mai fi putut exista pe lume.

 

Dar apoi am vazut ca spui: "Pacatul a adus moartea trupului."

Deci chiar la om- trup si suflet te-ai referit?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cita T, daca incerci sa intelegi Geneza ad-literam sub forma materiala, niciodata nu vei gasi raspunsuri concrete la intrebarile tale. Atat geneza ( mai ales...) cat si intreaga biblie se inteleg duhovniceste. Daca tu crezi ca evenimentele petrecute in acea 'gradina" au fost sub forma materiala, vei merge din contradictii in contradictii si nu vei fi lamurit niciodata in privinta acelor lucruri descrise in Geneza. daca tu crezi ca acolo erau pomi asa cum ii percepem noi ca oameni, adica niste copaci, daca tu crezi ca acel rod reprezenta un mar, daca tu crezi ca satan avea infatisarea unui animal, precum sarpele, daca tu intelegi prin "GOL" goliciune trupeasca...etc., tot nelamurit vei ramane. Nimic din ce s-a petrecut in acea "gradina" din Eden nu a fost sub forma vizibila, materiala, palpabila. Cine crede ca acele evenimente cat si lucruri s-au petrecut in materie, cade in penibil si toate raspunsurile pe care le va gasi nu vor fi decat de domeniul S.F.-ului si a desenului animat.

 

Atentie mare, nu incerca sa il gasesti pe Dumnezeu vinovat !

Editat de adicel

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hei! -ai dreptate Cita,Dumnezeul Bibliei a mintit fara jena,si din text reiese asta,fara putinta de tagada...de fapt,sarpele pare sa fie chiar personajul pozitiv...incearca sa-i ajute pe cei doi.

Din pacate,Biblia e plina de asemenea chestii,foarte ne-divine...Dumnezeul Bibliei,apare adesea ca mincinos,crud,despotic,sadic chiar,profund nedrept,partinitor,intolerant...numai bun nu.

Sfatul meu,e sa iei de acolo,ca si din alte carti ,,sfinte'' doar ceea ce este bun.

Feleicitari pentru atentia cu care ai citit textul,si discernamantul cu care l-ai analizat. ;) :) :o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce inseamna "ca unul dintre Noi"?

 

Intrebare la care m-am gandit de multe ori.Ce vrea sa insemne faptul ca Dumnezeu vorbeste depre propria-I persoana folosind pluralul?

Sau e o referire la existenta a inca cel putin o ,,persoana" si cine ar fi ea?

 

In Facerea,citez din memorie,se spune:

 

,,Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra..."

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebare la care m-am gandit de multe ori.Ce vrea sa insemne faptul ca Dumnezeu vorbeste depre propria-I persoana folosind pluralul?

Sau e o referire la existenta a inca cel putin o ,,persoana" si cine ar fi ea?

 

In Facerea,citez din memorie,se spune:

 

,,Sa facem om dupa chipul si asemanarea noastra..."

nu toate cartile considerate biblice au fost acceptate de cultele oficiale . exista si cartea lui Enoh care ne spune ce a creat Dumnezeu inainte de om si lumea lui mai intii pe sine asta o vedem si din biblie: la inceput afost Cuvintul si Cuvantul era cu Dumnezeu si Dumnezeu era Cuvantul apoi ingerii si lumea lor [Gabriel Mihaiel Azaziel chiar si pe infamul Sataniel etc]

 

cit priveste ce s-a intimplat cu amagirea Evei chiar credeti ca era atita necaz pentru un mar ? biblia este matematica lui Dumnezeu si este greu de descifrat eu stiu ceva dar ma cre deti fara probe sau macar vreti sa auziti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se zice ca Dumnezeu este atotstiutor nu?

Deci stia dinainte de a-l face pe om ca daca il pune in acea gradina si ii zice sa nu mance din pomul nu stiu care , o va face , apoi tot el se manie ? :o: si ii mai si izgoneste ... suna nu a ceva "divin" cu dragoste neconditionata !

Adica rationati putin, cand vrei ca sa nu ii dai un anumit fel de "mar" unui copil nu te duci la el si ii zici nu manca din exact marul asta? sau pur si simplu il pui intr-un loc unde nu exista marul respectiv ..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×