Sari la conținut
Forum Roportal
augustaI

Ziegfried Schnapp

Postări Recomandate

Imi poate da cineva coordonatele Psihoterapeutului Ziegfried Schnapp ?

Cum as putea lua legatura cu dumnealui ?

Prin mail. De la cineva care a facut terapie cu el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cateva fraze auzite in terapie de la S. Schnapp.

 

"Tu nu vezi ca oamenii sunt niste marionete?"

"Nu vezi ca majoritatea oamenilor evolueaza sub potentialul lor natural?"

"Majoritatea oamenilor sunt prosti si rai. Daca si-ar face un partid, ar fi majoritari, insa nu pot avea putere pentru ca nu se pot uni."

"Dar ce, tu le faci lor psihoterapie?" (era vorba despre parintii mei) (propozitie insotita de un gest de total dispret din partea terapeutului)

"80% dintre cupluri sunt formate fara sentiment, iar copiii rezultati nu au o identitate a lor, ci sunt contaminati de ego-ul parental."

"Copiii bătuţi, ajung bătăuşi de copii".

"Si cum, o sa ajungeti sa stati toti 4 (parinti+bunici) la un loc? Acolo vine iadul."

"Parintii spun ca vor ca copiii lor sa ajunga mai bine ca ei, dar nu e adevarat."

Editat de Big Lebowski

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cateva fraze auzite in terapie de la S. Schnapp.

 

"Tu nu vezi ca oamenii sunt niste marionete?"

"Nu vezi ca majoritatea oamenilor evolueaza sub potentialul lor natural?"

"Majoritatea oamenilor sunt prosti si rai. Daca si-ar face un partid, ar fi majoritari, insa nu pot avea putere pentru ca nu se pot uni."

"Dar ce, tu le faci lor psihoterapie?" (era vorba despre parintii mei) (propozitie insotita de un gest de total dispret din partea terapeutului)

"80% dintre cupluri sunt formate fara sentiment, iar copiii rezultati nu au o identitate a lor, ci sunt contaminati de ego-ul parental."

"Copiii bătuţi, ajung bătăuşi de copii".

"Si cum, o sa ajungeti sa stati toti 4 (parinti+bunici) la un loc? Acolo vine iadul."

"Parintii spun ca vor ca copiii lor sa ajunga mai bine ca ei, dar nu e adevarat."

 

Omul pare pesimist, nu asteapta nimic de la natura umana.

Se pare ca a fost dur in exprimare, fara tact.

Nu sunt de acord cu ultima lui fraza, pentru ca exista unii parinti care vor sincer ca sa fie copiii lor bine si MAI SUS decat ei, chiar daca or fi rari, ca eu am intalnit putine cazuri.

 

Nu sunt de acord nici cu ""Copiii bătuţi, ajung bătăuşi de copii".

Unii ajung, adica aceia care nu au constientizat trauma infantila, si sunt condamnati sa o repete (vezi Alice Miller). Altii decid sa nu repete tragedia, si reusesc.

 

In rest sunt de acord cu el.

Gandirea sa pare a fi in linia pesimista a lui Schopenhauer si Cioran, poate chiar Socrate: "majoritatea oamenilor nu stiu de ce fac ceea ce fac", spune acesta din urma, deci niste robotei, marionete, nu?

 

E destul de deprimant sa intelegi ca majoritatea oamenilor sunt prosti si rai. Hai sa spunem ca sunt jumate buni, jumate incuiati. Adica egoisti si altruisti. Ar fi o viziune mai apropiata de realitate.

 

E dificil sa crezi in umanitate, sa infrunti ziua cu greutatile ei, cand stii peste specimene incredibile vei da in ziua respectiva. Viata bate filmul in materie de inventivitate perfida.

Dar orice lucru are doua fete, una pozitiva alta negativa. Partea pozitiva e ca ferindu-te de prosto-rai vei putea pretui la maxim pe cei buni si rari. Si asta merita, ca o savoare a vietii.

 

Sunt de acord ca nu poti face terapie parintilor (nu pentru ca nu ai putea, dar nu accepa ei, sunt prea orgoliosi- poate ar accepta de la cineva strain, pe care NU EI L+AU FACUT)

 

Gestul de dispret e o scapare a lui.

Ce simt eu in vorbele lui de mai sus: sunt dure, pare ca a vrut sa te zgaltaie, sa te socheze, sa te ia ca un tata care explica baiatului cum merge viata, ca nu tot ce zboara se mananca, si ca viata e al naibii de grea, dar daca duci jocul la capat ai si mari satisfactii (ca atunci cand termini un videogame greu).

 

Poate ca nu a fost abordarea optima pentru tine. Poate la altii merge (ma gandesc la cei molesiti, ca mine).

 

Eu zic ca trebuie sa te desprinzi mental de gandirea lui, si sa lucrezi la psihic, la interiorul tau, prin alte terapii, singur sau asistat. O perspectiva noua, sau chiar mai multe, asupra lucrurilor pe care credem ca le-am inteles deja, ajuta enorm.

Incearca terapii cognitiviste, rational-emotiva, prin arta, prin ras, prin joaca, ocupationala, integrativa, hipnoterapie, orice, din plin, si cat mai repede.

Editat de Kosmotro
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e bine sa te increzi in ce zice omul, ci in ce face omul. Toti suntem oameni, chiar si psihoterapeutii.

Uneori e bine sa ii urmaresti si tu pe ei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ce am simtit in terapie a fost ca omul m-a lasat complet descoperit. Mi-a aratat ce monstri sunt parintii si bunicii mei, in schimb nu mi-a oferit suportul lui. Deci m-am pomenit dintr-o data orfan. Si am trait asa cu spaima acerba a abandonului vreo 3 ani, pana m-am consolat si mi-am zis, ei si? O sa mor de foame in casa daca mai mult nu sunt in stare. Mare lucru.

Editat de Big Lebowski

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gandirea sa pare a fi in linia pesimista a lui Schopenhauer si Cioran, poate chiar Socrate: "majoritatea oamenilor nu stiu de ce fac ceea ce fac", spune acesta din urma, deci niste robotei, marionete, nu?

 

Schopenhauer si Cioran au fost pesimisti, Socrate a fost lucid. Poti vedea spectacolul prostiei si rautatii si sa conchizi ca nu e nimic de facut - pesimismul - sau sa spui ``ia sa vedem ce e de facut`` - asta e luciditate.

Editat de PourMoi
scos comentariu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cateva fraze auzite in terapie de la S. Schnapp.

 

"Tu nu vezi ca oamenii sunt niste marionete?"

"Nu vezi ca majoritatea oamenilor evolueaza sub potentialul lor natural?"

"Majoritatea oamenilor sunt prosti si rai. Daca si-ar face un partid, ar fi majoritari, insa nu pot avea putere pentru ca nu se pot uni."

"Dar ce, tu le faci lor psihoterapie?" (era vorba despre parintii mei) (propozitie insotita de un gest de total dispret din partea terapeutului)

"80% dintre cupluri sunt formate fara sentiment, iar copiii rezultati nu au o identitate a lor, ci sunt contaminati de ego-ul parental."

"Copiii bătuţi, ajung bătăuşi de copii".

"Si cum, o sa ajungeti sa stati toti 4 (parinti+bunici) la un loc? Acolo vine iadul."

"Parintii spun ca vor ca copiii lor sa ajunga mai bine ca ei, dar nu e adevarat."

 

Acestea toate sunt sentinte. Patrund ca un tais in subconstient. Nazismul era mic copil.

 

Un psiholog bun asculta si indruma, nu emite propriile judecati cu autoritate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie de Schnapp nu-mi place din mai multe motive, dar principalul este ca face terapie pe net, chestie care nu e prea deontologica.

 

un terapeut mai degraba pune intrebari, il face pe client sa-si dea singur seama de unele lucruri, sa gaseasca raspunsurile in el insusi. Terapeutul niciodata nu se proiecteaza pe sine in terapie, nu ofera raspunsuri la framantarile clientului, ci pune intrebari tintite care sa provoace un eventual insight al clientului. Daca terapeutul emite judecati, acestea probabil vor fi introiectate de client, iar gandirea clientului se va confunda cu cea a terapeutului, ducand la o falsa schimbare de mentalitate. Asta nu e schimbarea adevarata care se cauta prin terapie, pt ca aia adevarata isi are bazele pe insight, nu pe introiectie si identificare.

 

Dupa idealizare urmeaza denigrarea. Considerand ca esti intr-o ultima faza a transferului, revolta impotriva terapeutului (adica impotriva figurilor parentale) te poate duce la eliberarea definitiva.

Important e sa integrezi Sinele optimist (cel care odata te facea sa il supraevaluezi pe Schnapp) cu cel ranit (cel care il pune pe Schnapp intr-o alta lumina acum) intr-o unica identitate, pentru ca numai astfel vei putea avea o viziune clara asupra oamenilor, lumii...

 

Poate ma insel, poate doar il cobori pe Schnapp de pe piedestal, ceea ce e bine. :kiss:

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poate ma insel, poate doar il cobori pe Schnapp de pe piedestal, ceea ce e bine. :kiss:

 

Cum sa-l cobor daca a fost singurul care a vazut adevarul? Pentru mine, cel aflat in puscaria depresiei, Schnapp a fost un fel de abatele Faria. Doar ca eu n-am mai reusit sa evadez din Chateau Dif.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×