Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma numesc Alex si am o problema la varsta de 24 de ani.Am parul foarte rar in cap si as vrea sa intreb daca are cineva vreo sugestie sau vreun tratament pentru inmultirea parului din cap.Va multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De vreo 2luni am o problema, observ cum din paru des pe care il aveam, acum se rareste. Banuiesc ca o fi din cauza ca mi se exfoliaza pielea scalpului, dar nu sunt sigur. Momentan fac un tratament cu Nizoral sampon, ma spal de 2 ori pe saptamana cu el si vad ca a mai incetat sa se exfolieze pielea, dar totusi sunt ingrijorat sa nu-mi cada de tot parul. Vreun sfat ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ia de la farmacie vitamina A si ia asa cum scrie in prospect. Din cate imi amintesc , pastilutele alea mov, marunte, se iau cate una dupa mesele principale, adica trei pe zi. Vezi si tu cum gasesti.

In fiecare zi mananca un morcov crud. Din asta romanesc. asta cu pastilele si morcovul, timp de o luna, nu mai mult.

Nu arunca banii aiurea oe sampoane scumpe sau pe chestii scumpe de aplicat pe cap. Fa-ti o masca din galbenus de ou, ulei de ricin si de masline si stai cu ea pe cap vreo ora. Cam odata la tre-patru zile.

P-orma, dupa ce te speli si se usuca, pune pe par putin ulei de masline. Ca si cum te-ai da cu gel. Daca gasesti ulei de masline din acela special pentru par, e si mai bine.

Atat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De vreo 2luni am o problema, observ cum din paru des pe care il aveam, acum se rareste. Banuiesc ca o fi din cauza ca mi se exfoliaza pielea scalpului, dar nu sunt sigur. Momentan fac un tratament cu Nizoral sampon, ma spal de 2 ori pe saptamana cu el si vad ca a mai incetat sa se exfolieze pielea, dar totusi sunt ingrijorat sa nu-mi cada de tot parul. Vreun sfat ?

garantat --MINOXIDIL 5%--

la noi in tara se gaseste sub forma de HAIR GROW..

============================

de 2 ori pe zi se freaca da disk capul pana iti ia foc..

se dau pufuri in numar de 8 dimineata si 8 seara pe zona cu broblem si se freaca bine pana se inroseste pielea capului..

daca esti fata nu-ti recomand aceasta solutie --Minoxidil--deoarece iti vor creste sprancenele ca lui Mircea Albulescu si nu glumesc cand spun asta.

daca esti baiat---foloseste cu incredere.

=============================

inainte de toate da o fuga pana la dermatolog si vezi care este posibilul motiv pentru care tie iti cade parul..

lipsa de vitamine, stresul,eczeme, ciuperci--sunt posibile cauze pe care tebuie sa le iei in calcul...

 

bafta si sa ai parte de frizer toata viata.

 

Ia de la farmacie vitamina A si ia asa cum scrie in prospect. Din cate imi amintesc , pastilutele alea mov, marunte, se iau cate una dupa mesele principale, adica trei pe zi. Vezi si tu cum gasesti.

In fiecare zi mananca un morcov crud. Din asta romanesc. asta cu pastilele si morcovul, timp de o luna, nu mai mult.

Nu arunca banii aiurea oe sampoane scumpe sau pe chestii scumpe de aplicat pe cap. Fa-ti o masca din galbenus de ou, ulei de ricin si de masline si stai cu ea pe cap vreo ora. Cam odata la tre-patru zile.

P-orma, dupa ce te speli si se usuca, pune pe par putin ulei de masline. Ca si cum te-ai da cu gel. Daca gasesti ulei de masline din acela special pentru par, e si mai bine.

Atat.

viermi pisati, muste zdrobite si niste voodo in fata focului seara pe luna plina..

auuuuuuuu

===========

:D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ia de la farmacie vitamina A si ia asa cum scrie in prospect. Din cate imi amintesc , pastilutele alea mov, marunte, se iau cate una dupa mesele principale, adica trei pe zi. Vezi si tu cum gasesti.

In fiecare zi mananca un morcov crud. Din asta romanesc. asta cu pastilele si morcovul, timp de o luna, nu mai mult.

Nu arunca banii aiurea oe sampoane scumpe sau pe chestii scumpe de aplicat pe cap. Fa-ti o masca din galbenus de ou, ulei de ricin si de masline si stai cu ea pe cap vreo ora. Cam odata la tre-patru zile.

P-orma, dupa ce te speli si se usuca, pune pe par putin ulei de masline. Ca si cum te-ai da cu gel. Daca gasesti ulei de masline din acela special pentru par, e si mai bine.

Atat.

 

Si tratamentul asta cat timp trebuie facut?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca esti barbat, si probabil trecut de 20 ani de ani, principala cauza a caderii parului este DHT-ul, responsabil pentru caderea parului la 98% dintre barbati.

poti sa mananci morcovi pana te transformi in iepure :P) solutia este sa stopezi conversia testosteronului cu 5 alpha reductoza in dihidro-testosteron.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De vreo 2luni am o problema, observ cum din paru des pe care il aveam, acum se rareste. Banuiesc ca o fi din cauza ca mi se exfoliaza pielea scalpului, dar nu sunt sigur. Momentan fac un tratament cu Nizoral sampon, ma spal de 2 ori pe saptamana cu el si vad ca a mai incetat sa se exfolieze pielea, dar totusi sunt ingrijorat sa nu-mi cada de tot parul. Vreun sfat ?

 

E chestie genetica.Nu ai ce sa faci decat sa amani putin procesul cu diverse tratamente dar vei continua sa pierzi par....mai bine zis sa chelesti.Conditia se numeste androgenic alopecia si mai toti barbatii au parte de ea.

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Baldness

 

Alta conditie este si Alopecia areata

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Alopecia_areata

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×