Sari la conținut
Forum Roportal
florinno1

am 2 sisteme de operare. cum scot unul?

Postări Recomandate

salutare! mi am luat un laptop Dell vostro A840. Am instalat XP ul. Problema e k nu am stiut k nu merge sunetu decat cu vista instalat. am instalat si vista. Si pentru ca partitia unde am instalat XP ul era de 10 giga nu incaput vista pe acea partitie ci am instalat pe alta. Cum sterg XP ul? va rog.....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. nu stiu cine te-a mintit ca nu merge sunetul decat cu vista....toata problema e ca vista gaseste automat dirvere pe cand la xp trebuie instalate manual de aici si lipsa sunetului in xp

 

2. te-ai gandit vreo secunda sa instalezi vista in loc de xp nu peste xp?

 

3. acum cea mai buna solutie e sa formatezi tot caclulatorul si sa instalzi un singur sistem de operare preferabil vista daca nu vrei sa ti bati capul cu drivere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1. nu stiu cine te-a mintit ca nu merge sunetul decat cu vista....toata problema e ca vista gaseste automat dirvere pe cand la xp trebuie instalate manual de aici si lipsa sunetului in xp

 

2. te-ai gandit vreo secunda sa instalezi vista in loc de xp nu peste xp?

 

3. acum cea mai buna solutie e sa formatezi tot caclulatorul si sa instalzi un singur sistem de operare preferabil vista daca nu vrei sa ti bati capul cu drivere.

 

 

am instalat automat driverele pt XP si nu a mers sunatul. am gasit pe forum inca 10 persoane cu aceeasi problema si au instalat vista si apoi a mers sunetu.

sigur k m am gandit sa inst vista in loc XP dar ameam partitia de 10 giga. io am avut la dispozitie doar vista Ultimate care depasea 10 giga.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

puteai sa stergi ambele partitii faceai C:\ de 30 Gb sa ai loc si de sistem si programe si eventuale update-uri si resul D:\ app driverele alea sunt de xp sau de vista?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
puteai sa stergi ambele partitii faceai C:\ de 30 Gb sa ai loc si de sistem si programe si eventuale update-uri si resul D:\ app driverele alea sunt de xp sau de vista?

 

 

am si drivere de vista care au mers , dar si de xp la care nu a mers sunetul

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

inseamna ca driverul de sunet nu era bun daca vrei musai xp dupa ce il instalezi intra pe net pe site-ul producatorului si downloadeaza driverul bun pt placa ta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
inseamna ca driverul de sunet nu era bun daca vrei musai xp dupa ce il instalezi intra pe net pe site-ul producatorului si downloadeaza driverul bun pt placa ta...

 

 

nu vreau xp ci vista k asa merge sunetu. pe siteul producatorului nbu esista decat pentru vista drivere. de fapt io vreau sa scap de xp. cum fac?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu vreau xp ci vista k asa merge sunetu. pe siteul producatorului nbu esista decat pentru vista drivere. de fapt io vreau sa scap de xp. cum fac?

reinstaleaza sistemul si sterge ambele partitii pe care le-ai facut (evident dupa ce ti-ai salvat datele in alta parte). :D

Incearca Windows 7, are compatibilitate de drivere cu Vista si se misca mult mai bine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

momentan e beta si expira licenta pt el pe 1 august.....e adevarat ca este misto si eu il folosesc dar daca nu vrea sa reinstaleze sistemul peste cateva luni sa ramana la vista...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salutare! mi am luat un laptop Dell vostro A840. Am instalat XP ul. Problema e k nu am stiut k nu merge sunetu decat cu vista instalat. am instalat si vista. Si pentru ca partitia unde am instalat XP ul era de 10 giga nu incaput vista pe acea partitie ci am instalat pe alta. Cum sterg XP ul? va rog.....

in XP trebuie instalat prima oara driverul UAA si apoi dai restart si dupa asta driverul placii de sunet

P.S. istaleaza mai bine Vista si daca vrei dual boot bagai in partitia cu 10Gb UBUNTU 8.10 merge netu super pt vista cauta 10 etape tweak speed vista e simplu uite ti am dat un atasament

tweaks_vista.txt

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×