Sari la conținut
Forum Roportal
Rami

Credite in timpul crizei

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce faci daca banca iti mareste dobanda la credit?

 

Tot mai multe persoane au fost instiintate in ultima perioada de catre banca finantatoare ca li s-a marit dobanda. Ce este de facut in astfel de situatii? Firesc, primul lucru este sa te asiguri ca banca avea dreptul sa faca acest lucru. Daca in contract nu exista prevederi care sa-i permita creditorului sa umble la costurile imprumutului, atunci poti refuza sa platesti suma solicitata in plus fata de rata normala si te poti adresa autoritatilor abilitate sa desfasoare cercetari in acest sens.

In situatia in care decizia bancii de a majora dobanda are acoperire contractuala, atunci poti incerca sa reesalonezi creditul. Desi perioada in care ramai dator fata de banca se lungeste, reesalonarea este singura solutie prin care mai poti obtine rate mai mici.

Sursa: Romania Libera

 

 

 

Datornicii la banci, executati doar cu acordul lor

 

Un proiect legislativ votat in unanimitate de Comisia juridica a Senatului propune ca bancile sa nu mai poata trece la executare silita dec

Editat de bydy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

veste buna daca se face ceva care sa vina in apararea si ajutorul cetateanului .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
veste buna daca se face ceva care sa vina in apararea si ajutorul cetateanului .

 

nu te supara, dar "cetateanul" trebuia sa citeasca contractul inainte sa il semneze. Acolo scrie clar ca banca poate modifica dobanda, iar daca scrie asa e foarte probabil sa se si intample acest lucru.

 

In alte perioade ai fi putut sa refinantezi creditul la o banca unde iti convine dobanda. Acum e mai greu si singura varianta e sa dai creditul inapoi.. ceea ce banui ca nu e chiar usor de facut.

 

Deci nu prea ai variante, e un contract semnat de tine, pe care cam trebuie sa il respecti..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ba tocmai, proiectul legislativ propune ca bancile sa nu mai poata trece la executare silita a clientilor cu probleme decat dupa ce le propun mai multe variante de refinantare sau de reesalonare a creditului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu te supara, dar "cetateanul" trebuia sa citeasca contractul inainte sa il semneze. Acolo scrie clar ca banca poate modifica dobanda, iar daca scrie asa e foarte probabil sa se si intample acest lucru.

 

In alte perioade ai fi putut sa refinantezi creditul la o banca unde iti convine dobanda. Acum e mai greu si singura varianta e sa dai creditul inapoi.. ceea ce banui ca nu e chiar usor de facut.

 

Deci nu prea ai variante, e un contract semnat de tine, pe care cam trebuie sa il respecti..

 

bineinteles ca daca ai semnat trebuie sa respecti , dar ca masuri generale daca cetateanul este tutelat in acest moment dificil este binevenita masura

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba tocmai, proiectul legislativ propune ca bancile sa nu mai poata trece la executare silita a clientilor cu probleme decat dupa ce le propun mai multe variante de refinantare sau de reesalonare a creditului.

 

Asta e logic! :jester: Asa se procedeaza de la bun-inceput.

Deci Liderii nosti au mai aruncat o stire de SecondHand cu intentia de a mai spala putin ochii si mintea (deja spalate) bravilor cetateni romani.

Pentru banca, nu apartamentul, etc. cumparat intr-un bloc din anii '65 care in perioada de criza valoreaza 0,e important. Bancile traiesc din acordare de credite respectiv dobanzile si comisioanele primite de la clienti. Ce se intampla la ora actuala in Romania e defapt camatarie legala.

Dar singurii vinovati pentru asta sunt cetatenii care consuma de 3 ori mai mult decat produc.

Si sincer din pdv economic si capitalist)... daca as avea o banca sau o firma de acordare credite...si eu as mari dobanzile pana la punctul maxim... De ce? pentru ca cetateanul e prost si face tot posibilul sa plateasca.

 

Consum(are) placut(a)!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca e bine sa avem ochii si mintea spalate. Putina curatenie nu strica..

 

Cetateanul plateste de frica sa nu ramana fara apartament. Singura solutie e sa incerce o refinantare sau sa nu plateasca vreo cateva luni si dupa aia sa ceara o reesalonare a datoriilor (situatie mai neplacuta pt ca se mai aduna si penalitati, dar are avantajul ca poate scadea suma totala platita lunar insa nu si dobanda)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandesc cu groaza la termenul de "credit". Bine ca nu am apelat niciodata la credite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rami, si tu esti incurcata cu banca?

 

 

Ma gandesc cu groaza la termenul de "credit". Bine ca nu am apelat niciodata la credite.

Eu n-am prea avut alta varianta ... de unul am scapat si altul l-am reesalonat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rami, si tu esti incurcata cu banca?

 

vreo 3 banci ,mai precis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×