Sari la conținut
Forum Roportal
alexandravioleta

problema laptop

Postări Recomandate

de curand mi-am cumparat un laptop..la magazin mi s-a spus k are hard-diskul de 160 de giga cand am ajuns aksa si am intrat in el ..partitiile erau facute cu doar cate 50 de giga...adik C si D..unde e diferenta..si inca o problema..am doar cateva programe instalate in C si totusi de-abea daca mai am memorie...ce sa fac?..

p.s. sunt incepatoare intr-ale calculatoarelor..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca partitiile sunt de cate 50 Gb nu inseamna ca hardul e de 100 ci doar ca nu a fost folosit tot spatiul trebuie sa reinstalezi windows-ul si sa refaci partitiile ....cauta printre cunoscuti pe cineva care se pricepe la asa ceva.....si cu memoria nu poti decat sa cumperi niste placute ram pt laptop una de 2 Gb de ram e in jur de 150 ron (daca ai laptopul in garantie mergi cu placuta la service-ul firmei de unde ai laptop-ul sa o schimbe ei altfel pierzi garantia)

Editat de csifer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Reinstalare Windows pentru a crea o noua partitie???

Sau chiar pentru redimensionare partitii deja facute ???

Sau chiar folosind un utilitar standard din Windows???

Click dreapta pe My Computer > Manage > Disk Management. Daca ai spatiu liber (unallocated) > click dreapta > create...

Vezi poza: http://siskiyoutech.com/blog/wp-content/up.../diskmanage.gif

Daca nu ai spatiu liber, probabil atit este hardul sau ai vreo partitie ascunsa, de backup. Vezi mai sus tutorialul ala, o stergi si refaci una buna, folosibila de Windows (in format NTFS). Daca stergi partitia de backup, vei pierde kitul de WIndows si, probabil, driverele originale. Citetse manualul si vezi cum salvezi acest backup, inainte de a-l sterge.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

iti dai seama ca ce spui este complicat pt o persoana cu mai putine cunostinte....prima oara cand am incercat sa fac astfel de modificari tot la reinstalarea windows-ului am ajuns....asa e mai simplu si mai curat....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×